Okazuje się, że powiedzenie „starość nie radość" nie ma racji bytu. Starzenie się ma pewne pozytywne konsekwencje - wyniki amerykańskich badań potwierdzają, że ludzie dojrzali są szczęśliwsi.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski wystosował pismo do ministra rolnictwa Marka Sawickiego, w którym prosi o wyjaśnienie kwestii dyskryminowania starszych rolników ubiegających się o przyznanie pomocy finansowej na modernizację ich gospodarstw.
Pracownicy sektora prywatnego we Francji będą mogli przejść na emeryturę po osiągnięciu 70 lat. Taką decyzję podjął 18 listopada francuski Senat. Nieskuteczny okazał się sprzeciwy polityków lewicowych oraz związków zawodowych.
Przyszłość Polski za 30 lat będzie należała do ludzi w podeszłym wieku – stwierdził jeden z najpopularniejszych byłych polityków, obecnie redaktor, Jan Maria Rokita w wypowiedzi dla Radia Opole.
Dziś do partnerów społecznych i uzgodnień resortowych trafił projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Nowe rozwiązania legislacyjne oraz wyniki badań dotyczących aktywizacji osób w wieku okołoemerytalnym przedstawiono na konferencji prasowej z udziałem Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanty Fedak.
Zdaniem Janusza Kochanowskiego, kobiety i mężczyźni powinni móc pracować tak samo długo - podaje TVN24. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył już do Trybunału Konstytucyjnego przepisy różnicujące wiek emerytalny według płci.
Z najnowszych danych GUS i ZUS wynika, że w ostatnich siedmiu latach w Polsce zdecydowanie szybciej przybywało emerytów niż osób w wieku emerytalnym. Z danych GUS wynika, że w Polsce żyje nieco ponad 6 mln osób w tzw. wieku poprodukcyjnym (kobiety w wieku 60+ i mężczyźni po 65 roku życia), ale w 2000 roku ZUS wypłacał 3,36 mln emerytur, a we wrześniu tego roku 4,59 mln. Liczba ta wzrosła więc o 1,23 mln i jest niemal czterokrotnie wyższa niż liczba osób, które skończyły w tym czasie wiek emerytalny - informuje Gazeta Prawna.
Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, większość Polaków uważa, że na emeryturę powinno się odchodzić wcześniej niż ma to miejsce w tej chwili.
Koalicja Karat i PSF Centrum Kobiet organizują spotkanie z Ireną Wóycicką, (Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową) poświęcone pracom nad ustawą o zakładach ubezpieczeń emerytalnych. Spotkanie odbędzie się 12 września w Warszawie.
Rząd porozumiał się z NSZZ Solidarność w kwestii podwyżki płacy minimalnej, wzrostu wynagrodzeń dla pracowników ze strefy budżetowej oraz zachowania wcześniejszych emerytur do końca 2008 roku.
Brytyjskie Ministerstwo Ochrony Środowiska (Department for Environment, Food & Rural Affairs, DEFRA) przeprowadziło badania, z których wynika, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety uważają okres emerytalny za najszczęśliwszy w życiu.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt zmian przewiduje, że od 2008 roku emerytury i renty będą corocznie waloryzowane 1 marca. Wskaźnik waloryzacji wyniesie nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miał coraz poważniejsze kłopoty związane z wypłatami emerytur. Obecnie budżet państwa dopłaca do wypłaty tych świadczeń około 20 miliardów złotych, w latach 2025- 2050, kiedy sytuacja ma być najtrudniejsza, będzie trzeba znaleźć nawet 100 miliardów złotych.
18 kwietnia wicepremier Ludwik Dorn ma zaprezentować rządowy pomysł na wypłatę świadczeń emerytalnych z OFE. Projekt przewiduje trzy sposoby wypłaty: indywidualny, małżeński i z gwarancją. Emerytury mają być wypłacane przez publiczne i prywatne zakłady emerytalne, które będą wybierane przez emerytów.
W wyniku nowego sposobu rewaloryzacji rent i emerytur w przyszłym roku świadczenia te wzrosną o około 5% w stosunku do roku bieżącego.