W niespokojnym okresie wojny i pandemii, World Happiness Report 2022 ukazuje jasne światło ciemnego czasu. Według międzynarodowego zespołu pandemia przyniosła nie tylko ból i cierpienie, ale także zwiększenie wsparcia społecznego i życzliwości.
Wszyscy w napięciu obserwujemy rosyjską napaść na Ukrainę. Już widać pierwsze przerażające zniszczenia. Wojna ma wielorakie tragiczne skutki, w tym - jak się okazuje - niszczy nasze zdrowie także w dłuższej perspektywie. Życie w strefie wojennej wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zawału serca i udaru wśród cywilów, także wiele lat po zakończeniu konfliktu.
Norweski Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla na rok 2020 Światowemu Programowi Żywnościowemu (World Food Programme, WFP) „za wysiłki na rzecz zwalczania głodu, wkład w poprawę warunków pokoju w regionach skonfliktowanych oraz za działania na rzecz zapobiegania wykorzystywanuia głodu jako narzędzia wojny i konfliktu."
W tym roku Pokojowa Nagrodę Nobla została przyznana Abiy'owi Ahmedowi Alemu „za jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodową, a w szczególności za zdecydowane działania na rzec rozwiązania konfliktu dotyczącego granic z sąsiednią Erytreą".
Jak ogłosił Komitet Noblowski, tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla została przyznana Denisowi Mukwege i Nadii Murad za ich wysiłki na rzecz położenia kresu przemocy przemocy seksualnej stnanowiacej broń podczas konfliktów zbrojnych. Oboje nagrodzeni spowodowali zwrócenie uwagi na ten problem i przyczynili się do zwalczania takich zbrodni wojennych. Denis Mukwege poświęcił całe życie na obronę ofiar. Nadia Murad jest świadkiem, który opowiada o przmocy seksualnej doświadczonej przez siebie i innych. Każde z nich na swój własny sposób pomogło lepiej uwidocznić przemoc seksualną, do której dochodzi podczas wojny, aby sprawcy mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności za swoje czyny.
Multidyscyplinarny zespół badawczy wykorzystuje nowoczesne technologie w celu uzyskania nowego rodzaju dowodów na zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka.
Choć polski dystrybutor usunął z tytułu przymiotnik "amerykański", nie ma wątpliwości, z jakim filmem mamy do czynienia. "Snajper" to opowieść o Chrisie Kyle'u, żołnierzu Navy SEALs. Urodzony w Teksasie snajper budził postrach w Iraku, a dla Amerykanów stał się Legendą (tak go nazywano). Podczas czterech tur, zabił ponad 160 osób. Wojna oczywiście odcisnęła piętno na jego życiu.
Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że sytuacja jaka ma miejsce w wyniku prób podzielenia terytorium Ukrainy, ma skutki daleko wykraczające poza terytorium tego kraju.
W ramach cyklu „Dojrzałe kino” 15 stycznia odbędzie się kolejny seans dla dojrzałych widzów. Krakowskie Kino Pod Baranami tym razem zaprasza seniorów na film dokumentalny pt. „Portrecista”, przedstawiający historię fotografa Wilhelma Brasse. Po projekcji przewidziano spotkanie z Anną Dobrowolską, autorką książki „Fotograf z Auschwitz”.
Ozzy Osbourne nie ma najlepszego zdania o byłym premierze Wielkiej Brytanii, Tonym Blairze. Muzyk miał okazję poznać Blaira na jednym ze spotkań charytatywnych.
- Jesteśmy gotowi na wojnę nawet, gdy szanse są marne, stając w obronie podejmuje się walkę. Czy to jest warte największego poświęcenia, niech każdy sam to ocenia - rapują Pono i Kazan, wchodząc tym samym w skórę głównych bohaterów.
„Uważałam…, że z jakiegoś, tylko sobie znanego powodu, Pan Bóg przeniósł mnie bezboleśnie przez wszystkie pola minowe”
Przemoc, strach, ciągłe napięcie i potworne okrucieństwo należą do codzienności żołnierza walczącego na wojnie. Wstrząsające przeżycia z uczestnictwa w działaniach wojskowych w Afganistanie odtworzył w swojej książce Pluton wyrzutków Sean Parnell - dowódca jednego z plutonów walczących z islamskimi rebeliantami przy granicy z Pakistanem.
Mariusz Zawadzki jest prawdopodobnie jednym z nielicznych dziennikarzy, którzy przez lata śledzili od środka piekło wojny w Iraku. Jako dziennikarz „Gazety Wyborczej", w latach 2003-2009, wielokrotnie odwiedzał kraj targany wojną i wewnętrznymi walkami . Efektem tych dziennikarskich wypraw jest książka „Nowy, wspaniały Irak", która ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B (seria „Terra Incognita").
Pomimo upływu od II. Wojny Światowej ponad 60 lat, wciąż dochodzi do wypadków i tragedii z użyciem wybuchowych pozostałości wojennych, w których ludzie tracą życie lub zdrowie. Wojskowi saperzy interweniują rocznie średnio około 7 - 8 tysięcy razy.