Poświęcanie się innym to nieodłączna część życia, szczególnie tego dorosłego, kiedy na świat przychodzą dzieci i przez około dwóch dekad wymagają intensywnej uwagi rodziców. Kiedy jednak wchodzi się w wiek seniorski, latorośle mają własne sprawy, a praca nie wypełnia całego dnia. Można sobie więc wreszcie pozwolić na luksus, na który dotychczas ciągle brakowało czasu i pieniędzy.
Kilka tygodni przed Wielkanocą rynek zafundował Polakom (choć nie tylko) przykrą niespodziankę - gwałtowny i duży wzrost cen jaj. Zdrożały one - w zależności od typu i klasy jaj - nawet o ponad 30 groszy za sztukę. Niestety, niewykluczone są kolejne podwyżki...
16 i 17 marca odbędzie się II Ogólnopolska Zbiórka Żywności organizowana przez Caritas. Wolontariusze będą zbierać produkty z długim terminem ważności, by przygotować świąteczne paczki dla najuboższych. Podobnie jak było to przed Bożym Narodzeniem, zbiórce będzie towarzyszyć akcja SMS-owa.
Już niedługo będziemy w Polsce malować pisanki i szykować ekwipunek na śmigus-dyngus. W tym samym czasie Anglicy pieką bułeczki z cynamonem, w Hiszpanii ruszą kolorowe procesje, a w Szwecji można spodziewać się wizyty... czarownic. Tradycje wielkanocne są niezwykle barwne i różnorodne.
Wielkanoc należy do najpopularniejszych i powszechnie celebrowanych świąt w naszym kraju. Malowanie pisanek, święcenie pokarmów, polewanie się wodą to dla Polaków niezbywalne elementy czczenia Świąt Wielkanocnych. Uroczyście obchodzi je jednak cały świat chrześcijański, a każdy kraj wypracowuje odmienne tradycje.
Obok Bożego Narodzenia, Wielkanoc należy do ulubionych świąt celebrowanych przez Polaków. Jednak, generalnie rzecz biorąc, tradycję obchodzenia różnorodnych świąt najchętniej podtrzymują osoby dojrzałe, młodsi są mniej religijni i mniej sentymentalni...
Babki, mazurki, jajka, szynka i biała kiełbasa to główni bohaterowie wielkanocnej uczty. Niewątpliwie są to pokusy, które zagrażają zgrabnej sylwetce. Jednak czas spędzony przy suto zastawionym stole nie musi przełożyć się na dodatkowe kilogramy. Podpowiadamy co i jak jeść, aby Wielkanoc kojarzyła nam się nie tylko ze smacznym, lecz i zdrowym jedzeniem.
Czytajmy etykiety, sprawdzajmy daty ważności, skład, sposób produkcji, uważnie przyglądajmy się promocjom i przedświątecznym wyprzedażo - tak w skrócie przedświąteczne wyglądają rady UOKiK dla klientów sklepów.
Wielkanocny stół jak co roku ugina się od jajek, bab, czekoladowych króliczków, marcepanu i słodkich mazurków. Część z tych smakołyków może zaszkodzić naszym zębom, a część wręcz przeciwnie – może im pomóc. – W czasie świąt możemy zapomnieć o reżimie dietetycznym, ale jeśli zapomnimy o higienie zębów, skutki mogą być opłakane – mówi stomatolog, dr Mariusz Duda.
W świadomości Polaków to Święta Bożego Narodzenia generują duże wydatki i budżetowy ból głowy. Okazuje się jednak, że również Wielkanoc z roku na rok wiążę się z coraz to większymi kosztami.
Pełen przysmaków stół wielkanocny to prawdziwy test dla wszystkich zrzucających kilogramy. Żelazna konsekwencja, konieczna przy każdej diecie, przynajmniej dwa razy do roku wystawiana jest na ciężką próbę. Co zrobić, aby jeden dzień świątecznego obżarstwa nie zniweczył miesięcznego wysiłku?
W piątą niedzielę Wielkiego Postu Caritas w Polsce rozpoczyna Wielkanocne Dzieło, aby zapewnić ubogim godne i radosne przeżycie świąt.
400 aktorów, 200 harcerzy, 300-osobowy chór i orkiestra symfoniczna, 5 monumentalnych scen usytuowanych na Torze Treningowym Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu tworzy niezwykłe widowisko artystyczne o wymiarze religijnym – Misterium Męki Pańskiej. Prawdopodobnie nawet pół miliona ludzi na żywo obejrzy 16 kwietnia 80-minutową dramatyczną opowieść o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.
Dla wielu Polaków to pytanie wręcz absurdalne. Jak to „co robimy"? Oczywiście wybieramy się na zakupy, wystajemy w swoje w kolejce po chleb (bo o ten z dobrej piekarni niełatwo w okresie przedświątecznym), realizujemy tradycyjne przepisy kulinarne i spotykamy się z rodziną. A jednak tempora mutantur et nos mutamur in illis (łac. czasy się zmieniają i my wraz z nimi).
Jak co roku, od V niedzieli Wielkiego Postu rusza akcja Wielkanocne Dzieło Caritas. W większości parafii na terenie całego kraju rozprowadzane będą paschaliki, chlebki miłości, baranki wielkanocne, kartki okolicznościowe i palemki. Zebrane w ten sposób środki finansowe przeznaczone są na wsparcie najbiedniejszych parafian, którzy tuż przed świętami Zmartwychwstania Pańskiego otrzymają paczki żywnościowe.