Każdy słyszał, że lepiej jest dawać niż brać. Oto empiryczne dowody na to, że troska o współmałżonka lub partnera jest satysfakcjonująca same w sobie.
Wsparcie innych ma przeciwbólowe działanie, nawet bez kontaktu fizycznego czy rozmowy, mówią eksperci z Uniwersytetu Wysp Balearów.
Dzień Babci i Dzień Dziadka to doskonałe okazje, żeby wyrazić w sposób szczególny miłość, wdzięczność oraz pokazać, jak ważni są dziadkowie. Czas ten może także skłonić nas do refleksji nad sytuacją seniorów oraz ich rzeczywistymi potrzebami.
Powiedzenie komuś zdenerwowanemu czegoś tak prostego, jak „Rozumiem, dlaczego tak czujesz", może istotnie pomóc jemu/jej poczuć się lepiej.
Dla wielu ludzi przyjaźń jest jedną z najważniejszych wartości w życiu. Dzięki wsparciu bliskich ludzi mamy poczucie przynależności i bezpieczeństwa. Im bliższa i bardziej połączona jest grupa przyjaciół, tym silniej postrzegamy ją jako sieć ‘bezpieczeństwa' w życiu.
Osoby regularnie uczęszczajace na nabożeństwa żyją dłużej niż ludzie, którzy rzadko lub nigdy w nich nie uczestniczą, mówią uczeni z University of Colorado.
Obecność partnera w pobliżu może znacznie zmniejszyć poziom bólu. Samo mówienie i dotyk kochanej osoby osłabia dolegliwości bólowe.
Małżeństwo, o ile nie jest źródłem ciągłych konfliktów i trosk, dobrze wpływa na stan zdrowia współmałżonków. Najwyższe „zyski" ze względu na pozostawanie w związku kobiety osiągają w sferze mentalnej, a mężczyźni - fizycznej.
Aż 50 proc. dorosłych Polaków przyznaje, że w sytuacji pojawienia się problemów ze spłatą zadłużenia, pomocne byłoby dla nich wsparcie psychiczne i porady udzielane przez rodzinę. Z raportu Grupy Kruk „Międzypokoleniowe rozmowy o długach” wynika również, że aż 43 proc. badanych za przydatną formę pozafinansowego wsparcia uznaje pomoc w znalezieniu lepszej pracy lub dodatkowych źródeł dochodu.
21 września przypada Światowy Dzień Choroby Alzheimera. W przeddzień tego święta 20 września inicjatywa społeczna "Przystanek Alzheimer" we współpracy z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" organizuje obchody Światowego Dnia Choroby Alzheimera na terenie osiedla Jazdów w Warszawie.
Na raka płuc według danych WHO umiera rocznie około 1,4 mln ludzi. To jeden z nowotworów o najwyższej śmiertelności wśród mężczyzn, jak również od niedawna wśród kobiet w Polsce. Jak wesprzeć chorych w walce o jakość życia w trakcie i po przebytej chorobie nowotworowej?
Aż 85 procent Polaków twierdzi, że pomaga osobom starszym. Jednakże wspieramy najczęściej wyłącznie seniorów z naszej rodziny i nawet wówczas ograniczamy się zazwyczaj do sytuacji nagłych, zapominając o codziennej trosce - wynika z badania IBRiS Homo Homini.
Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci wieloletniej użytkowniczki i moderatorki Klub Senior Cafe, która odeszła po długiej i ciężkiej chorobie.
"Troski i kłopoty dzielone z drugim człowiekiem maleją o połowę" to motto Telefonu Zaufania dla osób starszych. Od kwietnia Telefon rozszerza godziny funkcjonowania.
System przywoławczy teleopieki w prosty sposób pozwala na natychmiastowe wezwanie pomocy do osoby starszej - wystarczy naciśnięcie jednego przycisku na nadajniku. W Sopocie, gdzie wdrożono to rozwiązanie, podsumowano właśnie roczny pilotaż tego systemu adresowanego do osób starszych i samotnych, które korzystają ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.