Cierpliwość to jedna z najważniejszych cnót opiekunów dzieci i jedna z trudniejszych do wypracowania. Nawet najłagodniejsi ludzie miewają kłopoty z zachowaniem spokoju, gdy dziecko uparcie i permanentnie wystawia ich na próbę. Jeśli więc trudno Ci „nie wychodzić z siebie" podczas opieki nad dziećmi, przeczytaj poniższe pomysły doświadczonych opiekunów na zachowanie cierpliwości.
Ty doskonale wiesz, jak ważna jest edukacja, ale Twój wnuk nie musi mieć tej świadomości i być może niechętnie sięga po książki, a odrabianie lekcji to prawdziwa próba cierpliwości dla wszystkich domowników... Jak to zmienić? Schopenhauer w „Erystyce" pisze, że gdy planuje się przekonanie kogoś do czegoś, trzeba umieć odwołać się do jego woli, tj. sprawić, że sam będzie chciał tego, czego my od niego oczekujemy. A zatem - warto zbudować u dziecka odpowiednią motywację do nauki. Choć wakacje w pełni, warto już nauczyć się kształtowania takiej postawy wnuków, która pomoże im z przyjemnością myśleć o szkole.
Jak wynika z nowych badań, prawdą jest, że niektóre dzieci „same z siebie" lubią się uczyć, a inne - pomimo wielu zachęt - z niechęcią sięgają po książki, jeśli chodzi jednak o spektakularne efekty działań edukacyjnych, to „dzieci sukcesu" w znacznym stopniu zawdzięczają swoje osiągnięcia wysiłkom rodziców, dziadków, czy innych opiekunów. Twój wnuk dokona wielkich rzeczy, jeśli będzie mógł liczyć na wsparcie twoje i rodziców.
Czas kolacji. Parówki już trzeba wyjąć z wody, nie wszystkie warzywa są pokrojone, herbata jeszcze niezaparzona, a Ty już słyszysz od swojego wnuka „nie jestem głodny/a". Zbywasz to milczeniem do momentu, w którym siadacie przy stole i zaczyna się zabawa w zachęcanie dziecka do spróbowania choćby danej potrawy. Rodzice i dziadkowie niejadków doskonale znają zarysowany obraz i często czują się bezradni. Zebraliśmy kilka pomysłów ekspertów, jak temu zaradzić.
Rodzice, dziadkowie czy inni opiekunowie bywają bezradni, gdy ich dzieci wpadają w złość i spektakularnie dają jej upust - bez względu na to czy właśnie są w sklepie, przedszkolu czy na rodzinnej imprezie. Poznaj strategie radzenia sobie w takich sytuacjach - może jedna z nich będzie adekwatna dla Twojego rozzłoszczonego wnuka.
Na jego/jej skinienie są wszyscy członkowie rodziny, dziadkowie, ciocie i rodzice. Planują swój czas na pierwszym miejscu zawsze stawiając wszelkie potrzeby malucha i nie uznając w tym zakresie żadnych kompromisów, a najmłodszy/a w rodzinie dokazuje w najlepsze i przyzwyczaja się do bycia „pępkiem świata". Eksperci uznali, że taki obraz można zaobserwować w wielu rodzinach i przydali mu status nowego zjawiska socjologicznego. Przeczytaj i oceń, czy nie dotyczy twoich wnuków
Ty najlepiej wiesz, jak uroczy, ciekawy świata, inspirujący jest twój wnuk. Jeśli jednak jest nieśmiały, inni - w tym jego rówieśnicy - mogą się o tym nie dowiedzieć. Dlatego postaraj się pomóc niepewnemu siebie dziecku otworzyć się na świat i ludzi.
Nikt nie jest doskonały w żadnej roli, nawet w tak przyjemnej, jak bycie dziadkiem czy babcią. Szczególne wyzwanie stoi przed tymi, z którymi wnuki spędzają dużo czasu, ale i dziadkowie sporadycznie odwiedzający najmłodszych w rodzinie mogą popełniać błędy, które niweczą wychowawcze wysiłki rodziców czy po prostu nie służą maluchom.
Niektórzy oczekują, że rodzice są w stanie „trzymać nerwy na wodzy" przez 24 godziny siedem dni w tygodniu. Jednak każdy, kto ma dziecko, wie, że taki ideał - mówiąc oględnie - niełatwo osiągnąć... Dziadkowie mają zwykle więcej cierpliwości, ale i oni mogą popełnić pewne poważne błędy w komunikacji z wnukami. Ważne jednak, by umieć prowadzić nawet najtrudniejsze rozmowy tak, by mogły skutkować rozwiązaniem konfliktu, a nie jego intensyfikacją.
Jeśli wiosna oznacza dla ciebie celebrowanie Wielkanocy, paschalne rytuały i cieszenie się tym, że cała przyroda budzi się do życia, stanowić będzie doskonałą porę, by optymizmem dzielić się z wnukami, spędzać z nimi czas i uczyć małe pociechy o otaczającym świecie. Cieplejsza pogoda stwarza wiele możliwości zabaw na świeżym powietrzu, rozwijająca się przyroda inspiruje do wycieczek.
Bawią nas urocze zwierzęta, szczególną sympatią darzymy słodkie dzieci i wolimy ładniejsze samochody. Zobacz, dlaczego rozczulamy się nad tym, co wydaje nam się urokliwe.
To, co i tak dziadkowie zwykle lubią robić, czyli opieka nad wnukami, jest nie tylko przyjemnym spsoobem spędzania czasu, ale przynosi zdrowotne korzyści - może przedłużyć życie...
Jeśli masz problemy z wagą, to być może dlatego, że twoi dziadkowie byli „okrągli". A jeśli twoje wnuki mają nadwagę, nie musi to być wina czekolad, które im przynosisz, ale właśnie tego, że trudno ci zrzucić nadmiar kilogramów.
Ponad połowa, bo aż 57 procent Polaków po 50. roku wspiera finansowo swoje dzieci i wnuki. 44 procent osób po pięćdziesiątce przyznaje, że nadal mieszka z nim dziecko lub wnuk – wynika z badania „Polacy 50+ a wsparcie rodziny” przeprowadzonego przez instytut badawczy Millward Brown dla Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
W swojej koncepcji etycznej Arystoteles postulował szukanie złotego środka miedzy dwiema ekstremalnymi postawami, bo środek miał być wyborem optymalny. Można to przełożyć na pewne charakterystyczne nastawienie rodziców wobec dorosłych dzieci - jedni są gotowi skrajnie się poświęcić, inni skrajnego poświecenia wymagają od swych samodzielnych już latorośli. Tymczasem potrzeby i oczekiwania powinny spotkać się gdzieś pośrodku właśnie.