Jest wiele powodów, dla których ludzie spędzają większość czasu w domu izolując się od innych. Najczęściej postępują tak osoby chore, zranione przez los, przekonane o swojej inności. Samotność może być przejściowa, jednak dla wielu osób, szczególnie w starszym wieku, staje się sposobem na życie. Trzeba jednak wiedzieć, że spędzanie czasu w samotności może być świadomym wyborem, a nie stanem na jaki jesteśmy skazani. Ponadto, jeśli nie odpowiada nam taki status quo, jego zmiana zależy tylko od nas.
W ramach programu Uniwersytety Trzeciego Wieku na przełomie listopada i grudnia ruszy program "Wolontariat Trzeciego Wieku", będący pilotażowym przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Będzie on realizowany przez Fundację dla Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Głównym jego elementem są projekty edukacyjne realizowane przez wolontariuszy - słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku – na rzecz dzieci i młodzieży w szczególności z małych miejscowości i obszarów wiejskich.
Badania przeprowadzone w USA pokazują, iż prowadzone przez wolontariuszy domy opieki troszczą się lepiej o swoich rezydentów niż placówki komercyjne. Zbadano 16 tysięcy domów opieki w całym kraju i stwierdzono, że osoby przebywające w domach opieki działających na zasadzie wolontariatu mają lepsze warunki niż osoby przebywające płatnych w domach opieki prowadzonych przez firmy, które zarządzają nie jednym a całą siecią domów opieki.
Emeryci, którzy pracują jako wolontariusze w szkołach mogą pomóc nie tylko dzieciom, ale i sobie – wynika z najnowszych badań.
Fundacja PZU i Akademia Rozwoju Filantropii zapraszają organizacje pozarządowe do zgłaszania projektów na drugą edycję konkursu "Łączymy pokolenia". Na drodze konkursu chcemy dofinansować innowacyjne, dobrze opracowane i zaplanowane przedsięwzięcia, realizowane w oparciu o współpracę międzypokoleniową osób starszych (powyżej 60. roku życia) oraz dzieci i młodzieży (od wieku przedszkolnego do 25 lat).
Mimo zasłużonego odpoczynku na emeryturze, lekarze w Stanach Zjednoczonych chcą i co najważniejsze leczą dalej. Co ciekawe to fakt, że robią to całkowicie za darmo.
Osoby starsze, które zakończyły już karierę zawodową, powinny nadal pozostać w życiu społecznym. Posiadając sporo energii, chęci do działania, a przede wszystkim doświadczenia i czasu, są bardzo ważnym ogniwem w życiu społeczeństwa. W Stanach Zjednoczonych powstały specjalne programy, służące wykorzystaniu potencjału, jaki posiadają najstarsi obywatele, a jednocześnie zachęcające ich i ułatwiające podejmowanie im wszelkich działań mających na celu dobro współobywateli.