Badania pokazują, że co piąty pracujący Polak traci na dojazdy do pracy nawet do 40 godzin miesięcznie. Cenne minuty tracimy też w kolejkach do kasy w sklepie czy w poczekalni u lekarza. To jednak momenty, które wcale nie muszą być zmarnowane. Czas na to, by ten czas doskonale wykorzystywać. Jak go znaleźć?
Polacy preferują spędzanie czasu w wąskim gronie najbliższych – rodziny i/lub przyjaciół, zazwyczaj też właśnie wśród nich przebywają w wolnych chwilach. Tylko co czternasty lubi spędzać czas samotnie – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Samotne spędzanie czasu wolnego zdecydowanie częściej deklarują osoby starsze.
Polacy oddają się zupełnie innym przyjemnościom, niż rzeczywiście by chcieli. Chociaż większość z nas w wolnym czasie najczęściej ogląda telewizję lub słucha muzyki, to co trzeci Polak chciałby spędzać czas wolny aktywnie.
Najpopularniejsze sposoby spędzania czasu na emeryturze to oglądanie telewizji, spotykanie się ze znajomymi lub przyjaciółmi w domu, chodzenie do kościoła, słuchanie radia, muzyki, a także czytanie książek, czasopism i gazet – wynika z sondażu CBOS. Okazuje się jednak, że pod względem sposobów spędzania czasu grupa emerytów nie jest jednorodna. Jedną czwartą ogółu emerytów stanowią najbardziej aktywni seniorzy, którzy częściej niż pozostali poświęcają czas na swoje hobby, uczestniczą w kulturze, podróżują po kraju i świecie, uprawiają sport, korzystają z komputera i internetu.
TNS OBOP przeprowadził badania, których celem było m. in. zebranie informacji na temat opinii osób starszych o sobie, swoich problemach i pragnieniach. Okazuje się, że polscy seniorzy w wieku 60- 80 lat najchętniej spędzają wolny czas oglądając telewizję (60%). Ich aktywizacja jednak nie byłaby trudnym zadaniem, bo na pytanie „Gdyby ktoś zwrócił się do pana(i) z propozycjami zrobienia czegoś dla innych lub dla siebie, to biorąc pod uwagę swoją sytuację osobistą, zdrowotną rodzinną, czy podjął (ęła) by się pan(i) tego?” aż 72% respondentów odpowiedziało, że chętnie zgodziłoby się pomagać innym np. dzieciom, ludziom chorym, osobom niepełnosprawnym itp.