Ponad sto lat po tym, jak zostały wynalezione, kolejki elektryczne są nadal popularnymi zabawkami pod choinkę.
Relacje między rodzicami a dziećmi zawsze były bardzo delikatną kwestią. Radość z pomyślności swojej rodziny, obserwowanie wzrostu najpierw swoich pociech, a następnie dorastania wnuków od wieków stanowiło wielką wartość we wszelkich religiach i na wszystkich kontynentach. „Synowie twoi jak sadzonki oliwki dookoła twojego stołu (...) oglądaj pomyślność Jeruzalem przez całe swoje życie. Oglądaj dzieci twoich synów", czytamy w Biblii (psalm 128). Każdy pragnie dla swych dzieci szczęścia. Trudniej jest jednak budować je pod wspólnym dachem, gdy dzieciak znacznie podrósł i sam stworzył rodzinę...
Dziadkowie, pod których opieką pozostają wnuki, narażają własne zdrowie i dobre samopoczucie na ryzyko, wynika z badań.
Osiągnięcie średniego czy dojrzałego wieku może wiązać się z różnymi kwestiami: nasilającymi się problemami zdrowotnymi, opuszczeniem domu przez dorosłe dzieci, zmianą stylu życia, etc., na pewno jednak łączy się z jednym - bagażem doświadczeń i nie zawsze załatwionych spraw. Pewnie wielu z nich nawet nie jest się świadomym, inne, nawet bardzo odległe, pamięta się, jakby miały miejsce wczoraj. Niedotrzymane obietnice, złamanie danego słowa, chowana uraza mogą popsuć humor. Jeśli masz okazję wyjaśnić nieprzyjemną sytuację, zrób to. Dlaczego warto? Po prostu poczujesz się lepiej.
"Nie pożyczaj drugim ani od drugich; bo pożyczkę daną tracimy najczęściej razem z przyjacielem", pisał Szekspir kilka wieków temu. Bez wątpienia jest to jedna z ponadczasowych fraz dramaturga. Jak trudna jest taka sytuacja bowiem zdaje sobie sprawę każdy, kto kiedyś pożyczył jakąś kwotę przyjacielowi lub członkowi rodziny, bądź też zaciągnął pożyczkę od którejś z tych osób. To nierzadko fatalnie wpływa na stosunki międzyludzkie.
W listopadowym badaniu CBOS zapytało Polaków, czy ludzie starsi, tzn. mający co najmniej 60 lat lub będący na emeryturze, są potrzebni społeczeństwu, czy też są dla niego raczej obciążeniem?
Miłość nie zna granic (w tym wypadku - granicy wieku)? W każdym razie nie zna ich pewna somalijska para, Ahmed Muhamed Dore,112-latek z regionu Galguduud ożenił się z Safią, 17-letnią dziewczyną.
Do rangi legendy urosły relacje między dziadkami a wnukami. Nierzadko bowiem okazuje się, że dzieci i młodzież obdarzają seniorów dużym zaufaniem opowiadając im o sobie to, co pozostaje sekretem dla rodziców. To sprawia, że dziadkowie mogą niejednokrotnie okazać się „lekarstwem" na problemy wychowawcze.
Dziesięciolatka z Essex w Wielkiej Brytanii usiłowała sprzedać swoją babcię na portalu aukcyjnym eBay. Przedstawiła seniorkę jako osobę zrzędliwą i irytującą, ale jednocześnie lubiącą przytulanie i krzyżówki.
Zawsze mów prawdę. Bądź uprzejmy/a. Dawaj z siebie wszystko. To jedne z najchętniej powtarzanych przez rodziców imperatywów. Takie „lekcje" otrzymują już kilkuletnie dzieci. Jak to ma się do naszego postrzegania świata i jak zmieniają się wraz z wiekiem nakazy stawiane sobie samym, zastanawia się Sharon O'Brien z seniorlivingabout.com
Kobieta, która wychowała czworo dzieci, jest zdaniem sądu nieodpowiednia do sprawowania opieki nad wnukiem - informuje Gazeta Wyborcza. Odmówiono jej statusu matki zastępczej.
Więź między dziadkami i wnukami uważana jest za niezwykłą. Cechuje ją troska, cierpliwość, wyrozumiałość. Relacje między członkami odległych pokoleń mają wiele zalet. okazuje się, że pomagają też burzyć stereotypy na temat starości.
Od ponad szesćdziesięciu lat są małżeństwem, a ich związek wciąż jest pełen romantyzmu. Jak mówi 87-letni Tom Shovelton, uwielbia swoją żonę od momentu, w którym poznał ją w pubie w Cheshire (Wielka Brytania) zaraz po II wojnie światowej. Od tamtej chwili dba o uczucie co rano wręczając ukochanej różę.
Na naukę nigdy nie jest za późno. W myśl tej maksymy 83-letni Frank Ganz z San Jose (Kalifornia) postanowił wrócić do szkoły. Właśnie otrzymał dyplom ukończenia liceum.
"Oczekiwanie jest naszą porą / a najlepiej jest czekać na Ciebie" - pisała Halina Poświatowska. Wydaje się, ze słowa poetki świetnie pasują na motto pewnej brytyjskiej pary. 81-latkowie Michael Fitter i Mary Oaten pobrali się po 65 latach od pierwszych oświadczyn.