Lilie wielkanocne, czyli lilie długokwiatowe to popularna ozdoba doniczkowa na Wielkanoc. Właściciele kotów powinni jednak pamiętać, że kwiaty te stanowią zagrożenie dla zdrowia ich pupili.
Dziś o godzinie 10:37 czasu polskiego rozpoczyna się astronomiczna wiosna - Słońce przechodzi ze znaku Ryb do znaku Barana. Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa.
Dziś przypada pierwszy dzień Wielkiego Postu w kalendarzu chrześcijan zachodnich.
Ostatnia dekada kwietnia i początek maja to bardzo specyficzny czas w tym roku. Najpierw Wielkanoc, a zaraz potem majówkowy maraton... w sumie wygląda na to, że zwykłe dni pracy są „przerywnikiem" w wiosennym świętowaniu. Ma to swoje dobre i złe strony...
Często bywa zwany Lanym Poniedziałkiem, śmigusem-dyngusem, oblewanką, polewanką. Dzień ten najczęściej upływa pod znakiem rodzinnych oraz towarzyskich spotkań, a dla wielu to czas zabaw, psot, żartów i ogólnej wesołości, która wiąże się bezpośrednio z tradycją wzajemnego oblewania się wodą.
Chrześcijanie po raz kolejny wspominają zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, piekłem i szatanem. Taki jest sens i geneza świąt wielkanocnych, najważniejszych w całym roku liturgicznym. Jednak dziś coraz częściej obchodzimy je jako swego rodzaju "święto wiosny".
W chrześcijaństwie to dzień żałoby ale także oczekiwania. W katolickich kościołach trwa całodniowa adoracja wiernych przy grobie Jezusa. Przez cały dzień odbywa się święcenie pokarmów. Wieczorem następuje także święcenie wody, ognia i paschału.
Dziś przypada wspomnienie najważniejszego dla chrześcijan wydarzenia w historii zbawienia - śmierci Jezusa Chrystusa, stanowiącej zapłatę za grzechy ludzi. Dla niektórych nurtów chrześcijańskich to właśnie Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w roku liturgicznym.
W tym roku całe chrześcijaństwo wspólnie obchodzi Wielkanoc. Również w tym samym czasie wspominane są wydarzenia, które doprowadziły do Zmartwychwstania - męka i śmierć Jezusa Chrystusa. Dziś przypada pierwszy z dni Triduum Paschalnego - Wielki Czwartek.
Wielkanoc jest najważniejszym i najstarszym świętem chrześcijańskim. W Polsce obchodzona jest zawsze uroczyście i rodzinnie. Wśród wystawnych dań na świątecznym stole często obecne były potrawy z dziczyzny. Dziś to szlachetne mięso powoli wraca na polskie stoły, przede wszystkim dzięki większej dostępności w sklepach.
20 marca o godzinie 22:58 naszego czasu Słońce przechodzi ze znaku Ryb do znaku Barana, rozpoczynając kolejną astronomiczną porę roku - wiosnę. Dzień zrównał się z nocą i od dziś będzie od niej coraz dłuższy. Wiosna - rozpoczynająca się w dniu równonocy - potrwa aż do przesilenia letniego.
Powszechne jest obecnie przekonanie, że Polacy nie wierzą, ale praktykują. Co do pierwszej kwestii, bezpieczniej jest - zwyczajem sceptyków - zawiesić sąd, druga zaś nie pozostawia wątpliwości – bardzo chętnie uczestniczymy w różnych obrzędach związanych z Wielkanocą. Cieszymy się ze Świąt, bo możemy odpocząć i spotkać się z bliskimi, liczne świąteczne rytuały ubarwiają ten czas i wprowadzają atmosferę radosnego oczekiwania. Nie należy zapominać jednocześnie o najważniejszym wymiarze Wielkanocy – to święto życia.
Żałoba i nadzieja - tak w skrócie można zdefiniować wielkosobotni klimat. Istotą tego dnia jest cisza oczekiwania na największe od Stworzenia wydarzenie w historii świata. Z drugiej strony Wielka Sobota to czas bardzo pracowitej i radosnej krzątaniny - ostatnich przygotowań do Wielkanocy.
Fundamentem chrześcijaństwa jest wiara w zbawcze znaczenie krzyżowej śmierci Jezusa Chrystusa. Liturgia Wielkiego Piątku upamiętnia to wydarzenie i przypomina o jego konsekwencjach dla wierzących. Jednocześnie Kościoły podkreślają, że historia zbawienia nie zakończyła się w piątek na Golgocie, że po śmierci nastąpił poranek Zmartwychwstania.
Zbliżająca się Wielkanoc to jeden z momentów w roku, w którym Polacy kupują więcej produktów z różnych kategorii, a tym samym wydają więcej, często nie do końca będąc świadomi realnych cen. Większość tych zakupów jest zwykle zaplanowana, jednak w zależności od kategorii decyzję o zakupie i samego zakupu dokonują albo kobiety, albo mężczyźni. Jaki jest zatem podział odpowiedzialności za zakupy poszczególnych kategorii produktów w Polskich domach? Czy Polacy są w stanie oszacować, ile muszą wydać na różne produkty?