Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) ostrzega, że w 2019 roku świat będzie musiał zmierzyć się z wieloma wyzwaniami dotyczącymi zdrowia. Wśród nich są: epidemie chorób, które wracają ze względu na rosnącą popularność ruchów antyszczepionkowych, zagrożenie lekoopornymi drobnoustrojami, rosnący wskaźnik otyłości, zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatu i rozliczne kryzysy humanitarne.
Krwawienie dziąseł może być skutkiem kilku czynników, m. in. stanu zapalnego w jamie ustnej, a także niewłaściwego szczotkowania zębów, czy niedobou określonych witamin. Najczęściej jednak wynika z nagromadzenie się kamienia nazębnego.
Światowa Organizacja Zdrowia umieściła na liście śmiertelnych zagrożeń dla ludzkosci tajemniczą „Chorobę X". „Choroba X" to patogen, który nie został jeszcze odkryty, ale może pojawić się w przyszłości i zagrażać nam podobnie jak HIV czy Ebola.
Wirus Ebola wywołuję gorączkę krwotoczną, która w ponad połowie przypadków kończy się śmiercią. Kilkanaście miesięcy temu w Afryce odnotowano kolejne przypadki zakażeń, których ilość miała znamiona epidemii. Obecność wirusa wywoływała przerażenie, bo od zarażenia można było uchronić się jedynie poprzez izolację chorych. Teraz nastąpił przełom - opracowano skuteczną szczepionkę.
Rozszerzająca się od ponad pół roku epidemia wirusa Ebola budzi niepokój na całym świecie. Gorączka krwotoczna wywoływana przez Ebola jest bardzo groźna - w ponad połowie przypadków kończy się śmiercią. Niedawno zdiagnozowano przypadek tej choroby także w Europie. Groźna epidemia wywołała lawinę komentarzy, opinii, ostrzeżeń. Nie wszystkie mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Oto najpopularniejsze fakty i mity na temat wirusa.
Sheik Umar Khan, lekarz ze Sierra Leone, który walczył z atakującym w kilku afrykańskich państwach wirusem Ebola, zmarł we wtorek, poinformował krajowy dyrektor ds. medycznych tego kraju.
Rzadki, ale bardzo niebezpieczny wirus Ebola pochodzi z Afryki Środkowej, ale teraz przeniósł się do Afryki Zachodniej, gdzie pochłonął ponad 90 żyć.
Trudno dziś żyć bez telefonu komórkowego, służy nie tylko do przeprowadzania rozmów, ale i pisania sms-ów, emaili, surfowania w Internecie, a nawet jako zabawka... Okazuje się jednak, że nasze komórki są wręcz siedliskiem bakterii - do tego stopnia, że ich zawartość spokojnie może konkurować z zestawem bakterii i wirusów z toalet...
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca