Choć na naszych świątecznych stołach królują mazurki i babki, to w europejskich krajach spotkać można wiele innych wielkanocnych deserów. Przedstawiamy 10 popularnych słodkości z 10 europejskich stołów.
Najdroższe „jajko” zostało kupione za 18,5 mln dolarów – mowa jednak nie o jajku od złotej kury a o złotym, wysadzanym drogocennymi kamieniami Jaju Fabergé pochodzącym z kolekcji carów rosyjskich Romanowów. „Prawdziwe” jajka pczywiście nie są tak kosztowne, za to bardziej przydają się na co dzień. Szczególne znaczenie zyskują w czasie wielkanocnym - symbolizują nowe życie i stanowią obowiązkowy punkt menu świątecznego śniadania.
Jajka, żurek, biała kiełbasa, wędliny, a także inne produkty – lista zakupów wielkanocnych jest długa, ponieważ według tradycji na świątecznym stole niczego nie powinno zabraknąć. Ile wydamy na święta i skąd weźmiemy na to środki?
Lepiej późno niż wcale - można by powiedzieć, patrząc na datę tegorocznej Wielkanocy. A i tak za wcześnie... wzdychają ci, którzy zajmują się w domu przygotowaniem świąt. Czym dla nas, w roku 2014 są święta Zmartwychwstania Pańskiego? Czy w ogóle umiemy świętować?
W ich tradycji nie ma malowania pisanek, szykowania palmy wielkanocnej czy Śmigusa Dyngusa. Zamiast tego szukają czekoladowych przysmaków schowanych w ogródku, zdobią gałązki brzozy kolorowym pierzem i przebierają się za wiedźmy. Jak Święta Wielkanocne obchodzą mieszkańcy innych państw?
Co prawda nadchodząca Wielkanoc ma nas obdarzyć aurą sprzyjającą spacerom i aktywności na świeżym powietrzu, nie zabraknie jednak osób które przynajmniej część świąt spędzą przed telewizorem. Mogą oni liczyć na specjalne wydania teleturniejów, przegląd występów kabaretowych z ostatnich miesięcy i... stare dobre filmy, którymi telewizje raczą nas niemal w każde święta.
Chrzan stanowi jeden z nieodłącznych elementów wielkanocnej tradycji - w święconce symbolizuje siłę witalną, którą ma nam zapewnić na cały rok. Ale ma nie tylko tradycyjne i smakowe walory - jest także zdrowy i dobrze służy nam zwłaszcza podczas świątecznego objadania się.
Przed Wielkanocą w placówkach handlowych panuje czas wzmożonych zakupów. Wiele z nich wydłuża swoje godziny otwarcia w ostatnie dni przed świętami. Równocześnie w Wielką Sobotę większość sklepów sieci handlowych będzie otwarta krócej.
Niewłaściwe oznaczenia zarówno na opakowaniach jak i na samych jajach - to jeden z zarzutów UOKiK w stosunku do producentów i sprzedawców. Okazuje się, że Polacy zwracają coraz baczniejszą uwagę na sposób hodowli kur niosek. Niestety, aż czasem wprowadzani są w błąd... Dotyczy to przede wszystkim jaj sprzedawanych na targowiskach - tu nawet dwa na trzy jajka albo nie są oznaczane, albo są oznaczane błędnie.
Polacy nie wyobrażają sobie Wielkanocy bez świątecznego śniadania. Aż 92 procent badanych stwierdziło, że w czasie tego posiłku będzie królowała tradycyjna polska kuchnia – wynika z badań przeprowadzonych przez markę MOSSO. Najczęściej na naszych stołach pojawią się w czasie wielkanocnego śniadania jajka z majonezem, barszcz biały i sałatka warzywna.
Co wspólnego ma Judasz z Marzanną, a jajko ze Zmartwychwstaniem? Dlaczego Wielki Post kończył się pogrzebem śledzia i żuru? Na te i inne pytania związane ze zbliżajacymi są świętami, będzie można znaleźć odpowiedzi w czasie wielkanocnych warsztatów familijnych w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Aura za oknem budzi obawy, że po raz kolejny mogą czekać nas białe święta Wielkanocne. Meteorolodzy jednak uspokajają - za kilkadziesiąt godzin czeka nas zmiana pogody i Wielkanoc powinna być bardziej wiosenna.
Już niebawem będziemy mogli cieszyć się jednym z najważniejszych wydarzeń w chrześcijańskim kalendarzu świątecznym - Wielkanocą. W Polsce kojarzy się ona przede wszystkim z postem, „święconką" i uroczystym śniadaniem. Nie wszędzie jednak święto to obchodzi się tak samo. W Anglii jest to okazja do zabawy w gronie rodziny i znajomych na ulicznych festynach. W Niemczech natomiast to czas drobnych podarków, szukania czekoladowych jajek i palenia ognisk.
Rozpoczął się 18. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Przewodnią myślą tegoroczej edycji jest hasło „Beethoven i idea wolności”. W festiwalu biorą udział najsłynniejsze orkiestry, zespoły kameralne, soliści oraz dyrygenci z Europy i świata. Z tej okazji w Polsce po raz pierwszy odbędzie się także gala International Classical Music Award.
Środa Popielcowa rozpoczyna w kalendarzu chrześcijańskim czterdziestodniowy okres postu. Tradycyjnie osoby religijne podejmują postanowienia, które mają stanowić element dobrego przeżywania tego okresu i przygotowania się do Wielkanocy. Użytkownicy Twittera sporządzili listę propozycji wyrzeczeń.