Ostatnia dekada kwietnia i początek maja to bardzo specyficzny czas w tym roku. Najpierw Wielkanoc, a zaraz potem majówkowy maraton... w sumie wygląda na to, że zwykłe dni pracy są „przerywnikiem" w wiosennym świętowaniu. Ma to swoje dobre i złe strony...
Dziś przypada wspomnienie najważniejszego dla chrześcijan wydarzenia w historii zbawienia - śmierci Jezusa Chrystusa, stanowiącej zapłatę za grzechy ludzi. Dla niektórych nurtów chrześcijańskich to właśnie Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w roku liturgicznym.
Fundamentem chrześcijaństwa jest wiara w zbawcze znaczenie krzyżowej śmierci Jezusa Chrystusa. Liturgia Wielkiego Piątku upamiętnia to wydarzenie i przypomina o jego konsekwencjach dla wierzących. Jednocześnie Kościoły podkreślają, że historia zbawienia nie zakończyła się w piątek na Golgocie, że po śmierci nastąpił poranek Zmartwychwstania.
Wielkanoc należy do najpopularniejszych i powszechnie celebrowanych świąt w naszym kraju. Malowanie pisanek, święcenie pokarmów, polewanie się wodą to dla Polaków niezbywalne elementy czczenia Świąt Wielkanocnych. Uroczyście obchodzi je jednak cały świat chrześcijański, a każdy kraj wypracowuje odmienne tradycje.
Polacy są bardzo przywiązani do tradycji. Nawet ci, którzy nie czują się związani z Kościołem, zwykle spędzają Wielkanoc, jak nakazuje zwyczaj - przy uroczystym śniadaniu, na którym podaje się biały barszcz, poświęcone uprzednio jajka, białą kiełbasę. Rodzima tradycja jest dobrze znana, chętnie wypełniamy rytuały i kultywujemy zwyczaje, jak jest jednak z wiedzą o sposobie spędzania Świąt za granicą?