„Tak, pomagam!” – pod tym hasłem w dniach 9 i 10 grudnia br. Caritas Polska wraz z 28 diecezjalnymi Caritas przeprowadzi I Ogólnopolską Zbiórkę Żywności.
Każdy, kto dożył 50 lat i je przekroczył, zaczyna odczuwać, w którą stronę zmierza. Widzi też wyraźnie, że wszystko, co się urodziło, musi umrzeć. Człowiek robi się na to bardziej wrażliwy. Młodość jest zwrócona bardziej ku życiu i nie zaprząta sobie głowy takimi sprawami, jak choroba, samotność czy śmierć. To jest zupełnie naturalne, że pomagamy innym, przecież robimy to też dla siebie - mówi Małgorzata Braunek.
Zastawiony stół wigilijny dla większości z nas jest nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Jednak wielu nie może sobie na niego pozwolić. Weź udział Świątecznej Zbiórce Żywności i pomóż potrzebującym godnie spędzić święta. Każdy zebrany produkt trafi do osób, które najbardziej tego potrzebują.
Kontakt z ludźmi będącymi u kresu potrafi „wywabiać" z nas dobro. Oczywiście trzeba pamiętać o proporcjach, nie możemy naszego pragnienia bycia lepszym przedkładać nad pomoc drugiemu człowiekowi i wsłuchanie się w jego potrzeby. To on jest najważniejszy, nie my, choć mam wrażenie, że otrzymujemy więcej, niż dajemy - mówi o swojej pracy w wolontariacie aktorka Maja Komorowska.
Polacy angażują się w działalność charytatywną, jednakże znacznie częściej przekazując pomoc materialną niż osobiście się angażując jako wolontariusze - wynika z badań. Seniorzy najrzadziej podejmują działalność wolontariaką.
Już po raz ósmy Fundacja Hospicyjna rozpoczęła kampanię społeczną „Hospicjum to też Życie", tym razem pod hasłem „Podaruj swój czas". Organizatorzy pragną po raz kolejny zachęcić osoby dojrzałe do solidarności z ludźmi potrzebującymi wsparcia, zarówno w hospicjach, domach opieki długoterminowej, jak i w domach prywatnych (tzw. wolontariat sąsiedzki), pokazać wagę tego typu działalności, różnorodność jej form i uzmysłowić wielką satysfakcję, którą może przynosić.
"W Polsce w skrajnym ubóstwie żyje ponad 2 mln Polaków, a ponad 6 mln w niedostatku. Bez perspektyw, bez nadziei, marzeń i motywacji do działania. Chcemy to zmienić" - podkreślają organizatorzy projektu "Szlachetna Paczka". Organizacja zachęca wolontariuszy do wzięcia udziału w tegorocznej akcji.
Premier Donald Tusk wziął dziś udział w uroczystościach jubileuszowych związanych z 5-leciem działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Szef rządu zapowiedział zwiększenie od przyszłego roku środków na program senioralny.
Wolontariat, dobre praktyki w opiece długoterminowej i bezpieczeństwo na bloku operacyjnym będą tematami XIV Toruńskich Dni Opieki Długoterminowej i Ochrony Zdrowia 20-22 września 2011 r.
Godność i prawa potrzebujących, wolontariat osób niepełnosprawnych, międzynarodowy wymiar działalności humanitarnej, aktywność zapobiegająca skrajnej biedzie i wykluczeniu... A na koniec pytanie: Czy Chrystus był wolontariuszem? To tematy, które będą poruszone 9 września w Pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu na Placu Defilad w Warszawie, podczas dnia dedykowanemu wolontariatowi jako służbie bliźniemu. Koordynatorami tego wydarzenia są: Caritas w Polsce, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Eleos i ruch ATD Czwarty Świat.
Szczęście to coś, za czym warto podążać, mówią rodzice dzieciom, wyśpiewują artyści w piosenkach, przekonują działaniami bohaterowie literaccy. Jego poszukiwanie bywa górnolotnym wyjaśnieniem rozmaitych decyzji i przedsięwzięć. Jakkolwiek poczucie szczęścia jest uwarunkowane indywidualnymi potrzebami, pewne zewnętrzne aspekty stają się jego uzasadnionymi naukowo niezbywalnymi komponentami. Właściwie sam termin „szczęście" kojarzy się raczej z patosem tudzież filozoficznymi dywagacjami, ale już zadowolenie, dobry nastój czy radość wydają się bliższe i mniej patetyczne, a można je sobie „zagwarantować" stosując proste i powszechnie dostępne metody.
Od 1 do 14 września w Warszawie będzie gościł Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu. To najważniejsze wydarzenie, zainaugurowanych przez Komisję Europejską, obchodów Roku. Koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W Pawilonie będzie można poznać różne oblicza wolontariatu, wziąć udział w debatach i warsztatach, porozmawiać z wolontariuszami i przedstawicielami instytucji, które ich zatrudniają.
Polacy są aktywni społecznie. Niemal powszechnie deklarują, iż dobrowolnie i nieodpłatnie działają na rzecz innych - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Poziom zaangażowania w poszczególne rodzaje działalności jest jednak dość silnie zróżnicowany. Również relacje między samymi jej rodzajami są różne – niektóre pozostają ze sobą w silniejszym związku, inne natomiast w wyraźnie słabszym.
W krajach zachodnich wolontariat osób dojrzałych i starszych jest bardzo popularny, ale i w Polsce w ostatnich latach zwiększa się ilość inicjatyw tego rodzaju. Wolontariat staje się hobby seniorów - może być pasją, która ma wpływ na rozwój osobisty, umożliwia utrzymanie wysokiej aktywności towarzyskiej i daje satysfakcję z niesienia pomocy innym.
Miejsce kobiet w społeczeństwie zmieniło się diametralnie. Bez względu na wiek, płeć piękna chce nieustannie się rozwijać. Dzisiejsza babcia to osoba pełna pomysłów na życie i przede wszystkim aktywna seniorka. Ograniczenie się wyłącznie do niańczenia wnuków to przeszłość.