Wiek rodziców wypływa na ryzyko wystąpienia autyzmu u dziecka- donoszą amerykańscy naukowcy. Teza ta poparta jest wynikami obserwacji około 133,000 dzieci.
„Jeżeli w ciągu dwudziestu lat nie osiągnie się stopnia wyższego niż major, nigdy się go nie zdobędzie.” Zarówno młodzi emerytowani majorzy, jak seniorzy szukający pracy, z pewnością znają to militarne powiedzenie, gdyż często dobrowolnie wycofują się ze ścieżki kariery zawodowej. My radzimy, jak przeciwstawić się dyskryminacji, uprzedzeniom i wszelkim niepisanym zasadom dotyczącym starszych osób aspirujących do wymarzonych stanowisk.
Według przeprowadzonego ostatnio badania CBOS, Polacy coraz częściej zastanawiają się, jak będzie wyglądało ich życie w starszym wieku, coraz bardziej są zainteresowani tym etapem życia. Sądzą jednocześnie, że seniorzy nierzadko doświadczają braku życzliwości i zrozumienia ze strony społeczeństwa.
Należy zapomnieć o dowcipach dworujących sobie z sypialnianych niepowodzeń starszych panów. Okazuje się, że pięćdziesięciokilkuletni mężczyźni doświadczają najlepszego seksu.
W wieku 68 lat Lilian Carter, mama prezydenta Jimmy’ego Cartera, wstąpiła do Korpusu Pokoju i spędziła w Indiach dwa lata pracując jako pielęgniarka. H G. Wells ukończył dysertację pozwalającą na uzyskanie stopnia doktora mając lat 76. Grandma Moses zaczęła parać się malarstwem mając lat 70, dziesięć lat później zorganizowano wystawę zawierającą tylko jej prace. W 1994 roku stulatek Ichijirou Araya wspiął się na najwyższy szczyt Japonii, Fuji (3776 m n.p.m.). To tylko kilka przykładów na to, że seniorzy z różnych pokoleń mogą dokonać spektakularnych dzieł. Starszy wiek nie musi stanowić przeszkody w pogoni za marzeniami, wręcz przeciwnie, wielu sądzi, że to najlepszy czas na realizację zamierzeń.
Naukowcy z Uniwersytetu w Południowej Karolinie przeprowadzili badania nad zdolnością dojrzałych kobiet do macierzyństwa. Wzięło w nich udział poddano 150 kobiet z trzech grup wiekowych: 30-, 40- i 50- letnie. Przedmiotem obserwacji były psychiczne i fizyczne predyspozycje do macierzyństwa oraz odporność na stres związany z posiadaniem potomstwa.
Najprawdopodobniej niedługo w Wielkiej Brytanii nie będzie można wysyłać kartek urodzinowych znajomym z pracy, szefowie obawiają się, że ten wydawałoby się, miły zwyczaj, stanie się podstawą oskarżeń o dyskryminację ze względu na wiek.
Już niedługo lekarze będą w stanie określić wiek biologiczny, który różni się od metrykalnego, na podstawie zaledwie jednej proteiny.
Zgodnie ze stereotypem, zarówno ludzie młodzi jak i starsi twierdzą jednogłośnie, że seniorzy są najmniej szczęśliwą grupą społeczną. Według najnowszych badań przeprowadzonych w VA Ann Arbor Healthcare System i University of Michigan wszechobecny mit może być obalony.
Chartered Institute of Personnel and Development, organizacja zajmująca się badaniem i oceną perspektyw rynku pracy w Wielkiej Brytanii, opublikowała raport, z którego wynika, że coraz więcej firm na Wyspach skłania się ku rekrutacji osób starszych, co spowodowane jest niedoborem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w niższych grupach wiekowych.
Nowe badania prowadzone przez naukowców pokazują, że nie mają racji ci, którzy uważają, że najszczęśliwsze chwile przeżywają młodzi ludzie. Jest wręcz przeciwnie.
Dyskryminacja ze względu na wiek jest głęboko zakorzeniona i rozpowszechniona w amerykańskim społeczeństwie - wynika z raportu wydanego przez International Longevity Center-USA. Grupa badaczy z wielu dziedzin pod kierownictwem Roberta N. Butlera, prezesa ILC-USA, przeanalizowała różnorodne aspekty dyskryminacji ze względu na wiek. Wzięto m.in. pod uwagę dyskryminację w miejscu pracy, negatywne odnoszenie się do starszych osób, jak też negatywny wpływ mediów i wolnego rynku.
Jak dowodzą najnowsze badania, temperatura ciała człowieka może się różnić w zależności od wieku danej osoby. Znaczącym czynnikiem mającym równie wielki wpływ na temperaturę ciała może być także aktualna pora dnia.