Stale postępujący proces starzenia się społeczeństwa zauważalny jest szczególnie w stolicy regionu Małopolski i powiatach przyległych. Kraków znajduje się w pierwszej dziesiątce miast, w których występuje największa liczba osób 60+.Osoby 60+, z każdym rokiem, stają się grupą społeczną, o której mówi się coraz częściej. Niejednokrotnie nie zwracając uwagi na znaczny potencjał i kapitał posiadany przez tą grupę osób.
Za co najbardziej lubimy wolontariat? Czy wolontariusze mogą być częścią zespołu? Jak przygotować zadania, by uczestnicy mieli przekonanie, że to co robią ma sens? Muzeum Emigracji w Gdyni pokazuje, że zaangażowanie wolontariuszy to dla instytucji unikalny potencjał, który wymaga wyjątkowej dbałości i starań.
Badania pokazują, że społeczne zaangażowanie Polaków jest kiepskie, a w śród seniorów wypada wyjątkowo marnie. Czy seniorzy nie są zaangażowani, bo nikt ich o to nie prosi, czy może nie ma dla nich stosownej oferty?- na te i inne pytania dotyczące działań wolontariackich seniorów odpowiada dr Walentyna Wnuk.
Włoch Salvatore De Bello przeprowadził się do Polski w roku 2002 i do dziś mieszka w Warszawie. Jego pasją jest uczenie języka ojczystego oraz przekazywanie różnorodnych ciekawostek o Italii. Zajmuje się prowadzeniem kursów włoskiego, tłumaczeniem i wspieraniem włoskich firm na rynku polskim, a także - jako wolontariusz - poświęca swój czas seniorom. Portal senior.pl rozmawiał z Salvatore o specyfice nauki języka włoskiego, różnicach w sposobie obioru wiedzy przez starszych i młodszych oraz aktywności wolontariackiej.
Kto powiedział, że Dzień Zakochanych musi wiązać się z kinem lub wyjściem we dwoje do restauracji? Czemu też trzeba go koniecznie świętować z partnerem? Przecież miłość ma różne wymiary. Może warto potraktować Walentynki jako okazję do zabawy oraz okazania innym życzliwości i sympatii?
22 stycznia pani Edythe Kirchmaier skończyła 106 lat. Kobieta jest najstarszą użytkowniczką popularnego na całym świecie serwisu społecznościowego Facebook.
Na aktywizację seniorów w ramach rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych trafi 280 milionów złotych. Z funduszy będą mogły skorzystać m.in. organizacje pozarządowe, osoby prawne, spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.
Boże Narodzenie to jedne z najbardziej rodzinnych świąt. Tym trudniej jest w jego czasie osobom, które z jakichkolwiek powodów nie mają okazji spędzać ich z członkami rodziny, przyjaciółmi, czy choćby znajomymi. Samotność szczególnie daje się we znaki o tej porze roku. W tej izolacji nie jesteś jednak sam - naprawdę wielu ludzi ma podobne doświadczenia i na szczęście jest kilka sposobów na radzenie sobie z taką sytuacją.
Senior Obywatel? Społecznik? Edukator? Dziennikarz? Kronika? Wyborca? Osoba 60 + może się spełniać w wielu odpowiedzialnych rolach i wpływać na swoje otoczenie. Niestety nie zawsze jest to takie proste. Każdemu z nas może brakować wiedzy, odwagi czy czasu. Warto jednak spróbować i włączyć się do działań publicznych. Satysfakcja z ich prowadzenia jest ogromna.
W jesieni życia nie powinno zapominać się o możliwościach rozwoju i dokształcania się. Dzięki temu można efektywnie wykorzystać swój czas wolny.
W dniach 4 i 5 października w 2500 sklepach na terenie całego kraju odbywała się Ogólnopolska Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem. W tegorocznej edycji akcji uczestniczyło 35 000 wolontariuszy Banków Żywności, którym udało się zebrać 472 tony jedzenia, które trafi w najbliższym czasie do potrzebujących dzieci.
Nagłe sytuacje mogą wprawić w zakłopotanie i wywołać ogromny stres. Z drugiej strony rutyna potrafi przyczynić się o odczuwania zniechęcenia i wzrostu niepokoju. Od czasu do czasu pożądane jest więc pozwolenie sobie na niestandardowe zachowanie.
Cecha, którą kobiety uważają za najbardziej pociągającą u mężczyzn, to wcale nie siła czy zdecydowanie - za jeden z najbardziej atrakcyjnych przymiotów uznają... altruizm.
Wolontariusze rzadziej cierpią na depresję, cechują się wyższym poziomem zadowolenia z życia i ogólnym lepszym samopoczuciem.
Grupa seniorów realizuje na Muranowie przy Stowarzyszeniu „mali bracia Ubogich" projekt wolontarystyczny „Zapytaj seniora - obywatelska pomoc w środowisku osób starszych". Pragniemy Państwu pokazać tę innowacyjną inicjatywę. Poniżej zamieszczamy wywiad z koordynatorkami projektu: Joanną Mielczarek i Katarzyną Tadeusiak-Jeznach.