Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja do godziny 14. wyniosła 23,03%. Głos w wyborach parlamentarnych oddało do tej godziny już 7 milionów 26 tysięcy 41 osób. Najwyższą do tej pory frekwencję odnotowano Gorzkowie (powiat krasnostawski) na Lubelszczyźnie - 51,28 %. Jeśli chodzi o duże miasta, najwięcej głosów oddano w Warszawie, najmniej zaś - w Opolu.
W wyborach 9 października wyłonionych zostanie 460 posłów i 100 senatrorów. W stosunku do 2007 roku zostało wprowadzonych kilka istotnych zmian, o których nalezy wiedzieć udając się do urn.
Dziś od północy rozpoczyna się cisza wyborcza. Oznacza to koniec kampanii prowadzonej przez kandydatów na posłów i senatorów oraz zakaz jakiejkolwiek agitacji na rzecz startujących w wyborach.
Zwracam się do wszystkich: Pójdźmy na wybory! Każdy głos będzie głosem oddanym na Polskę - apelował prezydent Bronisław Komorowski w telewizyjnym orędziu, wygłoszonym w piątek przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi. - Nasze głosy pewnie podzielą się na różne listy, ale w poniedziałek spotkamy się w jednej, wspólnej Polsce - podkreślił.
Na tydzień przed wyborami do Sejmu i Senatu dwie trzecie badanych twierdzi, że na pewno weźmie w nich udział, co piąty jeszcze nie wie, czy będzie w nich uczestniczyć, a jedynie co siódmy jednoznacznie odrzuca możliwość głosowania - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS.
Wybory parlamentarne to jedyna na cztery lata szansa na określenie swoich poglądów, wyrażenie zdania i wybór kandydata, który ma nas reprezentować w przyszłości. Co zrobić, aby decyzję podjąć świadomie i zgodnie z prywatnymi przekonaniami? Najlepiej trochę poszperać w sieci.
Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot – to pierwsza trójka najczęściej występujących w prasie liderów polskich partii politycznych. Ofensywa medialna tego ostatniego jest na tyle ostra, że wyprzedza nawet przedstawicieli partii parlamentarnych – wynika z przedwyborczej edycji badania „Scena Polityczna” zrealizowanego przez Press-Service Monitoring Mediów.
Prezydent Bronisław Komorowski zaapelował o wzięcie udziału w głosowaniu w wyborach parlamentarnych 9 października. W Belwederze została zainaugurowana "Akcja: Głosuj" i zaprezentowany spot w którym do udziału w wyborach zachęcają Jurek Owsiak, Monika Brodka i Maciej Stuhr.
Głosowanie korespondencyjne to ważna procedura znana w wielu państwach. Jest ona adresowana przede wszystkim do wyborców mających duże trudności z dotarciem do lokali wyborczych. W naszym kraju zostanie zastosowana po raz pierwszy w nadchodzących wyborach. Z sondażu CBOS wynika jednak, że wiedza Polaków na ten temat jest niewielka.
Ostatnia nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadziła za granicą możliwość głosowania korespondencyjnego. Jeśli wyborca zamierza skorzystać z tej formy głosowania deklaracja w tym zakresie, wyrażona w zgłoszeniu do spisu wyborców, musi wpłynąć do konsula najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów, czyli w przypadku obecnych wyborów parlamentarnych do 24 września. W celu uproszczenia procedury dokonywania zgłoszeń na listy wyborców MSZ zachęca do korzystania z systemu informatycznego e-wybory umożliwiającego pośrednictwo internetu.
Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała numery dla list wyborczych. Na liście numer 1 znajdą się kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei Plaformie Obywatelskiej nr 7. Wybory odbędą się 9 października.
Wybory parlamentarne odbędą się 9 października i będą jednodniowe - ogłosił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent zaznaczył, że zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego nie było możliwe zarządzenie wyborów dwudniowych, choć sam jest zwolennikiem dwudniowego głosowania.
Smoleńsk, wybory i powódź to tematy, o jakich najczęściej słyszeliśmy w 2010 roku. Aż 1265 materiałów w czterech najpopularniejszych telewizyjnych serwisach informacyjnych dotyczyło katastrofy smoleńskiej – obliczył Press-Service Monitoring Mediów. To aż 8,4 proc. ich rocznego przekazu.
Wybory samorządowe w Polsce pokazują, że jesteśmy zadowoleni z tego, jak zarządzane są miasta, w których mieszkamy. Większość znanych wyborcom kandydatów na prezydentów i burmistrzów zwyciężyła w pierwszej turze wyborów lub przeszła do drugiej.
W niedzielę 21 listopada odbędą się wybory do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 8:00 do 22:00.