Musisz wybrać się do lekarza? Najlepiej zrób to rano. O wczesnej godzinie może być najefektywniejszy w rozpoznaniu choroby.
Skrócony czas oczekiwania na usługi medyczne - taki ma być efekt nowelizacji trzech ustaw, z tzw. "pakietu kolejkowego", przyjętych właśnie przez Sejm. Zniesione zostaną między innymi limity w niektórych placówkach onkologicznych, a pielęgniarki i położne otrzymają większe uprawnienia.
Ponad 70 procent Polaków szukając lekarza, pyta przede wszystkim. Internetowym opiniom o lekarzach nie ufamy, ponieważ nie sposób ocenić ich wiarygodność. Takie wnioski niesie badanie OBOAK, przeprowadzonego na zlecenie programu Trusted Trader Polska.
Wszyscy narzekamy na rodzimą służbę zdrowia. Nie bez przyczyny, jeśli spojrzeć na naszą rzeczywistość – długie kolejki oczekiwania na zabiegi, problemy z dostępem do lekarzy specjalistów, czy nawet podstawowej opieki zdrowotnej. W tym zamieszaniu łatwo zapomnieć o tym, że mamy swoje prawa. Jako pacjenci mamy pewną dozę przywilejów, z których możemy korzystać, aby zapewnić sobie możliwe najlepsze leczenie.
Niestosowanie się pacjentów do zaleceń lekarskich to problem na skalę europejską, wg doniesień WHO dotyczy ponad połowy chorych. Na czele listy przyczyn tego zjawiska znajduję się nieprawidłowa komunikacja lekarz-pacjent. Rola lekarza w procesie zmiany postawy pacjenta wobec choroby w obliczu konieczności systematycznego leczenia oraz w poprawieniu wzajemnej komunikacji jest kluczowa. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie firma Teva - we współpracy z Teatrem IMKA Tomasza Karolaka - przygotowała program edukacyjny „Zdrowy dialog".
Osoby po sześćdziesiątce niechętnie udają się do lekarzy, bo nie chcą uchodzić za ludzi, którzy przesadnie troszczą się o swoje zdrowie, wynika z brytyjskiego sondażu.
Jeżeli jest to możliwe i pozwala na to stan zdrowia prosimy, myjcie się przed wizytą w gabinecie lekarskim - apelują polscy lekarze.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca