Aż 57% respondentów ankietowanych przez portal Praca.pl było, jest lub zamierza zostać wolontariuszem, 22% nigdy nie brało pod uwagę takiej aktywności. Aż 21% deklaruje, że nie zajmie się działalnością wolontariacką, z czego 16% twierdzi, że to strata czasu. Czy zmierzamy w stronę skupienia się tylko na swoich potrzebach? Czy przestaniemy pomagać?
W dniach 4 i 5 października w 2500 sklepach na terenie całego kraju odbywała się Ogólnopolska Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem. W tegorocznej edycji akcji uczestniczyło 35 000 wolontariuszy Banków Żywności, którym udało się zebrać 472 tony jedzenia, które trafi w najbliższym czasie do potrzebujących dzieci.
Blisko 8 na 10 mieszkańców Unii uważa pomaganie innym lub wolontariat za ważny aspekt ich życia, jednak tylko 3 na 10 czynnie uprawia wolontariat - wynika z ostatniego badania Eurobarometr, zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej.
Czy jest możliwe ulepszanie świata bez ruszania się z domu? Oczywiście. Rozrastający się świat wirtualnego wolontariatu pozwala każdemu z nas wpłynąć pozytywnie na rozwój naszej planety i pomóc potrzebującym. Coraz więcej charytatywnych zapaleńców działa na rzecz bliźnich bez potrzeby opuszczania swoich domów lub biur. Wystarczy motywacja, dobra wola i chęć bezinteresownego poświęcenia się dla innych osób.
Wolontariusze kojarzą się w Polsce przede wszystkim z osobami młodymi. Jednak na świecie od lat wzrasta liczba wolontariuszy po pięćdziesiątce. 5 grudnia obchodzimy Dzień Wolontariusza.
Biorąc pod uwagę, iż tylko, co czwarty Polak po 55- tym roku życia pracuje zawodowo warto zastanowić się nad inną formą aktywności, pozwalającą dojrzałym osobom aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Wolontariat to nie tylko szansa na stały kontakt z ludźmi i wzbogacanie swoich doświadczeń, to sposób życia, który pozwala czuć się potrzebnym.
W ramach programu Uniwersytety Trzeciego Wieku na przełomie listopada i grudnia ruszy program "Wolontariat Trzeciego Wieku", będący pilotażowym przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Będzie on realizowany przez Fundację dla Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Głównym jego elementem są projekty edukacyjne realizowane przez wolontariuszy - słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku – na rzecz dzieci i młodzieży w szczególności z małych miejscowości i obszarów wiejskich.
Emeryci, którzy pracują jako wolontariusze w szkołach mogą pomóc nie tylko dzieciom, ale i sobie – wynika z najnowszych badań.
Mimo zasłużonego odpoczynku na emeryturze, lekarze w Stanach Zjednoczonych chcą i co najważniejsze leczą dalej. Co ciekawe to fakt, że robią to całkowicie za darmo.