Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski wydał postanowienie o zarządzeniu wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wyznaczając datę wyborów na niedzielę 20 czerwca 2010 roku.
Niedawno świętowaliśmy dwudziestą rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i zupełnie wolnych do Senatu. Znaczna większość Polaków uważa, że zmiany ustrojowe były możliwe dzięki „Solidarności", do jej powstania zaś w sierpniu 1980 roku - jak uważa 78% respondentów badania przeprowadzonego przez CBOS - przyczyniła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny.
Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez CBOS, najbardziej irytujemy się z powodu wyrzucania śmieci w niewłaściwych miejscach, niesprzątania po psie, zakłócania ciszy nocnej i malowania graffiti na ścianach budynków.
17 marca Parlament Europejski rozpoczął ogólnoeuropejską kampanię informacyjną przed czerwcowymi wyborami do PE. Podczas wtorkowej konferencji w Brukseli wiceprzewodniczący PE Alejo Vidal - Quadras podkreślił, że wynik wyborów wpłynie na codzienne życie wszystkich obywateli UE.
17 lutego Senat przyjął ustawę umożliwiającą polskim wyborcom głosowanie przez pełnomocnika, a także wydłużającą czas trwania wyborów do dwóch dni. Są to rozwiązania, które ułatwią osobom niepełnosprawnym i mającym ponad 75 lat wzięcie czynnego udziału w wyborach.
Jak wynika z danych zgromadzonych przez pozarządową organizację IPP, monitorującą prace Parlamentu Europejskiego tylko dwóch polskich europosłów bywa na wszystkich posiedzeniach europarlamentu: Mieczysław Janowski z PiS i Zbigniew Zalewski z PO. Do raportu IPP dotarł serwis TVP Info.
Robert De Niro zapłakał łzami radości, gdy dowiedział się, że Barack Obama wygrał wybory prezydenckie w USA.
Susan Sarandon zarzeka się, że nigdy nie wcieli się w postać Hillary Clinton, ponieważ nie ma dla niej dość szacunku. Aktorka jest zdegustowana zachowaniem Clinton, która po przegranej w wyścigu o fotel prezydencki oświadczyła, że padła ofiarą uprzedzeń wobec kobiet.
Mieszkaniec Wrocławia, który przyznał się do fałszowania kart do głosowania podczas ostatnich wyborów parlamentarnych stanie przed sądem.
Państwowa Komisja Wyborcza podała nieoficjalne wyniki wyborów, według danych zebranych z 99,05% lokali wyborczych Platforma Obywatelska otrzymała 41,39% głosów, Prawo i Sprawiedliwość – 32,16%, Lewica i Demokraci – 13,2%, a Polskie Stronnictwo Ludowe- 8,93%. Tylko te cztery partie znajdą się w sejmie, pozostałe nie przekroczyły bowiem progu 5%.
Choć przedłużono ciszę wyborczą do 22.55, kilka danych dotyczących wyborów można przedstawić bez konsekwencji w postaci grzywny. Mianowicie, okazuje się, że na głosowanie wybrało się najwięcej Polaków od 1991 roku, frekwencja w tegorocznych wyborach wyniosła 55,3%.
W czwartek mija ostateczny termin składania wniosków dla osób, które chcą głosować poza miejscem swojego zameldowania. Osoby, które chcą wypełnić obywatelski obowiązek 21 października, powinny złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców, w urzędach gminy, na terenie której obecnie przebywają.
Od jakiegoś czasu na różne sposoby dociera do ludzi wiadomość: „Idą wybory. Nie da się tego ukryć. Trzeba uratować ten Kraj. Dlatego powstała akcja . Podaj dalej, to nie jest łańcuszek tylko ratowanie tego państwa!” Tekst taki przekazywany jest za pośrednictwem telefonów komórkowych, poczty elektronicznej i komunikatorów internetowych.
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów postanowiła nie startować w zbliżających się wyborach, jej przedstawiciele ogłosili, że : „w limitowej demokracji seniorzy społeczeństwa nie zamierzają brać udziału”.
W trakcie najbliższych wyborów parlamentarnych za granicą powstanie kilkadziesiąt nowych obwodów wyborczych – wszędzie tam, gdzie znajdują się duże skupiska Polaków. O organizacji wyborów wśród polskiej emigracji mówił wczoraj w Sejmie wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Sadoś.