- Jesteśmy gotowi na wojnę nawet, gdy szanse są marne, stając w obronie podejmuje się walkę. Czy to jest warte największego poświęcenia, niech każdy sam to ocenia - rapują Pono i Kazan, wchodząc tym samym w skórę głównych bohaterów.
„Uważałam…, że z jakiegoś, tylko sobie znanego powodu, Pan Bóg przeniósł mnie bezboleśnie przez wszystkie pola minowe”
Przemoc, strach, ciągłe napięcie i potworne okrucieństwo należą do codzienności żołnierza walczącego na wojnie. Wstrząsające przeżycia z uczestnictwa w działaniach wojskowych w Afganistanie odtworzył w swojej książce Pluton wyrzutków Sean Parnell - dowódca jednego z plutonów walczących z islamskimi rebeliantami przy granicy z Pakistanem.
Mariusz Zawadzki jest prawdopodobnie jednym z nielicznych dziennikarzy, którzy przez lata śledzili od środka piekło wojny w Iraku. Jako dziennikarz „Gazety Wyborczej", w latach 2003-2009, wielokrotnie odwiedzał kraj targany wojną i wewnętrznymi walkami . Efektem tych dziennikarskich wypraw jest książka „Nowy, wspaniały Irak", która ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B (seria „Terra Incognita").
Pomimo upływu od II. Wojny Światowej ponad 60 lat, wciąż dochodzi do wypadków i tragedii z użyciem wybuchowych pozostałości wojennych, w których ludzie tracą życie lub zdrowie. Wojskowi saperzy interweniują rocznie średnio około 7 - 8 tysięcy razy.
Dobrze udokumentowana i pasjonująca książka „Ścigając zło" brytyjskiego pisarza i dziennikarza Guya Waltersa pokazuje, jak po II wojnie światowej wiele zrobiono, żeby nie złapać i nie postawić przed sądem tysięcy zbrodniarzy nazistowskich.
Blisko 250 tysięcy osób uciekło już z Libii do sąsiadujących państw. Na granicach przebywa nadal około 22,5 tysiąca osób (w tym 7,5 tysiąca na granicy libijsko – egipskiej), które nie mogą kontynuować podróży ze względu na brak transportu i środków finansowych. PAH apeluje o pomoc.
Polski Czerwony Krzyż oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach zapraszają do Galerii INTERIOR WBP na wystawę fotografii „Miss Landmine - Okaleczone Piękno”. Ekspozycję można zwiedzać do 31 stycznia 2009 r. w godzinach pracy Biblioteki.
Dom Spotkań z Historią uczestniczy w akcji „Wrzesień miesiącem dla kombatanta”, zorganizowanej przez Urząd Miasta st. Warszawy. Specjalnie dla przedstawicieli najstarszego pokolenia Archiwum Historii Mówionej DSH uruchamia punkt kontaktowy „Jak zapisywać moją przeszłość”, w którym pracownicy AHM przyjmować będą zgłoszenia osób gotowych podzielić się wojennymi wspomnieniami i umówić się na nagranie relacji biograficznych. Czekają też na informacje na temat domowych pamiątek i archiwaliów.
Nie mają domu, ani swojego miejsca na ziemi. Nie chodzą do szkoły, a każdego dnia muszą walczyć o życie. Kilkadziesiąt milionów nie może powrócić do domu z powodu prześladowań, dyskryminacji i konfliktów zbrojnych. Dzieci – uchodźcy.
Niejednokrotnie wymieniana jako faworytka do Pokojowej Nagrody Nobla Irena Sendlerowa zachorowała na zapalenie płuc, poinformowało RMF. Słynna działaczka społeczna jest hospitalizowana w placówce przy ulicy Banacha w Warszawie.
64 lata po tragedii wyjaśniła się tajemnica okoliczności, w jakich zginął Antoine de Saint-Exupery - lotnik i pisarz, autor "Małego Księcia", jednej z najbardziej znanych książek na świecie. Do zestrzelenia samolotu de Saint-Exupery'ego przyznał się 88-letni dziś były pilot Luftwaffe.
8 maja w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca uruchomienia w wersji docelowej programu "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką" zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Podczas spotkania Janusz Kurtyka, prezes IPN i wiceminister kultury Tomasz Merta przypomnieli podstawowe zawożenia programu, którego inauguracja miała miejsce 1 września 2006 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.
W Muzeum Niepodległości w Warszawie czynna jest wystawa fotograficzna prezentująca wszystko zrodziło pomysł powstania wystawy „Gdzie mój dom, gdzie moje miasto”, która pokazałaby Warszawę widzianą oczami człowieka pamiętającego tętniącą życiem stolicę i konfrontującego ten obraz z tym co zastał widząc ją po wojnie.
Grandmothers Against the War (Babcie przeciwko wojnie) to organizacja złożona z seniorek w wieku 49- 91 lat, które postanowiły za pomocą różnych metod wyrazić swój protest przeciw wojnie w Iraku. Starsze panie boją się o przyszłość swoich wnuków, krytykują decyzje prezydenta Busha, uważają, że wojna nie przyniosła żadnych korzyści, przysporzyła zaś wiele cierpienia rodzinom ofiar.