W Polsce „wiek” serca badanych osób jest średnio o sześć lat wyższy niż wiek metrykalny. Plasuje to nasz kraj w czołówce państw zmagających się z problemem chorób sercowych - wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”.
Wiek serca Polaków jest średnio o sześć lat wyższy niż wiek metrykalny – wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”. Te statystyki sprawiają, że Polska niestety plasuje się w czołówce krajów, w których choroby układu krążenia stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów.
Średnia wieku serc biznesmenów jest aż o dziewięć lat wyższa niż ich wiek wskazywany przez metrykę – wynika z wyników badań zebranych w ramach kampanii „Ciśnienie na życie” w trakcie trwania Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W dniach od 7 do 9 maja uczestnicy spotkania wykonywali pomiary ciśnienia krwi i wieku serca.
W powszechnym przekonaniu choroby układu krążenia występują częściej u mężczyzn. W rzeczywistości jednak to panie są obarczone większym ryzykiem wystąpienia tych schorzeń. Takie opinie sprawiają, że Polki mają znacznie gorszą sytuację od mężczyzn już na etapie badań diagnostycznych. Z tego względu organizatorzy kampanii „Ciśnienie na życie” przypominają paniom w dniu ich święta, aby zbadały o swoje serca.