75% Polaków uważa, że najwięcej lęku wśród pacjentów wzbudzają choroby nowotworowe – wynika z raportu kampanii „Pozwól na wsparcie” Eksperci tłumaczą, skąd biorą się te obawy i dlaczego pomimo powszechności problemu, dla większości z nas rozmowa z osobą dotkniętą chorobą nowotworową należy do trudnych.
Osoby starsze potrzebujące wsparcia najczęściej mogą liczyć na pomoc najbliższej rodziny – dzieci oraz współmałżonków. Stosunkowo często seniorom pomagają również wnuki, przyjaciele, znajomi oraz sąsiedzi – wynika z sondażu CBOS. Uzyskiwana przez seniorów pomoc najczęściej wiąże się z prowadzeniem gospodarstwa domowego, dotrzymywaniem towarzystwa, załatwianiem różnych spraw oraz udzielaniem porad w ważnych sprawach. W największym stopniu osobom starszym brakuje wsparcia finansowego, a w drugiej kolejności pomocy w załatwianiu różnych spraw.
Choroba to czas kiedy obecność bliskich jest szczególnie ważna. Z badań wynika, że towarzystwo podczas wizyt u lekarzy jest szczególnie potrzebne osobom starszym.
Dla osób chorujących na nowotwory ważna jest nie tylko standardowa opieka medyczna, ale również wsparcie psychologiczne. Właśnie z tego powodu psychoonkologia staje się coraz bardziej cenioną dziedziną medycyny.
Apatia, brak motywacji, bezsenność to częste objawy stresu lub przemęczenia, niekiedy mogą to być także symptomy depresji. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany w zachowaniu bliskiej Ci osoby zrób wszystko co w Twojej mocy, aby jej pomóc. Depresja to poważna, ale uleczalna choroba.
W gliwickim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 remont przebiegał zgodnie z planem, choć ekipa budowlana był dość nietypowa, przy pracy uwijały się w ramach wolontariatu amerykańskie seniorki - pisze Dziennik Zachodni.
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” zaprasza wszystkich chętnych do udziału w grupie wsparcia dla osób opiekujących się osobami starszymi. Grupa ta jest organizowana w ramach projektu „Starszy pan, starsza pani”, finansowanego ze środków Urzędu Miasta st. Warszawy.
African Diplomats Spouses Association (ADSA), czyli organizacja współmałżonków dyplomatów afrykańskich, przekazała ostatnimi czasy duże ilości kocy, artykułów spożywczych i naczyń o wartości w sumie 100 milionów dolarów dla domu opieki nad osobami starszymi w Melfort w Zimbabwe.