Szczęście to coś, za czym warto podążać, mówią rodzice dzieciom, wyśpiewują artyści w piosenkach, przekonują działaniami bohaterowie literaccy. Jego poszukiwanie bywa górnolotnym wyjaśnieniem rozmaitych decyzji i przedsięwzięć. Jakkolwiek poczucie szczęścia jest uwarunkowane indywidualnymi potrzebami, pewne zewnętrzne aspekty stają się jego uzasadnionymi naukowo niezbywalnymi komponentami. Właściwie sam termin „szczęście" kojarzy się raczej z patosem tudzież filozoficznymi dywagacjami, ale już zadowolenie, dobry nastój czy radość wydają się bliższe i mniej patetyczne, a można je sobie „zagwarantować" stosując proste i powszechnie dostępne metody.
Od 1 do 14 września w Warszawie będzie gościł Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu. To najważniejsze wydarzenie, zainaugurowanych przez Komisję Europejską, obchodów Roku. Koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W Pawilonie będzie można poznać różne oblicza wolontariatu, wziąć udział w debatach i warsztatach, porozmawiać z wolontariuszami i przedstawicielami instytucji, które ich zatrudniają.
Polacy są aktywni społecznie. Niemal powszechnie deklarują, iż dobrowolnie i nieodpłatnie działają na rzecz innych - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Poziom zaangażowania w poszczególne rodzaje działalności jest jednak dość silnie zróżnicowany. Również relacje między samymi jej rodzajami są różne – niektóre pozostają ze sobą w silniejszym związku, inne natomiast w wyraźnie słabszym.
W krajach zachodnich wolontariat osób dojrzałych i starszych jest bardzo popularny, ale i w Polsce w ostatnich latach zwiększa się ilość inicjatyw tego rodzaju. Wolontariat staje się hobby seniorów - może być pasją, która ma wpływ na rozwój osobisty, umożliwia utrzymanie wysokiej aktywności towarzyskiej i daje satysfakcję z niesienia pomocy innym.
Miejsce kobiet w społeczeństwie zmieniło się diametralnie. Bez względu na wiek, płeć piękna chce nieustannie się rozwijać. Dzisiejsza babcia to osoba pełna pomysłów na życie i przede wszystkim aktywna seniorka. Ograniczenie się wyłącznie do niańczenia wnuków to przeszłość.
Wolontariat europejski znany jest wśród młodych, ale mało osób wie, że na taką życiową przygodę mogą także wybrać się seniorzy. W ramach programu "Uczenie się przez całe życie" Grundtvig, finansowanego z budżetu Unii Europejskiej, starsze osoby mogą uczestniczyć w projektach dotyczących edukacji ogólnej.
Już w październiku rusza w Krakowie, pierwszy z czterech, cykl spotkań trzech pokoleń. Na tych spotkaniach, przeznaczonych dla pasjonatów książki, dzieci (7-12 lat) zostaną wprowadzone w świat dawnej, współczesnej i przyszłej książki.
- Jak więc mogłabym nie oddać innym tego, czym obdarowano mnie w tych trudnych dniach choroby... - mówi Teresa Marczewska, wolontariuszka Hospicjum im. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.
Fundacja Hospicyjna realizuje projekt "Szkoła Wolontariatu Hospicyjnego". Obejmuje on między innymi szkolenia, podczas których obecni i przyszli koordynatorzy wolontariatu uczą się, jak najlepiej pełnić tę rolę. Koordynatorzy oczywiście nic nie zrobią bez wolontariuszy, dlatego Fundacja zaprasza wszystkich chętnych do wolontariatu hospicyjnego.
W Niemczech ruszyła nietypowa akcja mająca zachęcić do wolontariatu. Starsze panie aranżują sytuację, która pozwala przechodniom sądzić, że potrzebują pomocy, a nieobojętnym proponują zaangażowanie w pracę na rzecz społeczności.
Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie” prowadzi w Warszawie Centrum Informacji i Doradztwa dla ofiar prześladowań nazistowskich w Polsce. Centrum działa w ramach Sieci Informacji, Doradztwa i Integracji (SIDI). W Centrum osoby represjonowane w czasie II wojny światowej oraz ich najbliżsi do stycznia 2011 otrzymają informacje o możliwościach uzyskania pomocy socjalnej, medycznej i prawnej z instytucji publicznych i prywatnych.
Zabezpieczenie finansowe to podstawa. Każdy, kto zamierza przejść na emeryturę, zastanawia się, za jaką miesięczną kwotę przyjdzie mu egzystować w kolejnych latach. Jedni zdają się na urzędników i oczekują pierwszej wypłaty świadczenia, żeby zorientować się, jakiej wysokości jest to suma, inni na długie miesiące przed rezygnacją z pracy starają się obliczyć, jaka kwota im przysługuje (swoją drogą, obecnie nie wymaga to „specjalnych zabiegów" - ZUS uruchomił kalkulator emerytalny, dzięki któremu można obliczyć emeryturę przyznawaną według obecnie obowiązujących zasad). Jednak emerytura to nie tylko kwestie finansowe - warto zaplanować ją pod innymi względami.
Dziś ruszył portal www.e-wolontariat.pl, który będzie służył wszystkim poszukującym wirtualnej przestrzeni dla swoich działań. Uruchomiły go wspólnie Fundacja Moje Stypendium oraz Fundacja Orange, a partnerem projektu jest Polsko - Amerykańska Fundacja Wolności. Jednocześnie, twórcy portalu ogłaszają konkurs na najlepsze projekty e-wolontariackie.
10 października już po raz kolejny obchodzono Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicjów. Pierwsze na świecie hospicjum - Hospicjum Świętego Krzysztofa - powstało w 1967 roku w Londynie.
Nie podadzą leku i nie zdiagnozują choroby, ale upieką ciasto, przeczytają książkę lub w milczeniu i bez pośpiechu posiedzą przy łóżku. Bez nich hospicjum nie byłoby tak podobne do domu, a tak różne od większości szpitali. Wolontariusze. To dzięki nim o wiele łatwiej o uśmiech w miejscu, w którym kończy się życie.