Relacja między kiepskim snem a problemami ze zdrowiem psychicznym może być związana z deficytami w obszarach mózgu, które utrzymują niechciane myśli poza świadomością, mówią psychologowie z University of East Anglia (UEA).
Osoby cierpiące na bezdech senny mają trudności z zapamiętywaniem szczegółów ze wspomnień z własnego życia, co może zwiększać ryzyko depresji.
Dlaczego dokładnie ludzie pamiętają to, co pamiętają? Na Rice University spróbowano odpowiedzieć na to fundamentalne pytanie i określić związek między czynnikami wpływającymi na ludzką pamięć.
Odkryto, że stres zmienia sposób, w jaki nasz mózg koduje i odzyskuje negatywne wspomnienia. Opracowano też obiecujący nowy sposób na przywrócenie właściwej specyfiki pamięci u osób z zespołem stresu pourazowego (PTSD).
W dzisiejszym świecie, w którym żyje ponad 8 miliardów ludzi, każdy z nas ma do opowiedzenia unikalną historię. Ale jak zadbać o to, by nasze doświadczenia nie przepadły, lecz służyły przyszłym pokoleniom? Odpowiedzią na to pytanie jest innowacyjna platforma CREATE, która powstała z myślą o seniorach i ich niezwykłym bogactwie doświadczeń.
Jeszcze sto lat temu większość ludzi miała - co najwyżej - kilka zdjęć siebie i swojej rodziny. Teraz łatwo możemy uchwycić każdy ważny i nieistotny moment: od pierwszych kroków naszego dziecka po wizytę w restauracji ze znajomymi i wakacyjne zdjęcie na plaży. Oczywiście dokumentacja naszego życia na tym się nie kończy. Pomyślmy o niezliczonych e-mailach i wiadomościach WhatsApp, które piszemy każdego dnia, doświadczeniach, którymi dzielimy się z innymi za pośrednictwem mediów społecznościowych lub danych, które rejestrujemy na naszych smartwatchach.
Jak ustalono na Uniwersytecie Kalifornijskim, wśród osób w średnim i starszym wieku długotrwałe siedzenie wiąże się ze zmianami w części mózgu odpowiedzialnej za pamięć.
Znajomy zapach może pomóc osobom z depresją przywołać określone wspomnienia i potencjalnie przyspieszyć powrót do zdrowia.
Momenty następujące bezpośrednio po stresującym wydarzeniu pamiętamy wyraźniej niż te, które do niego doprowadziły. Wyjaśnienie związku między traumą a pamięcią może wpłynąć na sposób, w jaki oceniamy zeznania naocznych świadków, stanowić podstawę terapii w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD) i pomóc medykom w walce z zanikiem pamięci w chorobach mózgu, takich jak choroba Alzheimera.
Kiedy ktoś próbuje coś wydobyć z pamięci, mózg szybko przesiewa wszystko, co jest w nim przechowywane, aby znaleźć odpowiednie informacje. Jednak wraz z wiekiem wielu z nas ma trudności z odzyskaniem wspomnień. Teraz ustalono, dlaczego tak się dzieje.
Pomimo różnych dolegliwości, które pojawiają się w starszym wieku, jako seniorzy zyskujemy pewne korzyści - ludzie starsi częściej zachowują pozytywne nastawienie, pamiętają bowiem głównie pozytywne doświadczenia z przeszłości.
Ludzie potrafią zapamiętywać szczegóły przeszłych wydarzeń z zaskakującą dokładnością 94 proc., także biorąc pod uwagę wiek. Nasze opowieści o przeszłych wydarzeniach, są dokładne, chociaż szczegóły z czasem blakną.
Sięgając pamięcią do wcześniejszych wydarzeń nie można liczyć na to, że zostaną przywołane w niezmienionym kształcie. Umysł nieco modyfikuje wspomnienia.
Kołysanie się w bujanym fotelu lub w hamaku pomaga zasnąć, a także poprawia jakość snu oraz pamięć.
Dave Grohl przyznał, że choć od śmierci Kurta Cobaina minęło wiele lat, nadal ma problem, by słuchać piosenek Nirvany.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem