Trudno uchronić się przed nią, jeżeli jej wirus już znajdzie się w naszym otoczeniu. Wszystkie miejsca, w których spotykamy ludzi - dom, praca, szkoła czy środki komunikacji miejskiej, miejsca doskonałe do rozprzestrzeniania się wirusa, który wywołuje grypę. Jak uniknąć zakażenia i dbać o odporność?
Sezon grypowy coraz bliżej! Od początku września z objawami grypy i chorób grypopodobnych do lekarzy trafiły 648 502 osoby, a hospitalizacji wymagało już 1480 z nich . Niepokojące jest to, że w analogicznym okresie w tamtym roku liczby te były o prawie 30% mniejsze. Październik to idealny moment na wdrożenie profilaktyki, dlatego warto się zaszczepić. Koszt szczepionki jest niewielki w porównaniu do kosztów leczenia samej choroby i jej powikłań.
Niemal 90% Polaków nie szczepi się przeciw grypie – wynika z danych Centrum Badań Opinii Społecznej. Tymczasem, zdaniem lekarzy, to najskuteczniejsza metoda zapobiegania tej chorobie. U progu sezonu grypowego poznaj fakty i mity na temat szczepień.
Polska od wielu lat znajduje się w ogonie Europy pod względem szczepień przeciw grypie w całej populacji (3,4%). W ostatnim sezonie NIZP-PZH odnotował 4,8 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, o 19% więcej w porównaniu do sezonu poprzedniego. 16,9 tys. osób było hospitalizowanych, a 25 zmarło.
Wirus grypy typu B jest coraz groźniejszy. Podzielił się na dwie linie Yamagata i Victoria i obecnie obie nam zagrażają – alarmują eksperci. Wirus grypy typu B częściej atakuje dzieci, młodzież i osoby starsze.
W sezonie epidemicznym 2013/2014 odnotowano dotychczas ponad dwa miliony zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Niemal siedem tysięcy osób trafiło z powodu grypy do szpitala, a kilkanaście z nich zmarło. Polacy nadal nie traktują grypy poważnie, nie szczepią się, a często też lekceważą zalecenia lekarskie.
Jednym ze sposobów ustrzeżenia się przed grypą jest szczepionka. Możliwe, iż naukowcom uda się stworzyć lek, który będzie uodparniał na całe życie.
Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych. Statystyki są alarmujące, 90% spośród 35 000 osób zmarłych z powodu grypy lub jej powikłań w Stanach Zjednoczonych stanowiły osoby powyżej 65- go roku życia.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca