O tym, że naprawdę tak jest, przekonały się uczestniczki zajęć 1 edycji Szkoły Liderów II stopnia, powołanej przez doktor Walentynę Wnuk. W środę 16 lipca, we Wrocławskim Centrum Seniora, seniorki uczestniczyły w spotkaniu „Warsztaty biograficzne jako forma pracy edukacyjnej z osobami starszymi”. Prowadziła je doktor Magdalena Wnuk-Olenicz, na co dzień zajmująca nauczaniem dorosłych w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.
Jeśli niedosypiasz, twoje wspomnienia mogą być fałszywe i zniekształcone.
Jennifer Lopez pracuje nad autobiografią, w której odsłania swą duszę. Książka opisująca życie i karierę gwiazdy ukaże się w październiku. Artystka przyznała, iż nieco się denerwuje, iż tak bardzo obnaża swe uczucia.
Badania wykazują, że zgromadzone doświadczenia życiowe czynią ludzi szczęśliwszymi niż dobra materialne, choć ciągle postrzegają oni rzeczy materialne jako mające większą wartość.
Robert De Niro na zakończonym w ubiegły weekend festiwalu Sundance zaprezentował dokument "Remembering the Artist Robert De Niro Sr.", w którym wyznaje, że jego ojciec był gejem i dlatego opuścił rodzinę.
Robert De Niro przyznał, że chciałby napisać z Martinem Scorsese książkę. Bo tak będzie... szybciej.
Każdy z nas chciałby wymazać z pamięci negatywne wydarzenia. Naprzeciw tym pragnieniom wyszli amerykańscy naukowcy z IRST-Florida, którzy opracowali metodę modyfikacji wspomnień gryzoni. Dzięki temu było możliwe usunięcie z tych pamięci traumatycznych wydarzeń, nie szkodząc przy tym wspomnieniom pozytywnym. Badanie opublikowano w „Biological Psychiatry”.
Prawie wszyscy Polacy dobrze wspominają swoje relacje z rodzicami – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Szczególny sentyment wśród respondentów budzą mamy, które częściej pełniły rolę powierniczek pierwszych sekretów, były proszone o pomoc i służyły radą.
Wystarczy zastosowanie określonej strategii zawiadywania wspomnieniami i kreowania nowych skojarzeń, by móc złagodzić u siebie objawy depresji, przekonują uczeni.
„Uważałam…, że z jakiegoś, tylko sobie znanego powodu, Pan Bóg przeniósł mnie bezboleśnie przez wszystkie pola minowe”
W toku przełomowych badań naukowcy z Czech i Wlk. Brytanii odkryli zależność między zjawiskiem déjà vu a strukturami w mózgu człowieka, faktycznie potwierdzając neurologiczne źródło tego fenomenu. Mimo wcześniej podejmowanych prac poświęconych badaniu tego zjawiska u osób zdrowych, nie wypracowano żadnych konkretnych dowodów... aż do tej pory. Wyniki badań opublikowało czasopismo Cortex.
Czy Magdalena Samozwaniec zazdrościła talentu swojej starszej siostrze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej? Czym imponował pisarce jej ojciec Wojciech Kossak? Dlaczego nie lubiła mówić publicznie o bracie Jerzym i jego rodzinie? Dlaczego uważała, że „Kossaki ją wyklęły”? Jak żyła na co dzień, co ją cieszyło, a co drażniło? Co lubiła jeść, w co się ubierać? Kto i dlaczego nie przepadał za jej drugim mężem Zygmuntem Niewidowskim? Dlaczego pisarka zerwała kontakt ze swoją jedyną córką Teresą i pozbawiła ją spadku?
Podwójna dawka humoru - najzabawniejsze podróże Manna i Materny. Prywatne wspomnienia duetu, który stworzył niezapomniane programy, m.in. MdM, Za chwilę dalszy ciąg programu i M kwadrat.
Interesujące jest to, jak często zapamiętane szczęśliwe chwile, to te z młodzieńczych lat, wskazuje Jerry Dumas, amerykański rysownik, twórca popularnego komiksu Sam & Silo.
Zespół naukowców pracujący pod kierunkiem Brytyjczyków zidentyfikował jedno z kluczowych białek biorących udział w procesie uczenia się i powstawania wspomnień. Odkrycia, opisane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), mają niebagatelne znaczenie dla badań nad chorobą Alzheimera.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem