Według Eryka Eriksona, twórcy teorii psychospołecznej, w cyklu rozwojowym człowieka można wyodrębnić osiem faz. Fazy owe wyodrębniono w wyniku szczegółowych badań dzieci i dorosłych. Specyfika kolejnych etapów rozwoju umożliwia zrozumienie potrzeb członków rodziny. Każda faza została sprecyzowana w oparciu o fizyczne i emocjonalne zadania przypisane do wieku człowieka. Charakterystyka pierwszych pięciu faz (okres od urodzin do 20 roku życia) wyszczególnia, w jaki sposób dziadkowie mogą pomóc w rozwoju swych wnuków.
Jeśli wiosna oznacza dla ciebie celebrowanie Wielkanocy, paschalne rytuały i cieszenie się tym, że cała przyroda budzi się do życia, stanowić będzie doskonałą porę, by optymizmem dzielić się z wnukami, spędzać z nimi czas i uczyć małe pociechy o otaczającym świecie. Cieplejsza pogoda stwarza wiele możliwości zabaw na świeżym powietrzu, rozwijająca się przyroda inspiruje do wycieczek.
Rodzice opuszczają dzieci z różnych powodów, bywa także nie potrafią dać sobie rady z odpowiedzialnością wiążącą się z wychowaniem, podczas gdy sami mają kłopoty emocjonalne. Coraz częściej występują także inne powody dla których matka czy ojciec rozstają się na jakiś czas ze swoimi dziećmi - na przykład konieczność pracy zarobkowej w innym kraju. Obecnie ten ostatni powód sprawia, że wielu Polaków decyduje się na czasową emigrację i pozostawienie dzieci pod opieką rodziny, najczęściej swoich rodziców.
Moja wnuczka ma 14 lat. Zastanawiam się nad założeniem jej konta, na które przelewałabym jej okolicznościowo pieniądze, a rodzice mogliby wpłacać jej kieszonkowe. Chciałabym też, aby wnuczka miała własną kartę bankomatową. Czy banki oferują tego rodzaju konta? Z jakimi kosztami wiąże się takie rozwiązanie? Czy będę mogła mieć stały wgląd w finanse wnuczki?
Wakacje to czas spotkań z wnukami. Wiele osób już nie może się go doczekać, szczególnie kiedy ma spędzić z dziećmi dłuższy czas. Jednak, żeby zarówno dziadkowie jak i wnuki miło go wspominały warto się do niego dobrze przygotować.
To bardzo częsta sytuacja: córka lub synowa chce po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy, a o zajęcie się maluchem prosi dziadków. Zajmowanie się na co dzień wnukiem czy wnuczką może być źródłem radości i satysfakcji, jednak bywa także powodem pretensji i konfliktów rodzinnych – bo dziecko rozpieszczone, przekarmione, za długo siedzi przed telewizorem, za późno odbierane przez zapracowanych młodych rodziców…
Dzień Babci i Dzień Dziadka to czas, w którym zwłaszcza młodsze dzieci w szczególny sposób podkreślają swoją więź z dziadkami poprzez laurki, życzenia, kwiaty i przedszkolne przedstawienia. Warto przy okazji święta przypomnieć, że dziadkowie są niezwykle ważnymi osobami w każdej rodzinie - przez sam fakt swojego istnienia a nie tylko przez pomoc jakiej mogą udzielić.
Pojawienie się na świecie wnuków, niezależnie czy zostaje się babcią lub dziadkiem pierwszy, czy też kolejny raz jest bardzo emocjonującym wydarzeniem. Zanim dziecko przyjdzie na świat cała rodzina zastanawia się na tym czy będzie zdrowe i jak będzie jego płeć. Wszyscy zastanawiają się co mogą zrobić dla niemowlaka, jak okazać mu swoje uczucia.
Książka Barbary Bietz, Like a Maccabee (Jak Machabeusze), opowiada o 10-letnim chłopcu kochającym grę w piłkę nożną, jego walce przeciw niesprawiedliwości i złemu traktowaniu oraz relacjach z dziadkiem i o żydowskim święcie Chanuka.
Amerykańscy naukowcy, szukając odpowiedzi na pytanie o to, co sprawi, iż jedni ludzie angażują się w życie kościoła chętniej niż inni stwierdzili, iż duże znacznie ma stosunek najstarszego pokolenia do praktyk religijnych.
Niekiedy może się wydawać, że zbyt liczna rodzina to źródło stresu i nieporozumień, w rzeczywistości wszystko zależy od panujących w niej relacji i podziału obowiązków. Życie w kilkupokoleniowej rodzinie ma wiele zalet, jedną z sytuacji, w których pomoc babci lub dziadka trudno przecenić są narodziny dziecka.
Grono pedagogiczne ze szkoły w Brwinowie niechętnie widzi na zebraniach dziadków, ponieważ nauczyciele powinni informować o postępach dziecka w nauce tylko rodziców.
Jak wynika z przeprowadzonych ostatnio badań, około połowa dzieci w Chinach jest edukowana przez swoich dziadków. Według środowisk naukowych, takie zjawisko jest bardzo niebezpieczne i może mieć zły wpływ na rozwój dziecka.
Dzień Dziadków jest pomysłem gospodyni domowej Marian Lucille Herndon McQuade z hrabstwa Fayette z Zachodniej Virginii, która chciała by poprzez to święto wnuki zaczęły bardziej doceniać mądrość i spuściznę swoich dziadków. Pierwsze prezydenckie obwieszczenie dotyczące nowego święta miało miejsce w 1978 roku i od tamtej pory, co roku, we wrześniu, w każdą pierwszą niedzielę po Święcie Pracy obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych Narodowy Dzień Dziadków. Aby uhonorować ową starszą część społeczeństwa, która jest niedoścignionym wzorcem najlepszego opiekuna, Census Bureau w w USA postanowiło przedstawić kilka faktów dotyczących społeczności babć i dziadków.
Janis Rafailidous, studentka brytyjskiego uniwersytetu wykonała przy pomocy swojej 80-letniej babci-Greczynki niezwykłą instalację na wystawie sztuki w ramach pracy dyplomowej.