Sąsiadują z Polską od południa, więc dojazd nie przysparza większych problemów, podróż jest tania i relatywnie krótka. Są pięknie położonym krajem i mimo, że dzielimy z nimi te same góry, świetnie rozwinięta infrastruktura zachęca do przekraczania granicy w celu uprawiania sportów górskich. Poza tym mogą pochwalić się stolicą, która jest uważana za jedno z najpiękniejszych europejskich miast. Czechy to chętnie wybierane przez Polaków miejsce wakacyjnych wojaży.
Zima za nami. Pora, by rozruszać ciało i powrócić do wiosennej sylwetki. Sprzyjać temu będą spacery i dłuższe wycieczkowe trasy. Do wszelkich eskapad w plener należy być jednak odpowiednio przygotowanym. Wybierając się w góry lub też nie będąc pewnym sprzyjającej aury, warto zawczasu pomyśleć o zmiennych warunkach atmosferycznych i ich wpływie na organizm. Zanim więc wyruszysz na górski szlak, pomyśl, jak właściwie dobrać strój wierzchni i bieliznę, by zapewnić sobie poczucie komfortu na całej wyznaczonej trasie.
Prawdopodobnie najstarsi alpiniści na świecie to wspinający się na ekwadorskie szczyty 75-letni Fabian Zurita i 85-letni zdobywca Kilimanjaro Conqueror George Solt.
Najstarszym śmiałkiem, który zdobył szczyt Kilimandżaro, został 82-letni George Solt z Maidenhead w Wielkiej Brytanii.
66-letni Dawes Eddy z sukcesem podjął niebagatelne przedsięwzięcie - wspiął się na szczyt Mount Everest. Jest najstarszym Amerykaninem, któremu udał się ten wyczyn.
Werner Berger (69 lat) udowodnił sobie i światu, że wiek nie jest przeszkodą przy realizowaniu najśmielszych zamierzeń, wspiął się na Mont Everest i stał się najstarszym Amerykaninem, który dokonał tego wyczynu. Jest także najstarszym Amerykaninem, który dotarł na szczyty najwyższych gór na siedmiu kontynentach.
Japończyk Takao Arayama jest najprawdopodobniej najstarszą osobą, która zdobyła najwyższy szczyt świata. Mężczyzna w chwili stanięcia na szczycie Mount Everest miał 70 lat 7 miesięcy i 13 dni - o trzy dni więcej niż poprzedni rekordzista.
Po 40 dniach wspinaczki na szczycie najwyższej góry świata stanął Mark Inglis. 47-latek nie ma nóg, a na Mount Everest wszedł na protezach.
Mężczyzna, który stracił obie nogi po dwutygodniowym uwięzieniu w wypełnionej śniegiem przepaści zamierza zdobyć Mount Everest. Nowozelandczyk Mark Inglis, któremu amputowano obie nogi tuż pod kolanami przez ponad 20 lat dokonał już wielu wyczynów sportowych niedostępnych nawet dla większości zupełnie pełnosprawnych osób. Teraz chce wspiąć się na najwyższą górę świata.