Alkohol ma związek z wieloma różnymi chorobami. Okazuje się, że wśród nich są także alergie.
Nawet jeśli przez kilkadziesiąt lat wolno ci było jest wszystko, może okazać się, że w dojrzałym wieku będziesz musiał/a wyeliminować z jadłospisu określone produkty. Alergie żywieniowe mogą pojawić się w każdym czasie.
Czas wakacji i letnich urlopów to okazja do wypoczynku na świeżym powietrzu, dalekich podróży oraz próbowania egzotycznych przysmaków. Warto jednak mieć na uwadze, że wszystkie te przyjemności mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem w przypadku alergików. Jad owadów błonkoskrzydłych i pokarmy to najczęstsze przyczyny wstrząsu anafilaktycznego, którego wystąpienie wiąże się z koniecznością interwencji w szpitalnych oddziałach ratunkowych.
Zaledwie 10 procent Polaków wie, jak należy się zachować, kiedy osoba w naszym towarzystwie zaczyna się dusić i skarży się na swędzącą skórę, a takie objawy mogą świadczyć o początku reakcji anafilaktycznej. Eksperci Kampanii „Przygotuj się na wstrząs!” opracowali wytyczne, które pomogą zarówno lekarzom, jak i laikom bez wiedzy medycznej, w walce o ludzkie życie.
Użądlenia i ugryzienia przez owady są w lecie powszechne. Większość owadów, z wyjątkiem hymenoptera (tj. błonkoskrzydłych, czyli np. pszczół, os, czy szerszeni) „gryzie", ponieważ żywią się krwią. Przy tym „posiłku" jednak zostawiają alergeny wywołujących mikroreakcję alergiczną lub substancje, które tworzą stan zapalny. Hymenoptera zaś żądlą, by się bronić, ale również pozostawiają substancje wywołujące alergie, a u niektórych osób silną reakcję uczuleniową i wstrząs anafilaktyczny.