Według sondażu przeprowadzonego dla „Gazety Prawnej” zdecydowana większość badanych- 79% nie chce, aby kobiety przechodziły na emeryturę w wieku 65 lat. Jednakże eksperci sądzą, że tego rodzaju zmiana w systemie emerytalnym będzie musiała zostać przeprowadzona ze względu na zaistniałą sytuację demograficzną.
Niemieccy pracownicy nim zostaną statecznymi emerytami i przejdą na zasłużony wypoczynek, prawdopodobnie będą musieli pracować o dwa lata dłużej niż do tej pory. W środę przyjęto w Berlinie projekt ustawy, mówiący o podniesieniu wieku emerytalnego z 65 do 67 roku życia począwszy od roku 2012.
Nawet jeśli pracownik osiągnął wiek emerytalny, nie może stracić prawa do rent wyrównawczej z tytułu wypadku przy pracy.
Zgodnie z postanowieniem Parlamentu Europejskiego do 15 sierpnia 2008 roku wszystkie kraje członkowskie muszą zrównać wiek emerytalnych kobiet i mężczyzn. Poza Polską przepisu tego nie wprowadziły jak dotąd tylko Włochy.
Brytyjskie pokolenie powojennego wyżu demograficznego przekracza właśnie 60. rok życia. Jednocześnie zmianie ulega tradycyjne wyobrażenie o wypełnionej podróżami emeryturze. Osoby kończące obecnie pracę mają często przed sobą jeszcze kilkadziesiąt lat życia. Do nowej sytuacji dostosowują się firmy oferujące ubezpieczenia na życie czy zarządzające oszczędnościami.
Stare zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę wygasają 31 grudnia 2006 r. Dla osób, które pracowały w warunkach szczególnych, a których kariera zawodowa skończy się wcześniej, rząd przygotował rozwiązanie w postaci emerytur pomostowych lub rekompensat.
Niemiecki minister finansów właśnie wrócił z wakacji i uczulił Niemców by kosztem rezygnacji z letniego wypoczynku zaczęli oszczędzać pieniądze na swoje emerytury.
Kilka dni temu weszła w życie dyrektywa Unii Europejskiej nakazująca wszystkim państwom członkowskim zmianę przepisów dotyczących równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy - informuje Gazeta Prawna.
Niektóre osoby, pobierające wcześniej rentę, a teraz przechodzące na emeryturę, mają w wyniku działania pracowników ZUS świadczenia zaniżone nawet o kilkaset złotych - informuje "Życie Warszawy".
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie przygotowuje obecnie projektu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, poinformowała minister Anna Kalata. Ministerstwo opracowuje w tej chwili kampanię informacyjną na rok 2007, która ma uświadomić kobietom korzyści płynące z dłuższego zatrudnienia.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, wbrew pojawiającym się doniesieniom prasowym, nie przygotowuje obecnie projektu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Informacje o spodziewanych różnicach w wysokości emerytur są jedynie częścią kampanii informacyjnej, związanej z nowym systemem emerytalnym.
Serwis „poslovni.hr” twierdzi, że Chorwacja chce ograniczyć wydatki z budżetu państwa na emerytury i w związku z tym rozważa wydłużenie wieku, w którym możliwe jest przejście na emeryturę. Teraz wynosi on 60 lat u kobiet i 65 u mężczyzn.
Chartered Institute of Personnel and Development, organizacja zajmująca się badaniem i oceną perspektyw rynku pracy w Wielkiej Brytanii, opublikowała raport, z którego wynika, że coraz więcej firm na Wyspach skłania się ku rekrutacji osób starszych, co spowodowane jest niedoborem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w niższych grupach wiekowych.
Zmuszanie ludzi do oszczędzania na ich emerytury jest bardziej powszechne niż zwiększanie podatków, podnoszenie wieku emerytalnego czy obcinanie emerytur, żeby sfinansować starzejącą się populację - wynika z ostatniego międzynarodowego badania przeprowadzonego na zlecenie HSBC.
Pracodawcy w Zjednocznym Królestwie nie wykazują najmniejszej gotowości do respektowania praw pracowniczych związanych z wiekiem. Jak podaje organizacja ACAS (Advisory, Conciliation and Arbitration Service) mająca na celu polepszenie sytuacji zatrudnienia w Wielkiej Brytanii, blisko 80 procent firm nie jest gotowych do przyjęcia praw zapobiegających dyskryminacji pracownika ze względu na wiek.