1 listopada większość Polaków wybierze się na cmentarz, by uczcić pamięć zmarłych – postawić kwiaty i zapalić znicze. Przeciętny Polak przeznaczy na udekorowanie grobów bliskich średnio do 150 zł – wynika z badań PAYBACK Opinion Poll. Tymczasem badania Money.pl wskazują że blisko połowa ankietowanych wyda znacznie niższą kwotę bo poniżej 50 złotych.
Każdego roku przełom października i listopada jest w Polsce czasem, w którym na listach zakupów pojawiają się znicze, nagrobne wiązanki i preparaty do czyszczenia nagrobków. Tradycyjnie to właśnie w te dni odwiedzamy groby naszych bliskich. I choć wydawałoby się, że na cmentarzu myślimy o sprawach ponadczasowych – nic bardziej mylnego. Również tu wkracza moda, a za nią - zmiany.
W tym roku 1 listopada – dzień Wszystkich Świętych przypada w sobotę. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, co oznacza, że pracownikom należy się dodatkowy dzień „urlopu”. Jak tę sytuację reguluje Kodeks Pracy?
Powitaliśmy Nowy Rok, a z nim pewne plany i nadzieje. Te jednak trzeba dostosować m. in. do kalendarza. 2013 był dla pracujących dość łaskawy, wiele świąt wypadało w dni robocze. Jak jest w tym roku? Oto najbardziej interesujące nas daty.
Święto Zmarłych i Zaduszki to dla większości przede wszystkim czas zadumy i refleksji. W tych dniach odwiedzamy cmentarze, wspominamy tych, którzy odeszli, ale także dekorujemy groby kwiatami, palimy znicze, sprzątamy.
Dzień Wszystkich Świętych to na polskich drogach zwykle czas, kiedy słyszymy o szczególnym natężeniu ruchu, ale też o większej liczbie wypadków drogowych. W tym roku scenariusz będzie podobny, gdyż pierwszy dzień listopada przypada w piątek, który to dzień jest początkiem długiego jesiennego weekendu. Jak zwiększyć bezpieczeństwo podróżowania tego dnia i ustrzec się przed korkami na drodze?
Wiele osób pokona w najbliższym czasie setki kilometrów, by dotrzeć na czas na groby swoich bliskich. Nad ich bezpieczeństwem, na zatłoczonych bardziej niż zwykle ulicach, czuwać będą funkcjonariusze policji. W tym roku akcja "Znicz 2012” potrwa 5 dni, od 31 października do 4 listopada. Przez cały okres trwania akcji policjanci z ruchu drogowego będą czuwać nad bezpieczeństwem kierowców.
W tym roku w Polsce częściej mówiono o Halloween niż o Wszystkich Świętych. Jeszcze rok temu to silnie zakorzenione w polskiej tradycji święto nie dawało się wyprzeć imprezom z dynią w roli głównej. Sprawę zbadał Instytut Monitorowania Mediów.
Niegdyś Dzień Zaduszny uważany był za ważniejszy od Wszystkich Świętych, ponieważ wiązał się ze wspomnieniami i modlitwą za tych, którzy byli nam bliscy. Tradycja uległa pewnym modyfikacjom i dziś wielu odwiedzających groby łączy świętowanie tych dwóch dni zwykle wybierając pierwszy listopada jako okazję do wspomnień i zapalenia znicza na grobach członków rodziny i znajomych. Zwyczaj jest kultywowany od wielu lat i także przedstawiciele młode pokolenia chętnie go pielęgnują. Polacy za granicą także odwiedzają lokalne cmentarze.
Zdecydowana większość Polaków planuje uczcić pamięć zmarłych, odwiedzając groby swoich bliskich – wynika z badania Payback Opinion Poll. Wydatki związane z obchodami Dnia Wszystkich Świętych nie zmienią się znacząco, ponad dwie trzecie ankietowanych kupi tyle kwiatów i zniczy, ile w poprzednich latach. Kwiaty i znicze kupujemy najczęściej na kilka dni przed udaniem się na cmentarz.
Cmentarze Warszawy, Krakowa, Łodzi, Czestochowy, Gdańska i wielu innych miast gościły dziś - oprócz wielu bliskich spoczywających tam osób, także sławne gwiazdy, osoby publiczne, artystów, którzy kwestowali na rzecz polskich nekropolii. Zwyczaj, który wiele lat temu zapoczatkowano na warszawskich Powązkach, jest teraz kultywowany na wielu większych i mniejszych polskich cmentarzach.
W ciągu najbliższych dni odwiedzać będziemy groby naszych bliskich, krewnych, przyjaciół, znajomych. Również tych, o których śmierci dowiedzieliśmy się z "drugiej ręki" czy nawet czasami przypadkiem, nie wiemy więc gdzie znajdują się ich groby. Zdarza się też, że na skutek powiększania się cmentarza, tracimy nieco orientację i nie pamiętamy dokładnego miejsca pochówku. W takich sytuacjach mogą nam pomóc coraz ostatnio popularniejsze internetowe bazy danych miejsc pochówku.
W dniu Wszystkich Świętych a gdzieniegdzie także w dniach poprzedzających go i następnych rejony wielu polskich cmentarzy objęte zostaną specjalną organizacją komunikacji miejskiej. Władze samorządowe zachęcają do korzystania z transportu zbiorowego w celu dotarcia do nekropolii. Przypominają, że zwłaszcza w dużych miastach osoby które zdecydują się na korzystanie z własnego pojazdu narażone będą na poruszanie się w wielokilometrowych korkach, bez możliwości zaparkowania w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza.
Wielu Polaków już dziś wyjeżdża, by odwiedzić groby najbliższych. Kolejne dni będziemy spędzać na cmentarzach lub w drodze. W tym roku pogoda ma sprzyjać tradycyjnemu obchodzeniu Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.
Przed rozpoczęciem świątecznego weekendu policjanci apelują o rozsądną i odpowiedzialną jazdę. W Dniu Wszystkich Świętych jak co roku będą czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy wybiorą się w podróż, aby odwiedzić groby swoich najbliższych. Funkcjonariusze sprawdzą między innymi stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów i prędkość, z jaką się poruszają po drogach. Policjantów nie zabraknie przy cmentarzach, gdzie będą kierowali ruchem.