9 września odbędzie się premiera pięciu filmów będących rezultatem niezwykłego przedsięwzięcia. Projekt Szczęście w zamierzeniu pomysłodawców, Davida Zaleskiego i Varvary Frol, jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy szczęście jest ograniczone wiekowo.
Celem ministerialnego projektu ma być poprawa jakości i poziomu życia osób starszych oraz umozliwienie zagospodarowania potencjału społeczno-zawodowego osób starszych. Ważne jest również uwzględnienie w działaniach ograniczeń wynikających z barier funkcjonalnych, na które narażone mogą być osoby starsze.
W zaprezentowanym właśnie na stronie Departamentu Pożytku Publicznego projekcie nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie znalazły się zapisy, które de facto zakazują wolontariuszom pracy w placówkach leczniczych. Jeśli takie przepisy weszłyby w życie, ze szpitali i hospicjów musieliby zniknąć ludzie na różny sposób wspierający chorych.
Trwa piętnasta edycja akcji „Pola Nadziei" - kampanii zbierania funduszy na rzecz opieki dla osób terminalnie chorych. Wiosną, kiedy żonkile kwitną - w całej Polsce zbierane są fundusze na prowadzenie opieki hospicyjnej. Celem prowadzonej akcji jest również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.
16 i 17 marca odbędzie się II Ogólnopolska Zbiórka Żywności organizowana przez Caritas. Wolontariusze będą zbierać produkty z długim terminem ważności, by przygotować świąteczne paczki dla najuboższych. Podobnie jak było to przed Bożym Narodzeniem, zbiórce będzie towarzyszyć akcja SMS-owa.
W 2011 roku praktycznie nie zmieniła się względem 2010 roku liczba osób udzielających potrzebującym pomocy finansowej, rzeczowej, a także tych, które działając charytatywnie ofiarują innym swoją pracę lub usługi - wynika z sondażu CBOS. W ciągu ubiegłego roku aż trzy czwarte dorosłych Polaków przynajmniej raz podjęło działanie o charakterze dobroczynnym.
Zadbanie o starzejącą się populację pozostaje wyzwaniem dla Europy. Międzynarodowy zespół naukowców, którego prace są finansowane ze środków unijnych, opublikował nowy raport z badań opisujący często pomijane zawiłości niefarmakologicznej opieki paliatywnej nad osobami starszymi.
Starsi ludzie w mają ogromny potencjał, który należy wykorzystać na rynku pracy i w społecznościach lokalnych. Polski nie stać na marnowanie tych możliwości seniorów – wykształconych, bogatych w wiedzę i doświadczenie, zaangażowanych - podkreślali uczestnicy konferencji „ZAANGAŻUJ SIĘ!”, która oficjalnie rozpoczęła polskie obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012.
W Polsce żyje ponad 6 milionów osób starszych. Niestety, wielu seniorów zmaga się z samotnością, spowodowaną przede wszystkim przez sytuacje losowe. Dla osób w jesieni życia samotność bywa ogromnym problemem nie tylko emocjonalnym ale dotyczącym wszystkich aspektów życia. Właśnie takim osobom pomaga Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich".
Hospicjum, opiela paliatywna, stan terminalny, opieka długoterminowa - nie wszyscy wiedzą, co dokładnie oznaczają te pojęcia. Wyjaśnienia podjęła sie Fundacja Hospicyjna, w ramach trwającej akcji "Hospicjum to też Życie".
„Tak, pomagam!” – pod tym hasłem w dniach 9 i 10 grudnia br. Caritas Polska wraz z 28 diecezjalnymi Caritas przeprowadzi I Ogólnopolską Zbiórkę Żywności.
Każdy, kto dożył 50 lat i je przekroczył, zaczyna odczuwać, w którą stronę zmierza. Widzi też wyraźnie, że wszystko, co się urodziło, musi umrzeć. Człowiek robi się na to bardziej wrażliwy. Młodość jest zwrócona bardziej ku życiu i nie zaprząta sobie głowy takimi sprawami, jak choroba, samotność czy śmierć. To jest zupełnie naturalne, że pomagamy innym, przecież robimy to też dla siebie - mówi Małgorzata Braunek.
Zastawiony stół wigilijny dla większości z nas jest nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Jednak wielu nie może sobie na niego pozwolić. Weź udział Świątecznej Zbiórce Żywności i pomóż potrzebującym godnie spędzić święta. Każdy zebrany produkt trafi do osób, które najbardziej tego potrzebują.
Kontakt z ludźmi będącymi u kresu potrafi „wywabiać" z nas dobro. Oczywiście trzeba pamiętać o proporcjach, nie możemy naszego pragnienia bycia lepszym przedkładać nad pomoc drugiemu człowiekowi i wsłuchanie się w jego potrzeby. To on jest najważniejszy, nie my, choć mam wrażenie, że otrzymujemy więcej, niż dajemy - mówi o swojej pracy w wolontariacie aktorka Maja Komorowska.
Polacy angażują się w działalność charytatywną, jednakże znacznie częściej przekazując pomoc materialną niż osobiście się angażując jako wolontariusze - wynika z badań. Seniorzy najrzadziej podejmują działalność wolontariaką.