Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała numery dla list wyborczych. Na liście numer 1 znajdą się kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei Plaformie Obywatelskiej nr 7. Wybory odbędą się 9 października.
Wybory parlamentarne odbędą się 9 października i będą jednodniowe - ogłosił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent zaznaczył, że zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego nie było możliwe zarządzenie wyborów dwudniowych, choć sam jest zwolennikiem dwudniowego głosowania.
Smoleńsk, wybory i powódź to tematy, o jakich najczęściej słyszeliśmy w 2010 roku. Aż 1265 materiałów w czterech najpopularniejszych telewizyjnych serwisach informacyjnych dotyczyło katastrofy smoleńskiej – obliczył Press-Service Monitoring Mediów. To aż 8,4 proc. ich rocznego przekazu.
Wybory samorządowe w Polsce pokazują, że jesteśmy zadowoleni z tego, jak zarządzane są miasta, w których mieszkamy. Większość znanych wyborcom kandydatów na prezydentów i burmistrzów zwyciężyła w pierwszej turze wyborów lub przeszła do drugiej.
W niedzielę 21 listopada odbędą się wybory do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 8:00 do 22:00.
O godzinie 20:00 zamknięte zostały lokale wyborcze. Według pierwszych sondażowych wyników najwięcej głosów otrzymali Bronisław Komorowski i Jarosław Kaczyński i to oni będą walczyć o urząd prezydencki w II turze 4 lipca.
Frekwencja wyborcza, przewidywana przez ekspertów TNS OBOP na podstawie analizy sondaży przedwyborczych, ma osiągnąć wynik pomiędzy 45% a 50%.
Do 10 czerwca niepełnosprawni oraz osoby powyżej 75 roku życia mogą składać do urzędu gminy wnioski w sprawie głosowania przez pełnomocnika w najbliższych wyborach prezydenckich. Głosowanie przez pełnomocnika polega na upoważnieniu wskazanej przez wyborcę osoby do oddania głosu w jej imieniu. Polacy będą mogli skorzystad z tego przywileju po raz pierwszy w najbliższych wyborach prezydenckich. Ten rodzaj oddania głosu w wyborach jest dostępny w większości krajów Unii Europejskiej, m.in. w Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, na Łotwie i we Francji.
Dziś Państwowa Komisja Wyborcza zmieniła zdanie w sprawie rejestracji Andrzeja Leppera jako kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wydała decyzję o jego zarejestrowaniu.
Państwowa Komisja Wyborcza postanowiła odmówić zarejestrowania Andrzeja Zbigniewa Leppera jako kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w wyborach zarządzonych na dzień 20 czerwca 2010 r.
Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski wydał postanowienie o zarządzeniu wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wyznaczając datę wyborów na niedzielę 20 czerwca 2010 roku.
Niedawno świętowaliśmy dwudziestą rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i zupełnie wolnych do Senatu. Znaczna większość Polaków uważa, że zmiany ustrojowe były możliwe dzięki „Solidarności", do jej powstania zaś w sierpniu 1980 roku - jak uważa 78% respondentów badania przeprowadzonego przez CBOS - przyczyniła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny.
Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez CBOS, najbardziej irytujemy się z powodu wyrzucania śmieci w niewłaściwych miejscach, niesprzątania po psie, zakłócania ciszy nocnej i malowania graffiti na ścianach budynków.
17 marca Parlament Europejski rozpoczął ogólnoeuropejską kampanię informacyjną przed czerwcowymi wyborami do PE. Podczas wtorkowej konferencji w Brukseli wiceprzewodniczący PE Alejo Vidal - Quadras podkreślił, że wynik wyborów wpłynie na codzienne życie wszystkich obywateli UE.
17 lutego Senat przyjął ustawę umożliwiającą polskim wyborcom głosowanie przez pełnomocnika, a także wydłużającą czas trwania wyborów do dwóch dni. Są to rozwiązania, które ułatwią osobom niepełnosprawnym i mającym ponad 75 lat wzięcie czynnego udziału w wyborach.