Według GUS pensje Polaków rosną, a bezrobocie spada. Jednocześnie jednak pożyczamy coraz więcej pieniędzy na konsumpcję. Zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów konsumpcyjnych w styczniu wyniosło rekordowe 140,2 mld zł. Wartość ta w najbliższym czasie zapewne jeszcze wzrośnie, gdyż okres przed świętami wielkanocnymi zwykle powoduje zwiększone zainteresowanie pożyczkami. Co zrobić, aby następne święta nie musiały być finansowane kredytem?
Chrzan jest jednym z nieodłącznych elementów polskiej tradycji – obecnym w naszych kuchniach od dawien dawna, nie tylko z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Nasze babcie na liściach chrzanowych piekły chleb lub owijały nim wędliny, by te nie uległy zepsuciu. Ze względu na dużą zawartość witaminy C stosowano go też, obok czosnku, jako naturalny antybiotyk. W święconce symbolizuje siłę witalną, którą ma nam zapewnić na cały rok. Staropolski zwyczaj głosi, że przed świątecznym śniadaniem należy spożyć go na czczo, a następnie trzy razy chuchnąć w komin, by móc objadać się bezkarnie.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do zobaczenia tegorocznych pisanek z soli. Na wystawie „Najpiękniejsza pisanka z soli” w Zamku Żupnym w Wieliczce, w okresie od 22 do 31 marca 2016 roku bedzie można obejrzeć pisanki wykonane przez dzieci i młodzież szkolną.
Podróż jest nie lada wyzwaniem dla każdego rodzica – nie wystarczy zaopatrzyć się w bajkową składankę i zatrzymywać się co jakiś czas na postój. Warto zaplanować wyjazd tak, by pociechy zapamiętały go do końca życia i, przede wszystkim, świetnie się bawiły. Zbliżający się okres Wielkanocy jest idealną okazją do wspólnej wycieczki. Dajcie ponieść się wyobraźni i wybierzcie jedną z magicznych destynacji.
Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu (Czasu Pasyjnego) w kalendarzu chrześcijan. Wypada bezpośrednio po tzw. Ostatkach na 46 dni przed Wielkanocą. Popielec jest ruchomym świętem, w kościołach zachodnich najwcześniej może przypaść na 4 lutego, najpóźniej - 10 marca.
Dziś po trzynastej polskiego czasu, w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie po raz kolejny zapłonął ogień. Cud Ognia Świętego ma miejsce raz w roku, w Wielką Sobotę obchodzoną wg kalendarza juliańskiego. Jeśli Święty Ogień nie zejdzie, to bliski jest koniec świata - między innymi to proroctwo powoduje, że zjawisko co roku jest uważnie obserwowane.
Święta są od tego, by sobie pobłażać, uważa wielu ludzi i chętnie sięgają po wielkanocne przysmaki zapominając o ich kaloryczności. Oczywiście jadłospis świąteczny jest od tego, by go sobie w tym okresie serwować, ale warto zwrócić uwagę na wielkość dań i obfitość posiłków.
Nie wyjeżdżasz nigdzie na Wielkanoc i nie narzekasz na tłumy zaproszonych gości? Zobacz, jak możesz miło spędzić świąteczny czas.
Za pensję przeciętnie zarabiającego Polaka można w tym roku kupić aż o 316 więcej jaj, niż na poprzednie święta – wynika z wyliczeń portalu Money.pl. Na ten wynik złożyły się przed wszystkim dwa czynniki – spadek cen oraz wzrost wynagrodzeń, w porównaniu z minionym rokiem.
W okresie przedświątecznym będziemy dokonywać licznych zakupów. Niestety to czas, kiedy dochodzi do większej liczby kradzieży. Tylko w pierwszym półroczu minionego roku dokonano aż 36,5 tys. kradzieży z kart płatniczych. Ponad połowa z nich dotyczyła płatności dokonanymi kartami skopiowanymi lub skradzionymi. O ostrożność w czasie zakupów apeluje Expander.
Choć na naszych świątecznych stołach królują mazurki i babki, to w europejskich krajach spotkać można wiele innych wielkanocnych deserów. Przedstawiamy 10 popularnych słodkości z 10 europejskich stołów.
Najdroższe „jajko” zostało kupione za 18,5 mln dolarów – mowa jednak nie o jajku od złotej kury a o złotym, wysadzanym drogocennymi kamieniami Jaju Fabergé pochodzącym z kolekcji carów rosyjskich Romanowów. „Prawdziwe” jajka pczywiście nie są tak kosztowne, za to bardziej przydają się na co dzień. Szczególne znaczenie zyskują w czasie wielkanocnym - symbolizują nowe życie i stanowią obowiązkowy punkt menu świątecznego śniadania.
Jajka, żurek, biała kiełbasa, wędliny, a także inne produkty – lista zakupów wielkanocnych jest długa, ponieważ według tradycji na świątecznym stole niczego nie powinno zabraknąć. Ile wydamy na święta i skąd weźmiemy na to środki?
Lepiej późno niż wcale - można by powiedzieć, patrząc na datę tegorocznej Wielkanocy. A i tak za wcześnie... wzdychają ci, którzy zajmują się w domu przygotowaniem świąt. Czym dla nas, w roku 2014 są święta Zmartwychwstania Pańskiego? Czy w ogóle umiemy świętować?
W ich tradycji nie ma malowania pisanek, szykowania palmy wielkanocnej czy Śmigusa Dyngusa. Zamiast tego szukają czekoladowych przysmaków schowanych w ogródku, zdobią gałązki brzozy kolorowym pierzem i przebierają się za wiedźmy. Jak Święta Wielkanocne obchodzą mieszkańcy innych państw?