Dziś w Krakowie, po długiej i ciężkiej chorobie zmarła Wisława Szymborska, polska poetka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla, dama Orderu Orła Białego. Miała 89 lat.
Podczas uroczystości na Zamku Królewskim na Wawelu prezydent Bronisław Komorowski wręczył ordery i odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla kultury polskiej i dziedzictwa narodowego. Najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego otrzymała Wisława Szymborska za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego.
21 marca, w Światowym Dniu Poezji Salon Kulturalny zaprezentował subiektywny ranking najlepszych polskich poetów XX wieku.
Salon Kulturalny przedstawił autorskie zestawienie stu najlepszych polskich książek od renesansu do współczesności. Przy tworzeniu listy były brane pod uwagę książki napisane w języku polskim, dlatego w rankingu brakuje dzieł obcojęzycznych, których autorami są Polacy, np. Joseph Conrad czy Jan Potocki.
Na okładce „Dziennika na nowy wiek” czytamy, że „z tą książką pod ręką należy obawiać się bezsennych nocy”. Można by to zdanie potraktować jako zabieg marketingowy (którym jest w istocie), rzecz jednak w tym, że to szczera prawda.
Polacy wybrali Bogusława Linda na Wymarzonego Kompana do Piwa roku 2009. Wśród Pań palma pierwszeństwa przypadła Angelinie Jolie. Badanie „Z kim na piwo” przeprowadził SABMiller - właściciel Kompanii Piwowarskiej.
Czy jest piękniejszy i bardziej zmysłowy kwiat niż róża? To właśnie ona stała się motywem przewodnim plebiscytu, którego corocznym zadaniem jest wyłonienie Pięknych Zawsze, Pięknego Debiutu, Pięknych Dziś, Pięknej Pary oraz najważniejszej - Róży Róż.
Podczas uroczystości, która odbyła się 2 lutego tytułem Człowieka Roku 2008 uhonorowany został premier Donald Tusk. Jest on już trzecim premierem odbierającym tę nagrodę.
Jutro w księgarniach pojawi się nowy tomik poezji Wisławy Szymborskiej - "Tutaj". Wczoraj Noblistka czytała swoje wiersze na spotkaniu w Operze Krakowskiej, podczas spotkania inaugurującym obchody jubileuszu pięćdziesięciolecia Wydawnictwa Znak.
Każda nowa książka Wisławy Szymborskiej staje się długo oczekiwanym wydarzeniem, zaś każdy nieznany wiersz - świętem. Tak jest i tym razem.
Pod koniec stycznia na rynku ukaże się najnowszy tomik poezji wybitnej polskiej noblistki - Wisławy Szymborskiej pt. „Tutaj” wydany nakładem wydawnictwa „Znak”. 27 stycznia w Operze Krakowskiej odbędzie się spotkanie z poetką, podczas którego przeczyta ona swoje najnowsze wiersze.
Irit Amiel urodziła się w 1931 r. w Częstochowie w spolonizowanej rodzinie żydowskiej jako Irena Librowicz. Jej rodzice zginęli w Treblince, a ona sama ocalała na aryjskich papierach, ukrywana przez Polaków. Po wojnie, za namową Antka Cukiermana przyłączyła się do organizacji Bricha i nielegalnie wraz z grupą młodzieży przedostała się do Palestyny. Początkowo mieszkała w kibucu. Jest pisarką i tłumaczką. Pisze po polsku i po hebrajsku. Zadebiutowała w 1994 r. tomikiem wierszy hebrajskich, które w tym samym roku ukazały się także w języku polskim pt. "Egzamin z Zagłady". Po polsku opublikowała też tomiki poezji: "Nie zdążyłam" (1998) oraz "Wdychać głęboko"(2003). Największe uznanie przyniósł jej jednak zbiór opowiadań "Osmaleni" (1999), nominowany w 2000 r. do nagrody Nike. W 2008 r. ukazał się kolejny tom prozy Amiel - "Podwójny krajobraz".
„Miłość szczęśliwa i inne wiersze” to pierwszy w Polsce wybór wierszy miłosnych Wisławy Szymborskiej. Ukazał się 26 listopada nakładem wydawnictwa a5. Jego autorem jest Ryszard Krynicki.