Wolontariat św. Eliasza działający przy klasztorze OO. Karmelitów „na Piasku” w Krakowie zaprasza do udziału w głosowaniu w plebiscycie na Miłosiernego Samarytanina 2008 roku. Poprzez ten plebiscyt jego organizatorzy chcą pokazać, jak wielu jest wśród nas tych, którzy na co dzień budują „kulturę miłości”, o której tak często nauczał Jan Paweł II.
„Oczekiwałem, że na emeryturze będę się czuł wspaniale, ale przez większość czasu jest mi po prostu smutno. Brakuje mi pracy, a większość znajomych, to osoby, które poznałem w biurze właśnie i teraz rzadko się widujemy. Moja żona mówi, żebym się zrelaksował i cieszył wolnym czasem, ale jakoś nie umiem tego zrobić. Co ze mną nie tak?” Oto jedna z typowych wypowiedzi świeżo upieczonych emerytów. Jak sobie pomóc?
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce i Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu opublikowały wnioski z programu „Same plusy. Wolontariat 50 +”, który był realizowany w Elblągu i powiecie elbląskim w okresie od września 2006 roku do grudnia 2007 roku. Zdaniem organizatorów wnioski z realizacji projektu są pozytywne, bo udało się zwrócić uwagę opinii publicznej na ogromny, cały czas niewykorzystywany potencjał osób 50+ dla działań społecznych.
W porównaniu z rokiem 2006 spadła liczba Polaków działających w organizacjach społecznych. Jak pokazują wyniki najnowszego sondażu CBOS w 2007 roku należało do nich 11 procent ankietowanych, podczas gdy rok wcześniej – 23 procent. Tylko 7 procent spośród członków organizacji działa w nich aktywnie.
Mam psa - chcę pomagać -pod takim hasłem zorganizowane zostaną w Poznaniu dwudniowe warsztaty z dogoterapii. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 października 2007. Będzie to niepowtarzalna szansa dla osób zainteresowanych terapią z udziałem psów na zdobycie nowej wiedzy i kontakt ze specjalistami w tej dziedzinie. Głównym celem kursu jest ukazanie, jak trudnym, ciężkim i odpowiedzialnym zajęciem jest pomaganie chorym poprzez kontakt z psem.
Choć medycyna coraz lepiej radzi sobie z fizycznym bólem i cierpieniem, nie jest w stanie zwalczyć lęku przed śmiercią. Z pomocą w tym trudnym momencie przychodzą wolontariusze, którzy spędzają z chorymi ostatnie chwile ich życia.
W gliwickim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 remont przebiegał zgodnie z planem, choć ekipa budowlana był dość nietypowa, przy pracy uwijały się w ramach wolontariatu amerykańskie seniorki - pisze Dziennik Zachodni.
Bycie samotnym może przyśpieszyć naturalne, fizyczne procesy związane ze starzeniem się pokazują najnowsze badania. Psychologowie z uniwersytetu w Chicago przeprowadzili badania w dwóch grupach wiekowych: studentach i osobach w średnim wieku (50 i 60 latkach). Okazało się, że uczucie samotności wywiera większy negatywny wpływ na osoby dojrzałe, niż na młodzież uniwersytecką.
Ten slogan zdaje się najlepiej opisywać wizytę studialną w ramach projektu MELVA, w trakcie której 4 beneficjentów w towarzystwie Magdaleny Mike (opiekuna) miało okazję zapoznać się nie tylko z działalnością niemieckich organizacji pozarządowych, ale i poznać warunki życia i pracy w innych krajach Unii Europejskiej.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, w Bydgoszczy podjęto inicjatywę, w ramach której emeryci - słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku bezpłatnie będą udzielać korepetycji, porad z zakresu prawa i psychologii oraz pełnić funkcje mediatorów w szkołach. Jest to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce.
W dniach 17-19 sierpnia w Mysłowicach będą miały miejsce II Międzynarodowe Targi Wolontariatu. Impreza ta będzie służyć promocji zaangażowania społecznego, a wezmą w niej udział przedstawiciele organizacji pozarządowych. Targi towarzyszyć będą festiwalowi niezależnej kultury i sztuki OFF Festival, która to impreza organizowana jest przez Artura Rojka.
Projekt MELVA, realizowany wspólnie przez partnerów z Polski, Niemiec, Hiszpanii i Włoch jest szansą na zwiększenie aktywności zawodowej osób po 50- tym roku życia.
Blisko 8 na 10 mieszkańców Unii uważa pomaganie innym lub wolontariat za ważny aspekt ich życia, jednak tylko 3 na 10 czynnie uprawia wolontariat - wynika z ostatniego badania Eurobarometr, zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej.
Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej wraz z ReFIT e.V. w Niemczech, Agencia Local de Promoción Económica y Empleo w Hiszpanii oraz Scuola Superiore - Leasing di Merano we Włoszech, rozpoczęło realizację projektu MELVA celem którego jest wspieranie osób powyżej 50 roku życia w aktywnym uczestnictwie zarówno w życiu społecznym, jak i zawodowym.
Ponad 3000 japońskich organizacji charytatywnych wiosną zeszłego roku utworzyło narodowe stowarzyszenie pod nazwą Re-vitalizing Community Network of Japan. W ramach programu, reprezentanci pokolenia powojennego wyżu demograficznego ( czyli osoby po 50 roku życia ) poświęcają się m.in. opiece nad dziećmi, odnawianiu dzielnic handlowych, czy zapewnianiu serwisu taksówek osobom upośledzonym.