Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie” prowadzi w Warszawie Centrum Informacji i Doradztwa dla ofiar prześladowań nazistowskich w Polsce. Centrum działa w ramach Sieci Informacji, Doradztwa i Integracji (SIDI). W Centrum osoby represjonowane w czasie II wojny światowej oraz ich najbliżsi do stycznia 2011 otrzymają informacje o możliwościach uzyskania pomocy socjalnej, medycznej i prawnej z instytucji publicznych i prywatnych.
Zabezpieczenie finansowe to podstawa. Każdy, kto zamierza przejść na emeryturę, zastanawia się, za jaką miesięczną kwotę przyjdzie mu egzystować w kolejnych latach. Jedni zdają się na urzędników i oczekują pierwszej wypłaty świadczenia, żeby zorientować się, jakiej wysokości jest to suma, inni na długie miesiące przed rezygnacją z pracy starają się obliczyć, jaka kwota im przysługuje (swoją drogą, obecnie nie wymaga to „specjalnych zabiegów" - ZUS uruchomił kalkulator emerytalny, dzięki któremu można obliczyć emeryturę przyznawaną według obecnie obowiązujących zasad). Jednak emerytura to nie tylko kwestie finansowe - warto zaplanować ją pod innymi względami.
Dziś ruszył portal www.e-wolontariat.pl, który będzie służył wszystkim poszukującym wirtualnej przestrzeni dla swoich działań. Uruchomiły go wspólnie Fundacja Moje Stypendium oraz Fundacja Orange, a partnerem projektu jest Polsko - Amerykańska Fundacja Wolności. Jednocześnie, twórcy portalu ogłaszają konkurs na najlepsze projekty e-wolontariackie.
10 października już po raz kolejny obchodzono Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicjów. Pierwsze na świecie hospicjum - Hospicjum Świętego Krzysztofa - powstało w 1967 roku w Londynie.
Nie podadzą leku i nie zdiagnozują choroby, ale upieką ciasto, przeczytają książkę lub w milczeniu i bez pośpiechu posiedzą przy łóżku. Bez nich hospicjum nie byłoby tak podobne do domu, a tak różne od większości szpitali. Wolontariusze. To dzięki nim o wiele łatwiej o uśmiech w miejscu, w którym kończy się życie.
Nowe badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowodzą, że dzięki zaangażowaniu w wolontariat, seniorzy zyskują kilka dodatkowych lat życia.
„Praca po przejściu na emeryturę może powstrzymać rozwój demencji", informuje The Guardian. Badania wykazały, że u osób długo pozostających aktywnymi zawodowo rzadziej pojawia się i wolniej rozwija otępienie.
Regionalne Centrum Wolontariatu w Łodzi rozpoczęło realizację siedmiomiesięcznego projektu informacyjno - promocyjnego pod tytułem „Wolontariusz 50+ na piątkę z plusem". Jest on skierowany do 750 osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, które będą uczestniczyć w 30 krótkich spotkaniach informacyjno-promocyjnych.
Kiedy Brian Wind, nauczyciel przedmiotów ścisłych, przechodził na emeryturę, mógł spędzać więcej czasu w swoim komfortowym domu w północno-zachodniej Anglii i bawić się z jedenastoma wnukami. Ale 72-letni Wind właśnie przygotowuje się do ostatniej z tuzina wycieczek do Tanzanii, gdzie pomagał w zakładaniu uczelni technicznej.
Funkcjonujący do roku 2006/07 jako część programu Socrates II program Grundtvig jest jednym z czterech głównych programów sektorowych w programie „Uczenie się przez całe życie”. Zarówno program Sokrates, jak i program „Uczenie się przez całe życie” są programami edukacyjnymi Wspólnoty Europejskiej promującymi i wspierającymi międzynarodową współpracę w edukacji.
Wolontariat św. Eliasza działający przy klasztorze OO. Karmelitów „na Piasku” w Krakowie zaprasza do udziału w głosowaniu w plebiscycie na Miłosiernego Samarytanina 2008 roku. Poprzez ten plebiscyt jego organizatorzy chcą pokazać, jak wielu jest wśród nas tych, którzy na co dzień budują „kulturę miłości”, o której tak często nauczał Jan Paweł II.
„Oczekiwałem, że na emeryturze będę się czuł wspaniale, ale przez większość czasu jest mi po prostu smutno. Brakuje mi pracy, a większość znajomych, to osoby, które poznałem w biurze właśnie i teraz rzadko się widujemy. Moja żona mówi, żebym się zrelaksował i cieszył wolnym czasem, ale jakoś nie umiem tego zrobić. Co ze mną nie tak?” Oto jedna z typowych wypowiedzi świeżo upieczonych emerytów. Jak sobie pomóc?
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce i Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu opublikowały wnioski z programu „Same plusy. Wolontariat 50 +”, który był realizowany w Elblągu i powiecie elbląskim w okresie od września 2006 roku do grudnia 2007 roku. Zdaniem organizatorów wnioski z realizacji projektu są pozytywne, bo udało się zwrócić uwagę opinii publicznej na ogromny, cały czas niewykorzystywany potencjał osób 50+ dla działań społecznych.
W porównaniu z rokiem 2006 spadła liczba Polaków działających w organizacjach społecznych. Jak pokazują wyniki najnowszego sondażu CBOS w 2007 roku należało do nich 11 procent ankietowanych, podczas gdy rok wcześniej – 23 procent. Tylko 7 procent spośród członków organizacji działa w nich aktywnie.
Mam psa - chcę pomagać -pod takim hasłem zorganizowane zostaną w Poznaniu dwudniowe warsztaty z dogoterapii. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 października 2007. Będzie to niepowtarzalna szansa dla osób zainteresowanych terapią z udziałem psów na zdobycie nowej wiedzy i kontakt ze specjalistami w tej dziedzinie. Głównym celem kursu jest ukazanie, jak trudnym, ciężkim i odpowiedzialnym zajęciem jest pomaganie chorym poprzez kontakt z psem.