Co wspólnego ma Judasz z Marzanną, a jajko ze Zmartwychwstaniem? Dlaczego Wielki Post kończył się pogrzebem śledzia i żuru? Na te i inne pytania związane ze zbliżajacymi są świętami, będzie można znaleźć odpowiedzi w czasie wielkanocnych warsztatów familijnych w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Aura za oknem budzi obawy, że po raz kolejny mogą czekać nas białe święta Wielkanocne. Meteorolodzy jednak uspokajają - za kilkadziesiąt godzin czeka nas zmiana pogody i Wielkanoc powinna być bardziej wiosenna.
Już niebawem będziemy mogli cieszyć się jednym z najważniejszych wydarzeń w chrześcijańskim kalendarzu świątecznym - Wielkanocą. W Polsce kojarzy się ona przede wszystkim z postem, „święconką" i uroczystym śniadaniem. Nie wszędzie jednak święto to obchodzi się tak samo. W Anglii jest to okazja do zabawy w gronie rodziny i znajomych na ulicznych festynach. W Niemczech natomiast to czas drobnych podarków, szukania czekoladowych jajek i palenia ognisk.
Rozpoczął się 18. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Przewodnią myślą tegoroczej edycji jest hasło „Beethoven i idea wolności”. W festiwalu biorą udział najsłynniejsze orkiestry, zespoły kameralne, soliści oraz dyrygenci z Europy i świata. Z tej okazji w Polsce po raz pierwszy odbędzie się także gala International Classical Music Award.
Środa Popielcowa rozpoczyna w kalendarzu chrześcijańskim czterdziestodniowy okres postu. Tradycyjnie osoby religijne podejmują postanowienia, które mają stanowić element dobrego przeżywania tego okresu i przygotowania się do Wielkanocy. Użytkownicy Twittera sporządzili listę propozycji wyrzeczeń.
Taki dzień zdarza się raz na kilka lat. Nie dość że bezkarnie można robić innym robić żarty, to jeszcze psikusy z użyciem wody wpisują się w świąteczną tradycję. Choć z wodą w tym roku może być problem...
Dziś niemal w całej Polsce święta powitały nas... opadami śniegu. Przedłużenie czasu trwania zimowej aury w połączenie ze stosunkowo wcześnie wypadającą w tym roku datą Wielkanocy doprowadziły do sytuacji, w której spełniły się marzenia wielu osób o "białych świętach".
Szwedzi pozdrawiają się słowami Glad Påsk – Wesołej Wielkanocy, Włosi kosztują Colomby - wielkanocnej babki z migdałami, we Francji dzieci szukają w ogrodzie czekoladowych dzwonków i kurczaków, a Brytyjczycy uczestniczą w wyścigu turlania jajek. Zarezerwuj bilet lotniczy na platformie FRU.PL i przekonaj się jak wygląda Wielkanoc u naszych europejskich sąsiadów!
Dziewięciu na dziesięciu Polaków planuje spędzić Wielkanoc w gronie rodzinnym. - wynika z badania Ceneo.pl. Na przygotowanie świąt wydamy mniej więcej tyle, co rok temu, a coraz większą popularnością cieszą się prezenty "na zajączka".
Blisko 9 na 10 Polaków planuje spędzić Święta Wielkanocne z rodziną. I to liczną - 39% badanych zasiądzie do wspólnego stołu w co najmniej 8 osób, a 37% w 5 do 7 osób. Tylko 2% respondentów twierdzi, że nie obchodzi świąt. Jednak, dla większości respondentów (71%), najważniejszymi świętami pozostaje Boże Narodzenie, a Święta Wielkanocne są na drugim miejscu. Badanie zostało przeprowadzone przez Providenta na reprezentatywnej grupie 450 klientów o średnich i niskich dochodach.
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Po czterdziestodniowym poście szczególnie trudno będzie oprzeć się pysznym kiełbasom, pasztetom, tradycyjnym zupom, jajkom, majonezowi, babom i mazurom. Ból brzucha murowany? Niekoniecznie. Niestrawności da się uniknąć. Wystarczy espresso lub lampka wina po posiłku.
Większość Polaków planuje obchodzić Wielkanoc w gronie najbliższych. Czasami oznacza to jednak, że święta spędzimy z rodziną, ale poza granicami kraju. Najwięcej Polaków poleci do Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Irlandii. Część osób wybiera się na kilkudniowe wakacje w gronie przyjaciół do jednego z europejskich miast.
Ponieważ dysponujemy różnymi kalendarzami, w kościołach chrześcijańskich Wielkanoc przypada odmiennie. To powoduje, że np. kościoły zachodnie świętują w odmiennym czasie niż kościoły wschodnie.
Przedświąteczne zakupy 50 podstawowych produktów w supermarketach i sieciach samoobsługowych mogą kosztować około 20 zł więcej niż rok temu - wynika z monitoringu cen portalu dlahandlu.pl. Najmocniej zdrożały jaja, a ceny wzrosły bardziej w supermarketach niż w sieciach sklepów osiedlowych.
Święta są czasem, w którym wyciągamy tradycyjne receptury potraw jednak coraz trudniej zdobyć naturalne produkty, z jakich korzystały nasze babki. Okazuje się jednak, że są one dostępne w...Internecie - online można zamówić jajka kur zielononóżek, sery korycińskie czy świąteczne sękacze.