Na raka płuc według danych WHO umiera rocznie około 1,4 mln ludzi. To jeden z nowotworów o najwyższej śmiertelności wśród mężczyzn, jak również od niedawna wśród kobiet w Polsce. Jak wesprzeć chorych w walce o jakość życia w trakcie i po przebytej chorobie nowotworowej?
Aż 85 procent Polaków twierdzi, że pomaga osobom starszym. Jednakże wspieramy najczęściej wyłącznie seniorów z naszej rodziny i nawet wówczas ograniczamy się zazwyczaj do sytuacji nagłych, zapominając o codziennej trosce - wynika z badania IBRiS Homo Homini.
Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci wieloletniej użytkowniczki i moderatorki Klub Senior Cafe, która odeszła po długiej i ciężkiej chorobie.
"Troski i kłopoty dzielone z drugim człowiekiem maleją o połowę" to motto Telefonu Zaufania dla osób starszych. Od kwietnia Telefon rozszerza godziny funkcjonowania.
System przywoławczy teleopieki w prosty sposób pozwala na natychmiastowe wezwanie pomocy do osoby starszej - wystarczy naciśnięcie jednego przycisku na nadajniku. W Sopocie, gdzie wdrożono to rozwiązanie, podsumowano właśnie roczny pilotaż tego systemu adresowanego do osób starszych i samotnych, które korzystają ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Opieka nad osobą starszą jest zadaniem wymagającym wiele czasu i poświęcenia. Niestety nie każdy senior w naszym kraju może liczyć na pomoc. 49 procent Polaków przyznaje, że w żaden sposób nie udziela pomocy osobom starszym – pokazuje najnowsze badanie Millward Brown przeprowadzone na zlecenie Promedica24. Jeżeli już decydujemy się na wsparcie seniorów, jesteśmy w stanie poświęcić im zaledwie kilka godzin w tygodniu.
Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” uruchomiło Telefon Zaufania dla osób starszych, potrzebujących wsparcia psychologicznego. Inicjatywie przyświeca motto: „Troski i kłopoty dzielone z drugim człowiekiem maleją o połowę”. Partnerem merytorycznym Telefonu są eksperci Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Jak pokazują wyniki międzynarodowego badania poświęconego postawom, oczekiwaniom i potrzebom związanym z leczeniem cukrzycy – Diabetes Attitudes, Wishes and Needs 2 (DAWN2), aż 23,9 procent osób cierpiących na cukrzycę w Polsce czuje się dyskryminowanych z powodu swojej choroby, a wsparcie ze strony ogółu społeczeństwa jest znikome.
Badania pokazują, że małżonkowie mają lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne niż ich niezamężni rówieśnicy i są mniej narażeni na rozwój chorób przewlekłych niż osoby owdowiałe lub rozwiedzione.
Małżeństwo i związek może być kluczem do dłuższego życia. Jak wynika z nowego badania, u osób w wieku średnim, które nie mają stałego partnera lub małżonka, notuje się wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci w ciągu tych lat.
75% Polaków uważa, że najwięcej lęku wśród pacjentów wzbudzają choroby nowotworowe – wynika z raportu kampanii „Pozwól na wsparcie” Eksperci tłumaczą, skąd biorą się te obawy i dlaczego pomimo powszechności problemu, dla większości z nas rozmowa z osobą dotkniętą chorobą nowotworową należy do trudnych.
Osoby starsze potrzebujące wsparcia najczęściej mogą liczyć na pomoc najbliższej rodziny – dzieci oraz współmałżonków. Stosunkowo często seniorom pomagają również wnuki, przyjaciele, znajomi oraz sąsiedzi – wynika z sondażu CBOS. Uzyskiwana przez seniorów pomoc najczęściej wiąże się z prowadzeniem gospodarstwa domowego, dotrzymywaniem towarzystwa, załatwianiem różnych spraw oraz udzielaniem porad w ważnych sprawach. W największym stopniu osobom starszym brakuje wsparcia finansowego, a w drugiej kolejności pomocy w załatwianiu różnych spraw.
Choroba to czas kiedy obecność bliskich jest szczególnie ważna. Z badań wynika, że towarzystwo podczas wizyt u lekarzy jest szczególnie potrzebne osobom starszym.
Dla osób chorujących na nowotwory ważna jest nie tylko standardowa opieka medyczna, ale również wsparcie psychologiczne. Właśnie z tego powodu psychoonkologia staje się coraz bardziej cenioną dziedziną medycyny.
Apatia, brak motywacji, bezsenność to częste objawy stresu lub przemęczenia, niekiedy mogą to być także symptomy depresji. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany w zachowaniu bliskiej Ci osoby zrób wszystko co w Twojej mocy, aby jej pomóc. Depresja to poważna, ale uleczalna choroba.