Według sondażowych wyników pierwszą turę wyborów wygrał Andrzej Duda z wynikiem 34,8 procent. Drugie miejsce zajął urzędujący prezydent Bronisław Komorowski z wynikiem 32,2 procent. To oni zmierzą się w II turze wyborów. Doskonały wynik zanotował trzeci kandydat - Paweł Kukiz zdobył 20,3 proc. głosów.
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że do godziny 17:00 wydano 10 402 104 kart do głosowania. Frekwencja na tę godzinę wynosi 34,41 proc.
Największa światowa wyszukiwarka przygotowała specjalną grafikę na polskie wybory prezydenckie.
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że do godziny 12:00 wydano 4 408 602 kart do głosowania. Frekwencja na tą godzinę wynosi 14,61 proc. Najwięcej osób poszło już do urn w Małopolsce i na Podkarpaciu, najmniej - na Dolnym Śląsku.
Dziś o północy rozpoczyna się cisza wyborcza przed I turą wyborów prezydenckich. Oznacza to koniec kampanii prowadzonej przez kandydatów na prezydenta oraz zakaz jakiejkolwiek agitacji wyborczej.
Im bliżej wyborów, tym media są coraz bardziej przychylne kandydatom walczącym o fotel prezydenta Polski – wynika z najnowszego raportu „Press-Service Monitoring Mediów”. W ciągu pierwszych dwóch tygodni kwietnia na ich temat opublikowano prawie 2 tys. materiałów o wydźwięku pozytywnym - 1 proc. więcej niż w poprzednich 14 dniach. Zaledwie 1,4 tys. to informacje o charakterze negatywnym.
Rocznica pierwszych wolnych wyborów w Polsce została uczczona także przez Google. Doodle zaprezentowane 4 czerwca jest napisane charakterystyczną czcionką, nawiązującą do logo "Solidarności".
Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Do Brukseli pojadą deputowani z 5 ugrupowań.
Po ogłoszeniu wyników z 91 proc. okręgów wyborczych, zmienił się zwycięzca głosowania. PiS wyprzedza PO o punkt procentowy (w wynikach exit-polls było odwrotnie). Nie zmienia to faktu, że obie partie otrzymają po 19 mandatów z 51 które przysługują Polsce.
Punktualnie o 21:00 pojawiły się pierwsze, sondażowe wyniki wyborów. Do Brukseli pojadą deputowani z 5 ugrupowań. Pierwsze wyniki podano w oparciu o dane exit-polls zebrane przez ankieterów IPSOS przed lokalami wyborczymi.
Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego zostały także zauważone przez jedną z największych amerykańskich firm. Na głównej stronie przeglądarki Google pojawiło się "doodle" związane z wyborami.
Przyzwyczajeni jesteśmy już do wyborczej ciszy w mediach. W sobotę i wyborczą niedzielę o politykach i ich walce przypominają nam tylko plakaty, których nie trzeba zdejmować. Dziś szef PKW wypowiedział się także w sprawie działań na portalach społecznościowych.
Polityczne zaangażowanie duchownych przyjmowane jest z dużą dezaprobatą - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Powszechnie uważamy, że Kościół katolicki nie powinien być stroną w kampanii wyborczej, oczekujemy jego apolityczności i neutralności.
Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą oraz opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów, rozstrzygnął o ważności wyborów. SN stwierdził ważność wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 9 października 2011 r.
Janusz Palikot, który wprowadził nowe ugrupowanie do Sejmu, w październiku występował w mediach częściej od Donalda Tuska – wynika z badania „Scena Polityczna” przeprowadzonego przez „Press-Service Monitoring Mediów”. Choć kampania Ruchu Palikota kosztowała najmniej ze wszystkich partii parlamentarnych i szacowana jest na 1-2 mln zł, to wartość artykułów, w jakich pojawiło się nazwisko jego lidera, przekroczyła 113 mln zł.