Różnorodnie, ciekawie i interaktywnie zapowiada się impreza „Święto Soli”, na którą Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza 7 czerwca 2015 r., w godzinach 9.30 – 19.00 do Zamku Żupnego. Będzie można uczestniczyć w wytwarzaniu soli w XVII-wiecznej warzelni oraz w pokazach i warsztatach czerpania papieru, skręcania lin, lepienia garnków, pracy kowala a także odkrywać sól na wiele sposobów.
W dniach 13-14 września będzie można bezpłatnie zwiedzać Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, którego ekspozycje znajdują się w obiektach wpisanych na Listę UNESCO. Placówka otwiera swe podwoje dla zwiedzających w związku z Europejskimi Dniami Dziedzictwa.
Bryła Zamku Żupnego w Wieliczce przestała być tajemnicą dla osób niewidomych i niedowidzących, za sprawą bogatej w szczegóły makiety z brązu, która stanęła na zamkowym dziedzińcu. Zabytkowy Zamek Żupny - perła Wieliczki - został wpisany w 2013 r. na Listę Dziedzictwa UNESCO. Od końca XIII w. do 1945 r. stanowił centrum administracyjne kopalni soli. Obecnie jest obiektem turystycznym i siedzibą Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano kolejne polskie zabytki. Trafiły na nią drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat oraz kopalnia soli w Bochni i wielicki Zamek Żupny. Był to pierwszy wpis polskich zabytków na Listę UNESCO od 7 lat – ostatnio, w 2006 r., wpisano na nią Halę Stulecia we Wrocławiu.
Wakacje oprócz wypoczynku w znanych kurortach mogą być również znakomitym czasem do obcowania z kulturą, również muzyką najwyższej klasy. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na drugi koncert z letniego cyklu „Popołudnie ze Straussem”. Koncert wykonają Orkiestra Straussowska Obligato pod kierownictwem artystycznym Jerzego Sobeńko i soliści Urjane Kenżikajewa – alt (Ukraina) i Witold Matulka – tenor (Polska).
Aranżacja XVII-wiecznej warzelni soli, „Siedmiobój Solny” i warsztaty „Śmiechoterapii” to atrakcje tegorocznej imprezy „Święto Soli”. Wyjątkowym akcentem będzie też udział przedstawicieli Włoch, Ukrainy, Grecji i Rumuni.
W sercu Wieliczki znajduje się, widoczna z daleka, potężna sylweta Zamku Żupnego siedziby solnego przedsiębiorstwa od końca XIII w do 1945 r., a dziś Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. W dawnych wiekach na dziedzińcu zamkowym była usytuowana kuchnia żupna, czyli pierwszy ,,zakład zbiorowego żywienia” w Europie.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę pt. „Kartografia górnicza”. Celem wystawy jest podkreślenie znaczenia miernictwa dla rozwoju ośrodków górniczych w Polsce. Na ekspozycji prezentowane są archiwalne plany wielu kopalń, zabytkowe urządzenia miernicze oraz sprzęt do sporządzania map.
W dniach od 14 października do 13 listopada 2011 r. w Zamku Żupnym trwa wystawa ,,Oczarowani zamkami” zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Zaprezentowane będą na niej prace dzieci i młodzieży z Polski oraz Polonii z krajów Unii Europejskiej - uczestników międzynarodowego konkursu plastycznego.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na finałowy koncert z cyklu „Popołudnie ze Straussem” w kopalni soli. W spotkaniu muzycznym zamykającym tegoroczną edycję cyklu obok tradycyjnie występującej Orkiestry Straussowskiej OBLIGATO wystąpią Witold Matulka – tenor i Sylwia Lorens – sopran.
Już po raz IX Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na coroczne Święto Soli. 5 czerwca (niedziela) od godziny 9.30 dziedziniec wielickiego zamku stanie się sceną dla rodzinnego festynu.
Orzeł unoszący na rozpostartych skrzydłach czarkę, amorki powożące bogato dekorowane sanie przez zaprzężone łabędzie lub unoszące wysoko czarki niczym znicze olimpijskie, pięknie zdobiony tron z sentencją na siedzisku, zabawna małpka trzymająca w łapkach pojemniki, róg obfitości, muszle z łyżeczkami także w kształcie ślicznych muszelek, .... To tylko niektóre z licznej grupy po raz pierwszy prezentowanych solniczek na nowo otwartej, największej w Polsce wystawie „Solniczki - małe arcydzieła sztuki" w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, a dokładnie w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na organizowane po raz ósmy "Święto Soli". Impreza na Zamku Żupnym połączy formę rodzinnego festynu i pokazu plenerowego z różnorodnymi działaniami muzealnymi skupionymi wokół problematyki solnej. Każde z tych wydarzeń ma temat wiodący - tym razem jest nim stare porzekadło "Chleb i sól zdobią stół", a partnerem specjalnym jest organizowane na krakowskim Kazimierzu "Święto Chleba". Na jego stoisku podczas "Święta Soli" można będzie kupić prawdziwe pieczywo, zapleść żydowską chałkę i upiec własny obwarzanek.