Większość mieszkańców Polski z pewnością będzie przecierać oczy ze zdumienia, ale tak - jesteśmy winną potęgą. W czym leży nasza siła?
Jesienią, gdy winogrona dojrzewają, miłośnicy wina mają szansę zobaczyć jak zaczyna się produkcja ich ulubionego trunku. Uczestnictwo w winobraniu a potem wielkie świętowanie wraz z zadowolonymi ze zbiorów producentami, może być niezapomnianym przeżyciem. W Europie jest wiele regionów znanych z produkcji boskiego napoju, niektóre z nich są szczególnie atrakcyjne dla turystów.
Miłośnicy najbardziej wysublimowanych smaków będą usatysfakcjonowani. W Warszawie, w weekend 16-18 września kolejny już raz odbędzie się Festiwal Wina i Serów. To wszystko w Centrum handlowo-rozrywkowym Blue City przy Al. Jerozolimskich 179.
Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. Międzynarodowy Dzień Piwa obchodzony 5 sierpnia jest stosunkowo młodym świętem, obchodzonym dopiero od 2007 roku, ale za to niezwykle popularnym, szczególnie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Piwo to podobno trzeci co do popularności napój na świecie, po wodzie i herbacie, przed kawą…
Jakkolwiek brzmi to dość dziwacznie, jeden ze składników w czerwonym winie, resweratrol, może pomóc zapobiegać negatywnym skutkom braku aktywności fizycznej, jakich doświadczają ludzie np podczas lotów kosmicznych i z powodu siedzącego trybu życia.
Zapytani, co najbardziej kojarzy nam się z Francją, wielu z nas najprawdopodobniej odpowie moda, sery i oczywiście... wino. Wyniki nowych badań wskazują jednak, że zamiłowanie Francuzów do wina może tracić na wyrazistości, bowiem coraz większa liczba mieszkańców Francji przestaje się identyfikować z trunkiem spopularyzowanym przez greckiego boga Dionizosa. Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie International Journal of Entrepreneurship and Small Business wskazują na ostateczny zanik przekazywania tradycji francuskich win kolejnym pokoleniom.
Wypicie kieliszka czerwonego wina i zjedzenie kostki gorzkiej czekolady może zmniejszyć ryzyko chorób serca u kobiet aż o 54 proc. – do takich wniosków doszli niedawno naukowcy. Może być to najprzyjemniejsza z dotychczasowych terapii.
Picie umiarkowanych ilości wina może wspomóc umiejętności myślenia, a nawet zapobiegać demencji, wynika z nowego badania.
W sam raz na Boże Narodzenie nowe badania pokazują, że picie wina nie powoduje niestrawności. Jeśli ktoś cierpi z powodu wzdęć lub zgagi, bądź bólu brzucha po jedzeniu, to prawdopodobnie dlatego, że zjadł za dużo lub za szybko.
Określa się je mianem „nerwowego", ale też „radosnego". Chwali za niesamowity kolor i niepowtarzalny smak, a wytyka „cierpkość" i brak dojrzałości. Ma swoich zagorzałych wielbicieli i równie zajadłych przeciwników. W ciągu ostatnich lat z lokalnej tradycji stało się światową ikoną, wspieraną przez potężną machinę marketingową. Już w najbliższy czwartek swoją krótką ale głośną karierę rozpocznie tegoroczne Beaujolais Nouveau.
Większość dorosłych Polaków pije alkohol. Abstynentami są nieliczni, jednak w ciągu ostatnich lat ich liczba wzrasta. Najpopularniejszym napojem alkoholowym jest piwo, spada natomiast popularność wódki - wynika zbadania CBOS. Spożywanie alkoholu, jak również to, jaki jego rodzaj i jak często się pije, zależy głównie od płci i wieku. Najwięcej pijących alkohol jest wśród najmłodszych, seniorzy piją najmniej. Abstynencję najczęściej deklarują starsze panie.
Owoce morza, trufle, wino i herbata to produkty, które Polakom najczęściej kojarzą się z dobrym smakiem. Cenimy również szampana oraz dalekowschodni specjał – sushi.
Ile czekolady w czekoladzie? Z czego może zrobione być wino? 13,3 proc. wyrobów czekoladowych oraz 6,2 proc. wyrobów winiarskich wzbudziło zastrzeżenia Inspekcji Handlowej w trakcie kontroli prowadzonych na zlecenie UOKiK.
Wino, zwane napojem bogów, oraz jego właściwości znane są już od tysięcy lat. Wino wykorzystywane było w obrzędach religijnych wielu kultur oraz zajmowało najważniejsze miejsce na stołach biesiadnych. Trunek ten, używany jako środek leczniczy, dietetyczny i dezynfekujący znalazł zastosowanie także w kosmetyce.
Aromatyczny, korzenny, lekko pikantny z nutą słodyczy - taki właśnie powinien być dobrze przyprawiony, rozgrzewający grzaniec. Jak uzyskać najlepszy smak grzańca? Mogą w tym pomóc dostępne na rynku przyprawy do grzanego wina i piwa w różnych wariantach smakowych.