Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, wbrew pojawiającym się doniesieniom prasowym, nie przygotowuje obecnie projektu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Informacje o spodziewanych różnicach w wysokości emerytur są jedynie częścią kampanii informacyjnej, związanej z nowym systemem emerytalnym.
Serwis „poslovni.hr” twierdzi, że Chorwacja chce ograniczyć wydatki z budżetu państwa na emerytury i w związku z tym rozważa wydłużenie wieku, w którym możliwe jest przejście na emeryturę. Teraz wynosi on 60 lat u kobiet i 65 u mężczyzn.
Chartered Institute of Personnel and Development, organizacja zajmująca się badaniem i oceną perspektyw rynku pracy w Wielkiej Brytanii, opublikowała raport, z którego wynika, że coraz więcej firm na Wyspach skłania się ku rekrutacji osób starszych, co spowodowane jest niedoborem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w niższych grupach wiekowych.
Zmuszanie ludzi do oszczędzania na ich emerytury jest bardziej powszechne niż zwiększanie podatków, podnoszenie wieku emerytalnego czy obcinanie emerytur, żeby sfinansować starzejącą się populację - wynika z ostatniego międzynarodowego badania przeprowadzonego na zlecenie HSBC.
Pracodawcy w Zjednocznym Królestwie nie wykazują najmniejszej gotowości do respektowania praw pracowniczych związanych z wiekiem. Jak podaje organizacja ACAS (Advisory, Conciliation and Arbitration Service) mająca na celu polepszenie sytuacji zatrudnienia w Wielkiej Brytanii, blisko 80 procent firm nie jest gotowych do przyjęcia praw zapobiegających dyskryminacji pracownika ze względu na wiek.
Możliwe, że Polska będzie musiała podnieść wiek emerytalny. Alternatywą jest wzrost składek na ubezpieczenie a nawet bankructwo systemu emerytalnego.