Pełen przysmaków stół wielkanocny to prawdziwy test dla wszystkich zrzucających kilogramy. Żelazna konsekwencja, konieczna przy każdej diecie, przynajmniej dwa razy do roku wystawiana jest na ciężką próbę. Co zrobić, aby jeden dzień świątecznego obżarstwa nie zniweczył miesięcznego wysiłku?
W piątą niedzielę Wielkiego Postu Caritas w Polsce rozpoczyna Wielkanocne Dzieło, aby zapewnić ubogim godne i radosne przeżycie świąt.
400 aktorów, 200 harcerzy, 300-osobowy chór i orkiestra symfoniczna, 5 monumentalnych scen usytuowanych na Torze Treningowym Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu tworzy niezwykłe widowisko artystyczne o wymiarze religijnym – Misterium Męki Pańskiej. Prawdopodobnie nawet pół miliona ludzi na żywo obejrzy 16 kwietnia 80-minutową dramatyczną opowieść o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.
Dla wielu Polaków to pytanie wręcz absurdalne. Jak to „co robimy"? Oczywiście wybieramy się na zakupy, wystajemy w swoje w kolejce po chleb (bo o ten z dobrej piekarni niełatwo w okresie przedświątecznym), realizujemy tradycyjne przepisy kulinarne i spotykamy się z rodziną. A jednak tempora mutantur et nos mutamur in illis (łac. czasy się zmieniają i my wraz z nimi).
Jak co roku, od V niedzieli Wielkiego Postu rusza akcja Wielkanocne Dzieło Caritas. W większości parafii na terenie całego kraju rozprowadzane będą paschaliki, chlebki miłości, baranki wielkanocne, kartki okolicznościowe i palemki. Zebrane w ten sposób środki finansowe przeznaczone są na wsparcie najbiedniejszych parafian, którzy tuż przed świętami Zmartwychwstania Pańskiego otrzymają paczki żywnościowe.
Więzi z bliskimi to według Polaków niezmiennie jeden z najbardziej wartościowych elementów życia. Z badań opinii publicznej wynika, że relacje z rodziną i przyjaciółmi to wciąż priorytet w życiu wielu z nas, a chwile spędzone wspólnie z najbliższymi to najlepszy sposób na oderwanie się od codziennej gonitwy... szczególnie w magiczny czas Wielkanocy.
Polacy są bardzo przywiązani do tradycji. Nawet ci, którzy nie czują się związani z Kościołem, zwykle spędzają Wielkanoc, jak nakazuje zwyczaj - przy uroczystym śniadaniu, na którym podaje się biały barszcz, poświęcone uprzednio jajka, białą kiełbasę. Rodzima tradycja jest dobrze znana, chętnie wypełniamy rytuały i kultywujemy zwyczaje, jak jest jednak z wiedzą o sposobie spędzania Świąt za granicą?
Stres to bolączka współczesności, która dotyka w szczególności aktywnych ludzi. Ciągłe dążenie do osiągania jak najlepszych wyników często prowadzi do przeliczenia się z własnymi możliwościami. Stresogenny jest okres świąteczny. Plany, jakie z nim wiążemy, przygotowania, wzmożona praca w domu, niebotyczne zakupy - wszystko to sprawia, że bywamy przemęczeni i rozdrażnieni. Chęć realizacji wszystkich świątecznych projektów i spotkań rodzinnych może być problematyczna, a przez to stresująca. Jeśli stres towarzyszy nam permanentnie lub często, pojawiają się zaburzenia snu, bóle głowy, kłopoty z koncentracją, a w konsekwencji stany lękowe oraz nerwice.
W czasie zbliżających się świąt na naszych stołach pojawi się mnóstwo pysznych, tradycyjnych potraw: ciast, pasztetów, pieczonych mięs i jajek w różnej postaci, nic więc dziwnego, że niemal każdy z nas zje w ciągu tych dni o wiele za dużo. O zachowaniu umiaru powinni pamiętać przede wszystkim ci, którzy na co dzień borykają się z różnymi schorzeniami.
Zbliżające się święta Wielkanocne to czas, kiedy część z nas wyjedzie do swoich rodzin. Wybieramy się w dalekie trasy samochodem, długie podróże pociągiem i na kilka dni pozostawiamy nasze mieszkania bez opieki. Najbliższe dni to także czas zakupów i świątecznych przygotowań, bądźmy więc w tych dniach ostrożni, przestrzegają policjanci.
Wielkanoc należy do najbardziej lubianych i darzonych szczególną atencją dni świątecznych w naszym kraju. Znajduje to potwierdzenie w wynikach wielkanocnego wspólnego sondażu Pentor RI i TVN CNBC Biznes.
Święta to zwykle czas „zakupowej gorączki" i wielu, z pozoru atrakcyjnych, promocji. Ale to także okres nieprzemyślanych i podejmowanych pod presją czasu decyzji.
W łódzkiej galerii handlowej Manufaktura od 23 marca można oglądać wystawę pisanek znanych polskich artystów. 7 kwietnia pisanki te trafią na aukcję „Malowane nadzieją", która odbędzie się w łódzkim Grand Hotelu.
Internauci na święta wielkanocne wydadzą mniej niż 500 złotych. Prezentami zamierza obdarować bliskich (głównie dzieci) jedna czwarta respondentów-wynika z sondażu przeprowadzonego przez portal biznesowy Money.pl.
Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez świeżych, wiosennych kwiatów. Święta te są czasem radości ze zmartwychwstania Jezusa, ale i z rozpoczęcia się wiosny – pięknej, ciepłej i słonecznej pory roku.