Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa 2016. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki”, w dniach 10-11 września.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „Górnictwo w Tatrach Polskich”, która prezentuje historię eksploatacji kruszców, rud metali, surowców skalnych oraz poszukiwań pierwiastków promieniotwórczych w polskiej części Tatr.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na XIV Święto Soli 12 czerwca 2016 r. w godz. 10.00-18.00 do Zamku Żupnego. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest „Sól w medycynie i kosmetyce”. Wstęp wolny na imprezę oraz do Zamku Żupnego.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do zobaczenia tegorocznych pisanek z soli. Na wystawie „Najpiękniejsza pisanka z soli” w Zamku Żupnym w Wieliczce, w okresie od 22 do 31 marca 2016 roku bedzie można obejrzeć pisanki wykonane przez dzieci i młodzież szkolną.
Jim Carrey odwiedził kopalnię soli w Wieliczce. Gwiazdor przebywa obecnie w Krakowie, gdzie kręci thriller "True Crimes". W wolnym czasie, w miniony piątek, postanowił nieco pozwiedzać i trafił do Wieliczki. Amerykanin był zachwycony słynną kopalnią soli.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza w niedzielę, 22 listopada 2015 r., w Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich do swoich ekspozycji w Zamku Żupnym i na III poziomie kopalni soli. Wstęp wolny.
Materiały wybuchowe stosuje się w górnictwie od kilku wieków. Wykorzystują je głównie kopalnie odkrywkowe, miedzi, cynku, ołowiu oraz soli. Na wystawę „Podziemne wybuchy. Technika strzałowa w górnictwie” zaprasza Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 28 października.
Od 15 września w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce można oglądać wystawę „Wieliczka. Miasto utrwalone w kadrze”. Ekspozycję stanowią historyczne fotografie, które zaprezentowano wraz ze współczesnymi zdjęciami miasta. Wystawę można zwiedzać do 15 listopada 2015 roku.
Uosabiały bogactwo i władzę, budziły zachwyt i pożądanie. Wypełniały skarbce, zdobiły insygnia, paramenty liturgiczne, stroje, biżuterię, broń i przedmioty użytkowe. Kamienie szlachetne i ozdobne, bo o nich mowa, od zawsze fascynowały ludzi wszystkich kultur nie tylko ze względu na piękno barw i blask, trwałość i wartość, ale także przypisywaną im magiczną moc. Ich piękno można podziwiać na wystawie „Blask kamieni. Okazy mineralogiczne i kamienie ozdobne w sztuce” w Zamku Żupnym w Wieliczce, prz ul. Zamkowej 8. W niedzielę, 30 sierpnia o godz. 14.30, w ostatnim dniu wystawy – oprowadzi po niej autorka.
Skąpana w słońcu Wieliczka zamieniła się w wielką scenę muzyczną, trwa bowiem 9. Summer Music Festival. Melomanom nie straszne są jednak upały, bo pomimo wysokiej temperatury, znacznie powyżej 30 stopni, frekwencja dopisuje. Ale czyż nie przyjemniej na koncert zjechać do chłodnego otoczenia, na głębokość 135 m do kopalni soli?
Różnorodnie, ciekawie i interaktywnie zapowiada się impreza „Święto Soli”, na którą Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza 7 czerwca 2015 r., w godzinach 9.30 – 19.00 do Zamku Żupnego. Będzie można uczestniczyć w wytwarzaniu soli w XVII-wiecznej warzelni oraz w pokazach i warsztatach czerpania papieru, skręcania lin, lepienia garnków, pracy kowala a także odkrywać sól na wiele sposobów.
W dniach 13-14 września będzie można bezpłatnie zwiedzać Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, którego ekspozycje znajdują się w obiektach wpisanych na Listę UNESCO. Placówka otwiera swe podwoje dla zwiedzających w związku z Europejskimi Dniami Dziedzictwa.
Bryła Zamku Żupnego w Wieliczce przestała być tajemnicą dla osób niewidomych i niedowidzących, za sprawą bogatej w szczegóły makiety z brązu, która stanęła na zamkowym dziedzińcu. Zabytkowy Zamek Żupny - perła Wieliczki - został wpisany w 2013 r. na Listę Dziedzictwa UNESCO. Od końca XIII w. do 1945 r. stanowił centrum administracyjne kopalni soli. Obecnie jest obiektem turystycznym i siedzibą Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano kolejne polskie zabytki. Trafiły na nią drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat oraz kopalnia soli w Bochni i wielicki Zamek Żupny. Był to pierwszy wpis polskich zabytków na Listę UNESCO od 7 lat – ostatnio, w 2006 r., wpisano na nią Halę Stulecia we Wrocławiu.
Wakacje oprócz wypoczynku w znanych kurortach mogą być również znakomitym czasem do obcowania z kulturą, również muzyką najwyższej klasy. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na drugi koncert z letniego cyklu „Popołudnie ze Straussem”. Koncert wykonają Orkiestra Straussowska Obligato pod kierownictwem artystycznym Jerzego Sobeńko i soliści Urjane Kenżikajewa – alt (Ukraina) i Witold Matulka – tenor (Polska).