Osteoporoza jest podstępną chorobą, bo na ogół przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Zmaga się z nią wielu ludzi na całym świecie, najbardziej jednak narażone są nań osoby powyżej 50 roku życia. Światowa Organizacja zdrowia podaje, że do grupy osteoporozy można zaliczyć aż 30 procent kobiet po okresie menopauzy. Skutki choroby są bardzo poważne, osteoporoza powoduje osłabienie kości do tego stopnia, że stają się kruche, podatne na łamanie- szczególnie zagrożone są tu biodra, kręgosłup, nadgarstki. Rocznie jedna osoba na pięć umiera z powodu złamania biodra. Bardzo ważne jest więc działanie zapobiegające rozwojowi choroby, nie jesteśmy bezradni wobec tego schorzenia, można sprawić, by ryzyko jej wystąpienia było minimalne.
Naukowcy prowadzą badania czy witamina D może chronić przeciwko rakowi trzustki, jednej z najbardziej śmiertelnych przypadłości. W USA choroba atakuje 33 730 Amerykanów rocznie i zabija 32 300.
Starsi mężczyźni i kobiety z niedoborem witaminy D są bardziej narażeni na wielokrotne upadki w niż ich rówieśnicy z właściwym poziomem witaminy D – twierdzą holenderscy naukowcy.
Każdy jest narażony na promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez Słońce. Niewielka ilość tego promieniowania jest korzystna dla zdrowia, pełni zasadniczą rolę w produkcji witaminy D. Jednakże zbyt długie przebywanie w zasięgu promieni słonecznych może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, najczęściej raka skóry i katarakty.
Czy opalanie się jest głupim i zupełnie nieodpowiedzialnym zachowaniem grożącym zachorowaniem na złośliwego czerniaka czy też przeciwnie – dbaniem o swoje zdrowie? Do czego potrzebna jest nam witamina D?
Do tej pory uważano osteoporozę za chorobę dotykającą głownie kobiety, zwłaszcza te, które przeszły już menopauzę. Tymczasem wcale nierzadko występuje również u mężczyzn, lecz często bywa źle zdiagnozowana – alarmuje w swym czerwcowym raporcie Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgów Ortopedów. Dopiero złamanie jakiejkolwiek kości może odegrać istotną rolę w prawidłowym zidentyfikowaniu winowajcy i podjęciu odpowiedniego leczenia.
Główną przyczyną osteoporozy będącej szeroko rozpowszechnionym schorzeniem wśród ludności Australii jest zatrważający brak wapnia i witaminy D. Aby zwiększyć poziom świadomości społecznej, rząd tego kraju poczynił odpowiednie kroki pozwalające na lepsze zrozumienie istotności roli minerałów i witamin jako budulca kości.