Wydawało się, że spuściznę literacką Magdaleny Samozwaniec znamy w całości i już nic nas nie zaskoczy. Aż nagle, po kilkudziesięciu latach od śmierci największej damy polskiej satyry, Rafał Podraza znalazł pożółkłe, nieuporządkowane kartki. Maszynopis jakiejś opublikowanej powieści - pomyślał. Okazało się jednak, że są to teksty nieznane.
Bywasz zapominalski/a i martwisz się, że może to stanowić nieuchronny efekt procesu starzenia się? Spokojnie. Być może mózg robi po prostu "wiosenne porządki".
16 stycznia o godz. 17.00 w II Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku - Wrzeszczu odbędzie się drugie spotkanie z cyklu „Ślad”. Jego bohaterką będzie Zofia Kuźniak, a na spotkanie zaprasza portalu www.wrzeszcz.info.pl.
"Szanujmy wspomnienia, smakujmy ich treść. Nauczmy się je cenić. Szanujmy wspomnienia, bo warto coś mieć, Gdy zbliży się nasz count desiere" – śpiewali przed laty Skaldowie. Nie sposób odmówić tej – prostej przecież – piosence racji. Wspomnienia pielęgnować można na różne sposoby. Najpopularniejszy z nich to oczywiście zbieranie pamiątkowych zdjęć. Nie ma chyba domu w Polsce, gdzie nie byłoby albumu z rodzinnymi fotografiami. O wiele rzadszym, ale uprawianym przez wielu naszych rodaków, sposobem na rejestrację przeszłości, jest pamiętnik.
Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Powstania Warszawskiego są organizatorami drugiej edycji projektu edukacyjnego „Opowiem Ci o wolnej Polsce... – spotkania młodzieży ze świadkami historii”. Celem programu jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z dziejami naszego kraju.
Dom Spotkań z Historią uczestniczy w akcji „Wrzesień miesiącem dla kombatanta”, zorganizowanej przez Urząd Miasta st. Warszawy. Specjalnie dla przedstawicieli najstarszego pokolenia Archiwum Historii Mówionej DSH uruchamia punkt kontaktowy „Jak zapisywać moją przeszłość”, w którym pracownicy AHM przyjmować będą zgłoszenia osób gotowych podzielić się wojennymi wspomnieniami i umówić się na nagranie relacji biograficznych. Czekają też na informacje na temat domowych pamiątek i archiwaliów.
Ponad 50 proc. ankietowanych Polaków sięga do korzeni, chce wiedzieć jak wyglądało życie ich dziadków czy pradziadków. Osiem lat temu takie zainteresowanie deklarowało 41 proc. respondentów.
W Niemczech istnieje już telewizja dotycząca małżeństwa, seksu, czy urodzin. Nadszedł czas na pokazanie śmierci i mody pogrzebowej, wkrótce – za pośrednictwem telewizji o nazwie Etos TV - niemieccy widzowie będą mogli obejrzeć programy dotyczące cmentarzy, trendów pogrzebowych oraz ocenić najnowsze modele trumien.
Minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski dokonał dziś otwarcia sieci dokumentacyjnej programu "Świadkowie Historii". Sieć dokumentacyjna jest kompleksową bazą wszystkich podmiotów, stowarzyszeń i organizacji w Polsce, które zbierają lub mają w swoim posiadaniu relacje i wspomnienia świadków historii XX wieku.
Instytut Pamięci Narodowej ogłosił III ogólnopolski konkurs historyczny „Nadzieje i rozczarowania... Społeczeństwo polskie w czasach Gomułki i Gierka. Doświadczenia świadka historii”, przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Celem konkursowych zmagań jest zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów rodziny i historii regionalnej.
Jest ich niewielu, a z każdym rokiem będzie ich coraz mniej – chodzi o starsze osoby, które są kopalnią wiedzy o przeszłości. Podobno to co nie zapisane, to zapomniane. Amerykanie wzięli sobie te słowa do serca i zorganizowali spotkania starszych osób ze studentami i licealistami, które mają zaowocować różnorodnymi publikacjami - zarówno książkami historycznymi jak i powieściami.