Puste gniazdo - nieunikniony los matek, najpierw radosny i schludny dom, potem opuszczony: o fenomenie znanym każdemu pokoleniu kobiet pisze Judith Holder, autorka „Grumpy Old Women”.
56-letnia Jaci Dalenberg z Mansfield urodziła trzy dziewczynki. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego - wszak to nie pierwszy przypadek, w którym dojrzała kobieta wydaje dzieci na świat - gdyby nie to, iż pani Dalenberg jest jednocześnie matką i babcią maluchów...
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych i Polsko - Amerykańska Fundacja Wolności to organizatorzy konkursu „Seniorzy w akcji”, który miał promować projekty angażujące osoby starsze do działania na rzecz otoczenia i rozwijające współpracę międzypokoleniową. Efekt konkursu to podjęcie wielu przedsięwzięć, jednym z nich jest Szkoła Super Babci.
Jak wynika z nowego raportu odnoszącego się do doświadczeń macierzyństwa (The Making Of Modern Motherhood report), babcie ze zgrozą obserwują, jak ich dzieci zmieniają się w zbyt ambitnych, współzawodniczących rodziców swych rozpieszczonych, absorbujących pociech – pisze na www.guardian.co.uk Amelia Hill.
Rozwód zawsze jest dramatem – dla rozwodzących się małżonków, ich dzieci, ale także rodziców, którzy boją się, że utracą kontakt z ukochanymi wnukami. Rzeczywiście, czasem bywa tak, że ten z małżonków, który po rozwodzie uzyskał prawo do opieki nad dziećmi utrudnia byłym już teściom kontakty z wnukiem czy wnuczką. Czasem dlatego, że ma do nich uzasadniony – bądź nie - żal, czasem ze zwykłej złośliwości, a bywa i tak, że chce po rozwodzie zacząć zupełnie nowe życie i całkowicie odcina się od starego - tego, które zakończyło się klęską. Nie da się jednak zmienić jednego: dziadkowie zawsze pozostaną dziadkami i żaden sądowy wyrok nie może tego zmienić.
Menopauza okazuje się być strategią natury mającą zagwarantować ludziom dobrą kooperację w wychowaniu nowego pokolenia i zapobiec konfliktom między teściowymi a synowymi, pisze telegraph.co.uk.
Kiedy dzieci zakładają własną rodzinę, rodzice mają nadzieję, że będą cieszyły się szczęściem i miłością. Widzą siebie w roli dziadków spędzających miłe chwile z rozrabiającymi wnukami, starają się ułożyć dobre relacje z rodziną synowej, bądź zięcia, chcą zaprzyjaźnić się z wybranką/wybrankiem syna/córki. Niestety, coraz częściej wizja ta nie może być zrealizowana, bo znacząca liczba młodych małżonków się rozstaje.
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacja PZU w ramach programu „Łączymy pokolenia” wydały kalendarz na 2008 rok promujący współpracę międzypokoleniową osób starszych z dziećmi i młodzieżą.
Jak wynika z sondażu opublikowanego przez CBOS przed Dniem babci i Dziadka, najczęściej jesteśmy wdzięczni rodzicom swych rodziców za: poczucie, że nas kochają, wiarę, zasady moralne oraz obowiązkowość i pracowitość.
Z badań dotyczących więzi pomiędzy dziećmi oraz dziadkami wynika, że rodzice matki mają częstszy kontakt z wnukami, niż rodzice ojca.
Z sondażu Gazety Wyborczej wynika, że kobiety w Polsce chcą przechodzić na emeryturę jak najszybciej się da. Stanowczo wolą zajmować się domowymi obowiązkami i opiekować wnukami niż pracować do sześćdziesięciu kilku lat. Większość kobiet prezentuje takie opinie, pomimo faktu, że wcześniejsze emerytury nie są dla nich korzystne finansowo i powodują wcześniejszy start w jesień życia.
Dziadkowie – kochający i kochani, ciepli i wyrozumiali, wybaczający ukochanym wnuczętom nawet największe przewinienia. Wnuki – kochane nawet bardziej niż dzieci, troskliwe i opiekuńcze, dbające o dziadków w zdrowiu i chorobie. Wydawałoby się, że powinny ich łączyć szczególne więzi – takie, jakie niedostępne są nikomu innemu. Jak jest naprawdę, pokazują wyniki badania TNS OBOP „Dziadkowie i wnuki o sobie, wzajemnych relacjach i ludziach starszych” przeprowadzonego dla Forum 50+ seniorzy XXI wieku.
Przybrani dziadkowie akceptują zaadoptowane dzieci swoich latorośli tak jak czynią to biologiczni rodzice rodziców. W Haifa School of Social Work w Izraelu przeprowadzono badania, z których wynika, iż więzi wytworzone między dziadkami a przysposobionymi wnukami niczym się nie różnią od tych wypracowanych w biologicznych rodzinach.
Międzynarodowa inicjatywa edukacyjna The Legacy Project co roku organizuje konkurs Listen to a Life Contest, w którym dzieci w wieku 8 – 18 lat, po przeprowadzeniu wywiadu z seniorami, piszą eseje o ich życiu. Objętość prac ma wynosić 300 słów.
Niedawno pisaliśmy o nietypowym anonsie zamieszczonym w Internecie, przypomnijmy owo ogłoszenie: "Szukamy babci do zaadoptowania(...) Chcemy taką babcię zabierać do siebie na święta, przynosić jej zakupy.(...) Nie jestem zainteresowana stanem materialnym, szukamy babci do kochania. Cena: bezcenna."