W dniach 17-19 sierpnia w Mysłowicach będą miały miejsce II Międzynarodowe Targi Wolontariatu. Impreza ta będzie służyć promocji zaangażowania społecznego, a wezmą w niej udział przedstawiciele organizacji pozarządowych. Targi towarzyszyć będą festiwalowi niezależnej kultury i sztuki OFF Festival, która to impreza organizowana jest przez Artura Rojka.
Projekt MELVA, realizowany wspólnie przez partnerów z Polski, Niemiec, Hiszpanii i Włoch jest szansą na zwiększenie aktywności zawodowej osób po 50- tym roku życia.
Blisko 8 na 10 mieszkańców Unii uważa pomaganie innym lub wolontariat za ważny aspekt ich życia, jednak tylko 3 na 10 czynnie uprawia wolontariat - wynika z ostatniego badania Eurobarometr, zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej.
Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej wraz z ReFIT e.V. w Niemczech, Agencia Local de Promoción Económica y Empleo w Hiszpanii oraz Scuola Superiore - Leasing di Merano we Włoszech, rozpoczęło realizację projektu MELVA celem którego jest wspieranie osób powyżej 50 roku życia w aktywnym uczestnictwie zarówno w życiu społecznym, jak i zawodowym.
Ponad 3000 japońskich organizacji charytatywnych wiosną zeszłego roku utworzyło narodowe stowarzyszenie pod nazwą Re-vitalizing Community Network of Japan. W ramach programu, reprezentanci pokolenia powojennego wyżu demograficznego ( czyli osoby po 50 roku życia ) poświęcają się m.in. opiece nad dziećmi, odnawianiu dzielnic handlowych, czy zapewnianiu serwisu taksówek osobom upośledzonym.
Premier Szkocji Jack McConnell zaprezentował niedawno plan działania skonstruowany w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Jednym z jego punktów jest stworzenie systemu mającego na celu zachęcenie seniorów do działań w zakresie wolontariatu.
Czy jest możliwe ulepszanie świata bez ruszania się z domu? Oczywiście. Rozrastający się świat wirtualnego wolontariatu pozwala każdemu z nas wpłynąć pozytywnie na rozwój naszej planety i pomóc potrzebującym. Coraz więcej charytatywnych zapaleńców działa na rzecz bliźnich bez potrzeby opuszczania swoich domów lub biur. Wystarczy motywacja, dobra wola i chęć bezinteresownego poświęcenia się dla innych osób.
Wolontariusze kojarzą się w Polsce przede wszystkim z osobami młodymi. Jednak na świecie od lat wzrasta liczba wolontariuszy po pięćdziesiątce. 5 grudnia obchodzimy Dzień Wolontariusza.
Biorąc pod uwagę, iż tylko, co czwarty Polak po 55- tym roku życia pracuje zawodowo warto zastanowić się nad inną formą aktywności, pozwalającą dojrzałym osobom aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Wolontariat to nie tylko szansa na stały kontakt z ludźmi i wzbogacanie swoich doświadczeń, to sposób życia, który pozwala czuć się potrzebnym.
Mal Brough, australijski minister odpowiedzialny za autochtonów, przedstawił nową inicjatywę, która przewiduje, iż starsi Australijczycy w ramach działań charytatywnych mogą pomóc rdzennym mieszkańcom.
Jest wiele powodów, dla których ludzie spędzają większość czasu w domu izolując się od innych. Najczęściej postępują tak osoby chore, zranione przez los, przekonane o swojej inności. Samotność może być przejściowa, jednak dla wielu osób, szczególnie w starszym wieku, staje się sposobem na życie. Trzeba jednak wiedzieć, że spędzanie czasu w samotności może być świadomym wyborem, a nie stanem na jaki jesteśmy skazani. Ponadto, jeśli nie odpowiada nam taki status quo, jego zmiana zależy tylko od nas.
W ramach programu Uniwersytety Trzeciego Wieku na przełomie listopada i grudnia ruszy program "Wolontariat Trzeciego Wieku", będący pilotażowym przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Będzie on realizowany przez Fundację dla Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Głównym jego elementem są projekty edukacyjne realizowane przez wolontariuszy - słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku – na rzecz dzieci i młodzieży w szczególności z małych miejscowości i obszarów wiejskich.
Badania przeprowadzone w USA pokazują, iż prowadzone przez wolontariuszy domy opieki troszczą się lepiej o swoich rezydentów niż placówki komercyjne. Zbadano 16 tysięcy domów opieki w całym kraju i stwierdzono, że osoby przebywające w domach opieki działających na zasadzie wolontariatu mają lepsze warunki niż osoby przebywające płatnych w domach opieki prowadzonych przez firmy, które zarządzają nie jednym a całą siecią domów opieki.
Emeryci, którzy pracują jako wolontariusze w szkołach mogą pomóc nie tylko dzieciom, ale i sobie – wynika z najnowszych badań.
Fundacja PZU i Akademia Rozwoju Filantropii zapraszają organizacje pozarządowe do zgłaszania projektów na drugą edycję konkursu "Łączymy pokolenia". Na drodze konkursu chcemy dofinansować innowacyjne, dobrze opracowane i zaplanowane przedsięwzięcia, realizowane w oparciu o współpracę międzypokoleniową osób starszych (powyżej 60. roku życia) oraz dzieci i młodzieży (od wieku przedszkolnego do 25 lat).