Kobieta, która wychowała czworo dzieci, jest zdaniem sądu nieodpowiednia do sprawowania opieki nad wnukiem - informuje Gazeta Wyborcza. Odmówiono jej statusu matki zastępczej.
Więź między dziadkami i wnukami uważana jest za niezwykłą. Cechuje ją troska, cierpliwość, wyrozumiałość. Relacje między członkami odległych pokoleń mają wiele zalet. okazuje się, że pomagają też burzyć stereotypy na temat starości.
Od ponad szesćdziesięciu lat są małżeństwem, a ich związek wciąż jest pełen romantyzmu. Jak mówi 87-letni Tom Shovelton, uwielbia swoją żonę od momentu, w którym poznał ją w pubie w Cheshire (Wielka Brytania) zaraz po II wojnie światowej. Od tamtej chwili dba o uczucie co rano wręczając ukochanej różę.
Na naukę nigdy nie jest za późno. W myśl tej maksymy 83-letni Frank Ganz z San Jose (Kalifornia) postanowił wrócić do szkoły. Właśnie otrzymał dyplom ukończenia liceum.
"Oczekiwanie jest naszą porą / a najlepiej jest czekać na Ciebie" - pisała Halina Poświatowska. Wydaje się, ze słowa poetki świetnie pasują na motto pewnej brytyjskiej pary. 81-latkowie Michael Fitter i Mary Oaten pobrali się po 65 latach od pierwszych oświadczyn.
Matka zmarłego niedawno Michaela Jacksona, Katherine, otrzymała tymczasową opiekę nad trojgiem dzieci.
Odwrócona hipoteka to produkt oferowany głównie przez banki, który polega na uwolnieniu zamrożonego w nieruchomości kapitału. Stanowi popularną ofertę w krajach rozwiniętych. W Polsce nie jest jeszcze rozpowszechniona, ale istnieją już instytucje finansowe, które proponują transakcje tego rodzaju.
Tradycyjnie kobietom w Polsce przypisywało się postawę troskliwych żon i matek, których głównym priorytetem jest dbanie o dom i zapewnienie bezpieczeństwa rodzinie. Czy rzeczywiście tak jest? Czy nie zmienia się to wraz z coraz częstszą aktywnością zawodową kobiet i poprawiającą się sytuacją materialną?
Wielopokoleniowa rodzina znów znalazła się w centrum uwagi mieszkańców USA i innych krajów, gdy teściowa prezydenta Baracka Obamy, Marian Robinson, wprowadziła się do Białego Domu. Mimo znaczących zmian sposobu na życie w społecznościach europejskich i amerykańskich, model rodziny wielopokoleniowej wciąż jest dość popularny. Przyczyny tego są różnorodne - jedno jest jednak pewne, kilku przedstawicieli różnych generacji (nawet blisko ze sobą związanych) w tym samym mieszkaniu stwarza sytuacje konfliktogenne. Czy można im zaradzić?
„W jakimś momencie życia każdy z nas traci kogoś bliskiego. To może być rodzic, dziecko, współmałżonek, przyjaciel - nie ma znaczenia wobec żalu, który zawsze towarzyszy takiej stracie", mówi Sharon O'Brien z seniorlivingabout.com. Niemożność obcowania z drogim krewnym lub przyjacielem sprawia ból i trudne do zniesienia cierpienie. Kuszące okazuje się w takich sytuacjach zaprzeczenie uczucia żalu, bo wówczas - jak nam się wydaje - moglibyśmy uniknąć rozpaczy. A jednak znacznie zdrowiej jest zaakceptować uczucia straty i opuszczenia, aby w sposób świadomy przebyć proces żalu.
100-letnia Emma Hendrickson pobiła rekord - jest najstarszą uczestniczką kobiecych zawodów USA w grze w kręgle. Wiekowa kobieta jest członkinią amerykańskiej drużyny bowlingowej, wzięła udział w tegorocznym turnieju, który odbył się w Reno.
Austriacki sąd ukarał grzywną 73-letnią kobietę, która nagabywała swojego syna dzwoniąc do niego średnio 49 razy dziennie przez dwa lata. Nadopiekuńcza mama będzie musiała zapłacić 360 euro (niemal 1600 złotych).
W Lublinie działa Szkoła Super Babć. Pomimo cennego doświadczenia ludzie starsi mogą się jeszcze wiele nauczyć o nowych możliwościach wspierania rozwoju dziecka, a także o tym jak pomagać rodzicom nie wyręczając ich z odpowiedzialności za wychowanie.
Przeprowadzone niedawno przez naukowców z jerozolimskiego Hebrew University badania dowodzą, że dorastające dzieci, które spędzają czas z dziadkami, rzadziej sprawiają kłopoty wychowawcze i radzą sobie lepiej niż rówieśnicy pozbawieni tych kontaktów.
Niedawno pisaliśmy o tym, że bułgarscy dziadkowie dostają od państwa pensję za opiekę nad własnymi wnukami. Polskie władze także rozpatrują możliwość podobnych rozwiązań wobec kryzysu finansowego zniechęcającego młodych ludzi do posiadania dzieci i innych czynników powstrzymujących wzrost dzietności w naszym kraju.